Zavrieť

Porady

faktúry z roku 2012 došli v roku 2013

Ahojte, chcem sa poradiť, pretože na prelome roka účtujem prvý krát a nechcem to pokašlať...

04.01.2013 mi prišla faktúra za služby:

dátum vyhotovenia faktúry: 30.12.2012
dátum dodania: 20.12.2012

Ako túto faktúru zaúčtujem?

Zaúčtujem ju do roka 2012 s dátumom prijatia 31.12.2012, aby som nemusela účtovať nevyfakturované dodávky, alebo ju zaúčtujem do roka 2013 takto:

v roku 2012: 518,343/326
v roku 2013: 326/321

Ďakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sana12 je offline (nepripojený) sana12

    sana12
    sana12 Pozri príspevok
    Ahojte,

    potrebujem poradiť. Prišla mi faktúra za dodávku elektriny - obdobie od 05.04.2012 do 05.04.2013 (vystavenie faktúry 08.04.2013). Rok 2012 je už uzavretý (vykázaná bola strata). Rezervu som nevytvorila.
    Môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok roku 2013?
    ​Alebo sa idem trápiť s opravami chýb minulých období?
    Tweety Pozri príspevok
    Môžeš ju zaúčtovať do nákladov roka 2013.
    1. Ako je možné to účtovať v podvojnom účtovníctve bez problémov do roku 2013, keď faktúra je vystavená za obdobie 2012 a 2013, to znamená že súvisí aj s rokom 2012?

    2. Kedy používam opravy chýb minulých období?

    ​Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    §17 Zákon o DzP
    (29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

    sana12 je offline (nepripojený) sana12

    sana12
    Tweety Pozri príspevok
    §17 Zákon o DzP
    (29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

    Už som si preštudovala aj metodický pokyn FRSR a stále mi to celkom nie je jasné?

    To znamená, že

    ak sa jedná o významnú chybu podľa internej smernice sumu zahrniem do základu dane v roku 2013. Ale podľa mňa to musím zaúčtovať na účet 428, a potom znížiť výsledok hospodárenia o túto sumu na riadku 290 v DP za rok 2013?

    ak sa nejedná o významnú chybu podľa internej smernice, šupnem to bez problémov do daňových výdavkov?

    Alebo mi zase niečo uniklo?

    Ďakujem Ti TWEETY

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    sana12 Pozri príspevok
    Už som si preštudovala aj metodický pokyn FRSR a stále mi to celkom nie je jasné?

    To znamená, že

    ak sa jedná o významnú chybu podľa internej smernice sumu zahrniem do základu dane v roku 2013. Ale podľa mňa to musím zaúčtovať na účet 428, a potom znížiť výsledok hospodárenia o túto sumu na riadku 290 v DP za rok 2013?

    ak sa nejedná o významnú chybu podľa internej smernice, šupnem to bez problémov do daňových výdavkov?

    Alebo mi zase niečo uniklo?

    Ďakujem Ti TWEETY
    Neuvažuješ správne, ak to zaúčtuješ ako významnú opravu min.účt.období na účte 428, neovplyvní ti to výsledok hospodárenia pred zdanením, ani po zdanení, ak to zaúčtuješ ako nevýznamnú opravu min.účt.období na účte nákladov, ovplyvní ti to výsledok hospodárenia pred zdanením, ale neovplyvní výsledok hospodárenia po zdanení.

    sana12 je offline (nepripojený) sana12

    sana12
    Adiks Pozri príspevok
    Neuvažuješ správne, ak to zaúčtuješ ako významnú opravu min.účt.období na účte 428, neovplyvní ti to výsledok hospodárenia pred zdanením, ani po zdanení, ak to zaúčtuješ ako nevýznamnú opravu min.účt.období na účte nákladov, ovplyvní ti to výsledok hospodárenia pred zdanením, ale neovplyvní výsledok hospodárenia po zdanení.
    Prečo?
    Veď ak to zaúčtujem ako významnú položku, bude to položka znížujúca výsledok hospodárenia (uvádzam v daňovom priznaní za rok 2013 na riadku 290 ) alebo nie?
    Ak to zaúčtujem ako nevýznamnú položku a dám to do nákladov ponížim si tým výsledok hospodárenia, t.z. že to bude daňový výdavok?

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    Stefan2005
    Krakonoš Pozri príspevok
    ...mohol by mi niekto vysvetliť, prečo sa časť pripadajúca na rok 2012 účtuje 518/326 a nie 518/383 ? Faktúra prišla...
    dosť názorná pomôcka na rozlišovanie:
    - ak náklad má byť v budúcnosti vyfakturovaný, tak účet 326 - a výdavok bude účtovaný 321/211,221
    - ak náklad má byť v budúcnosti už iba uhrádzaný, tak účet 383 - a výdavok bude účtovaný 383/211,221.
    Čo v prípade, ak to nebolo v predchádzajúcom roku účtované na 326, a v tomto roku došla faktúra za energie za rok 2013 aj 2014?

    sana12 je offline (nepripojený) sana12

    sana12
    Podľa môjho názoru:

    Môžeš sa rozhodnúť, či podáš dodatočné daňové priznanie za rok 2013, alebo do základu dane zahrnieš v zdaňovacom období 2014 aj opravy chýb minulých ročných období a dodatočné daňové priznanie nepodáš.

    Myslím, že jednoduchšie je nepodať dodatočné daňové priznanie za rok 2013 a účtovať do roku 2014.

    Postup v prípade nepodania dodatočného daňového priznania za rok 2013.

    Ak sa jedná o významnú položku (výšku významnosti by si mal mať uvedenú v internej smernici) zaúčtuješ na účet 428, a potom znížiš výsledok hospodárenia o túto sumu na riadku 290 v DP za rok 2014.

    Ak sa nejedná o významnú položku podľa internej smernice, zaúčtuj v pohode do nákladov 2014.

    Viac si môžeš preštudovať v Pokyne FR SR k uplatňovaniu § 17 ods. 15 a 29 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov pri opravách chýb minulých účtovných období.
    Nájdeš ho tu:
    https://www.drsr.sk/drsr/slovak/dano...prava_chyb.pdf

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    mirhu
    Stefan2005
    Krakonoš Pozri príspevok
    ...mohol by mi niekto vysvetliť, prečo sa časť pripadajúca na rok 2012 účtuje 518/326 a nie 518/383 ? Faktúra prišla...
    dosť názorná pomôcka na rozlišovanie:
    - ak náklad má byť v budúcnosti vyfakturovaný, tak účet 326 - a výdavok bude účtovaný 321/211,221
    - ak náklad má byť v budúcnosti už iba uhrádzaný, tak účet 383 - a výdavok bude účtovaný 383/211,221.
    Čo v prípade, ak to nebolo v predchádzajúcom roku účtované na 326, a v tomto roku došla faktúra za energie za rok 2013 aj 2014?
    Ak spľňaš podmienky § 17 ods.29 zákona o dani z príjmov zaúčtuješ energie za rok 2013 aj za rok 2014 502/321, pričom tento náklad je v roku 2014 aj daňovo uznaný.
    Ahojte. Chcela by som sa aj ja spýtať ohľadom časového rozlíšenia. Mám faktúru za telefón (17.12.2014-16.1.2015), Dátum vyhotovenia: 23.12.2014, deň dodania 16.12.2014, splatnosť 6.1.2015. Faktúra prišla v decembri a je uhradená až v januári 2015. Musím účtovať časové rozlíšenie ked mám den dodania aj vyhotovenia v decembri? Ak áno, môže to byť takto?
    2014: 518/383
    2015: 383/321, 321/221 Môže to takto byť? Ďakujem za odpoveď

    sana12 je offline (nepripojený) sana12

    sana12
    Ahoj,

    postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva §56 ods. (14)

    V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad týkajúci sa účtovania dotácií a emisných kvót.
    Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách sa náklady a výnosy časovo rozlišujú. Vo veľkých účtovných jednotkách a v malých účtovných jednotkách nie je potrebné časovo rozlišovať náklady a výnosy, ak ide o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa časového rozlíšenia nákladov alebo výnosov posledného a prvého mesiaca účtovného obdobia.

    Komentár:
    Prijatím smernice sa ustanovujú výnimky z časového rozlíšenia pre mikro účtovné jednotky. V mikro účtovných jednotkách nie je potrebné na účte časového rozlíšenia účtovať nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad, ktorý sa týka účtovania nákladov a výnosov medzi dvoma účtovnými obdobiami, pričom nejde o účtovný prípad
    týkajúci sa účtovania dotácií a emisných kvót.
    Malé a veľké účtovné jednotky časovo nemusia rozlišovať náklady a výnosy, ak ide o nevýznamný a stále sa opakujúci účtovný prípad týkajúci sa posledného a prvého mesiaca účtovného obdobia

    Na záver jednoducho povedené, v tomto prípade nemusíš časovo rozlišovať, či účtuješ ako mikro, malá alebo veľká účtovná jednotka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.