Zavrieť

Porady

Ako si môže SZČO dať byt do nákladov?

Ahojte, potrebujem poradiť IDEÁLNU cestu, ako si môžem ako programátor dať časť bytu do nákladov. Pracujem vo svojom byte, kde bývam spolu s manželkou. Sídlo firmy (moje trv. bydlisko) je v tomto byte. Byt je samozrejme v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Využívam 3 miestnosti v byte. Rád by som odpisoval nadobudaciu cenu a do nákladov zahrnul aj úroky z hypotéky + energie. Samozrejme všetko v alikvotnej časti.
Čo všetko k tomu potrebujem?
Vďaka
Usporiadat
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Snád ti to trošku pomôže...

http://www.e-pravo.sk/questions/view...ladov#comments
6 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

DanPaul Pozri príspevok
A da sa s tym nieco robit? Existuje nejaka moznost?
Celý postup máš popísaný v prísp. č. 2. Zaradenie bytu do obchodného majetku nie je pre teba výhodné (okrem zvýšených nákladov na energie) aj z toho dôvodu, že ak by si byt po skončení podnikania do 5 rokov chcel predať, príjem zdaníš, aj keď u fyzickej osoby (nepodnikatela) by si ho mal oslobodený.

Využívaš súkromné auto na podnikanie ? Ak ano, skús radšej zníženie základu dane riešiť cez paušálne náhrady súkromného mot.vozidla.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

vlastne ti už odpovedala dan, poukázala na ten článok v e-právo
Odpisovať sa dá len pri zaradení v majetku firmy

veď preto štát požaduje skutočné náklady, lebo 40% nikdy nedosiahneš
Naposledy upravil Mária27 : 08.01.13 at 12:18
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ZuzuS Pozri príspevok
Ahojte poradaci. Citala som tuto temu a nie je mi jasna jedna vec. Reagovala by som na clanok
http://www.e-pravo.sk/questions/view...ladov#comments

Ak ja ako zivnostnik chcem vyuzivat byt (nemam tam trvaly pobyt) na podnikanie, preco musim menit ucel vyuzitia bytu, alebo ho vynat z bytoveho fondu, aby mal charakter nebytoveho priestoru. Viete ked si svoj majetok zaradim do obchodneho majetku firmy a vyuzivam ho na dosiahnutie a zabezpecenie svojich prijmov, z danoveho hladiska su vydavky na tento byt danovo uznane. Mozno rozmyslam uplne zle, ale danove zakony mi predsa nehovoria, ze mojim obchodnym majetkom musi byt priestor nebytoveho charakteru. A stavebny zakon sice pekne hovori, ze byt je na byvanie, ale zaujima to vobec danovy urad?
A čo tam chceš robiť? Rezať drevo na cirkulárke?
Zaujímať to bude živnostenský úrad a samozrejme aj susedov v prvom rade.
2 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Skúsim túto tému posunúť jednej poradáckej právničke...vydrž,bude tu večer...
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanPaul Pozri príspevok
Teda staci si byt zaradit do dlhodobeho hmotneho majetku?
Kdesi som cital o aejsi opodstatnenosti/obhajitelnosti nakladov. Je nutne zaradenie bytu do DHM a odpisovanie nejako zdovodnovat?
Je mozne tieto veci s niekym konzultovat?
Myslela som to skôr tak, že ak by si ho kúpil za účelom podnikania, riadne zaradil a odpisoval. Ale nie previedol ten pôvodný.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

DanPaul Pozri príspevok
Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco? Nie, nemôžeš, už máš uvedené prečo nie, aj v tom linku to máš.
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe? Nie, nemôžeš. Stále si to ty sám.
V texte.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Veď rátaj.
50% manželka 50% ty
Ty tiež nebudeš všetko využívať na podnikanie. Dajme tomu tiež napoly
teda 25% z ceny bytu budeš odpisovať.
Napríklad zo 100000 € budeš odpisovať 25000 po dobu 20 rokov. Teda ročný odpis by bol 1250 €. Z toho by bola daň 237,50 €. To sa ti kvôli takej sume oplatí špekulovať?
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
DanPaul Pozri príspevok
A odkedy VYDAVKY = ODPISY?
Vydavky su predsa nieco ine...
Prečítaj si §19.
Odpisy sú daňovým výdavkom §19/3a

Nemal by si mi náhodou platiť za školenie?
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

No veď si to kľudne do tých nákladov daj.

Len teda, skús spočítať, koľko na tej dani cez odpisy ušetríš a koľko budú zvýšené náklady z dôvodu, že byt sa stane podnikateľským priestorom (elektrina, bytová daň, smeti, fond opráv....). Aby si nebol v konečnom dôsledku prekvapený. A nebodaj príde k rozvodu a deleniu majetku. Prípadne predaju bytu a následnému plateniu daní.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

DanPaul Pozri príspevok
Najhorsie je, ze po nas drobnych podnikateloch najviac tie ku*vy idu. Radsej keby sa sustredili na velke ryby a im kontrolovali dane.
Idu lahsou cestou, lebo vedia, ze drobny podnikatel nema na takych pravnikov, ktori ho vysekaju z hocicoho, tak plnia kasu
prave na nas. Mam mesacny prijem (brutto) 1900Eur a z toho vo finale vidim iba drobne. Je to hanba tohoto statu, ze nas takto zdiera.
Prachy, co my pracne zarobime rozda vselijakym prizivnikom a akonahle zacne mat malo, zdvihne dane a odvody. Tot Smer, ktorym ideme.
Gratulujem vsetkym poslancom, maju to velmi dobre vymyslene. Namiesto toho, aby riesili pricinu problemu, plataju dieru z najzranitelnejsich zdrojov.
Teraz si ma tak nasral, z tých 1950 keď si odložíš na dôchodok a zdravotné poistenie tak ti ešte ostane dosť čo si myslíš dokedy budeme nejakých vychcaných príživníkov živiť? príde tvoja dôchodková doba a budeš nadávať na sk...ý štát že ti nedá nič. Stačí mi keď z mojich príjmov dávam na tých dôchodcov čo počas celého života robili
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Zadarmo potrebujem funkčný program na účtovníctvo dodaj a ja ti zadarmo poradím. všetko inak nájdeš v ZDP. a zadarmo
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pavol54 Pozri príspevok
Teraz si ma tak nasral, z tých 1950 keď si odložíš na dôchodok a zdravotné poistenie tak ti ešte ostane dosť čo si myslíš dokedy budeme nejakých vychcaných príživníkov živiť? príde tvoja dôchodková doba a budeš nadávať na sk...ý štát že ti nedá nič. Stačí mi keď z mojich príjmov dávam na tých dôchodcov čo počas celého života robili
Poniektorí majú životné minimum ...
Zijú s rodičmi ...2 in 1 ...počet osôb 2 + 4 ...

A byt za 140.000 € ...sen , Modré z neba , sci - fi , fantazmagória ......

Serú ma také kydy ....

Poniektorí by si najradšej aj toaleťák odpísali a to oné - hnedé na sracáku do nákladov dali ....
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Paušálne výdavky boli pôvodne určené drobným živnostníkom, aby sa nemuseli zaťažovať vedením účtovníctva.
Ale ak to začali "zneužívať"(síce legálne) právnici, prekladatelia, programátori a iní čo nemajú veľké skutočné výdavky a majú veľké príjmy, tak sa zdá lodické, že sa to obmedzilo. Buď rád, že padla Radičovej vláda, lebo oni navrhovali paušálne výdavky max 240 € mesačne. A odvody do poisťovní schválila tak isto predchádzajúca vláda. Takže Fico za to veľmi nemôže, on sa vďačne zviezol na týchto opatreniach.

Zdá sa že ty by si si dal do výdavkov ešte aj svokru.

A veď môžeš Putina požiadať o občianstvo ako Depardieu, ak sa ti u nás nepáči. Tam je vraj daň z príjmu 13%.
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
=pavol54;2219924]Teraz si ma tak nasral, z tých 1950 keď si odložíš na dôchodok a zdravotné poistenie tak ti ešte ostane dosť čo si myslíš dokedy budeme nejakých vychcaných príživníkov živiť? príde tvoja dôchodková doba a budeš nadávať na sk...ý štát že ti nedá nič. Stačí mi keď z mojich príjmov dávam na tých dôchodcov čo počas celého života robili
No pavol54, mala som na Teba iný názor. To sa akože mám ísť pásť, za 42 odpracovaných rokov ?????
A ešte stále makám ako trúba, platím odvody a prerátať SD si nemôžem dať, keďže živnosť nemám ukončenú.
Ukončiť, len kvôli prerátaniu SD nemôžem, lebo ma nepustia zmluvy s poisťovňami za škodu spôsobenú výkonom povolania.
Celý život som sa ( možno neoprávnene) radila medzi poctivých pracantov a teraz všade počúvam, ako ukrajujem chlieb - MLADÝM , ÚSPEŚNÝM. Už mi to fakt lezie na nervy.
Naposledy upravil Melnick : 10.01.13 at 09:48
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ZuzuS Pozri príspevok
Nie nebudem tam rezat drevo, ale tiez programovat. Zivnostensky urad ma tento byt nahlaseny ako miesto podnikania a susedom hadam moje tukanie do PC nebude vadit.
... by si sa čudovala: ťukanie síce nie, ale napr. môžu k tebe chodiť tvoji klienti a míňať energie na svetlo, výťah a podobne.
1 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

dan: Tuto stranku poznam a vlastne kvoli nej som tu, lebo mi nie je jasne, preco tam neuvadzaju odpisovanie ceny bytu. Mojim cielom je cast ceny bytu, ktory vyuzivam uplatnit v nakladoch. Kym boli 40% naklady bez obmedzenia, stacilo mi to, ale teraz potrebujem realne naklady dostat co najvyssie. V podstate ma zaujimaju podmienky, za akych si mozem byt odpisovat.
0 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

Tweety Pozri príspevok
Aby si mohol byt dpisovať, musel by byť majetkom teba ako SZČO.
Teda staci si byt zaradit do dlhodobeho hmotneho majetku?
Kdesi som cital o aejsi opodstatnenosti/obhajitelnosti nakladov. Je nutne zaradenie bytu do DHM a odpisovanie nejako zdovodnovat?
Je mozne tieto veci s niekym konzultovat?
0 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

Tweety Pozri príspevok
Myslela som to skôr tak, že ak by si ho kúpil za účelom podnikania, riadne zaradil a odpisoval. Ale nie previedol ten pôvodný.
Ja ale nemam ani ICO. Fungujem cez autorsky zakon, u mna je predsa vsetok moj majetok zaroven majetkom firmy, nie? Akurat, ked to chcem zoficialnit, tak to nejako musim hlasit danovemu uradu... Ci pletiem hrusky s jablkami?
0 0
DanPaul DanPaul

DanPaul je offline (nepripojený) DanPaul

Asi som napisal malo informacii:
Byt sme kupili v roku 2007.
Mam tu trvale bydlisko.
Podnikam od roku 2010 - som SZCO, nemam ICO, mam iba DIC.
Byt nie je vynaty z bytoveho fondu, ale je to sidlo firmy - kedze tu mam trvale bydlisko.
Mozem si takyto byt zacat odpisovat? Ak nie, preco?
Alebo mozem ja ako sukromna osoba prenajat byt sebe ako fyzickej osobe?

Prosim, poradte mi, co mozem urobit, aby som si aspon cast bytu mohol odpisovat.
Naposledy upravil DanPaul : 08.01.13 at 13:35
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať