Zavrieť

Porady

účtovanie PHM pre neplatcu DPH

Dobrý deň, s PU iba začínam, ako mám účtovať blok z čerpacej stanice pri nákupe PHM - neplatca dph? Účtuje sa to ako nákup materiálu 501/211 (platí väčšinou hotovo) a potom na konci roka preúčtovať zostatky 112/501? Akú sumu účtovať, ak ide o neplatcu DPH? Plne zaplatenú, alebo sumu bez DPH? Bola by som rada, keby mi niekto odpovedal úplne po lopate aj s účtami - možno je to smiešna otázka, ale som viac menej samouk.
Ďakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
michaela329 Pozri príspevok
takže ak nakúpil PHM v hodnote 20EUR na 501AE bude účtovať len 16,60 EUR,a k tomu správne rozumiem. Ak si nevedie knihu jázd, ale bločky má všetky, môže si uplatnovať 80% paušál? V tom prípade by zo sumy 16,60 účtoval tých 80% rovno na 501AE a 20% z tých 16,60 na nedaňové? Alebo sa rovno opýtam, aký spôsob účtovanie by bol najjednoduchší?
Vďaka.
NIe, nepochopila si. Ak kúpi PHM za 20 €, tak na účte bude zaúčtovaných 20 €. AK nevedie knihu jázd daňovo znaných bude len 80% z 20.

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
Kedže je neplatiteľ, o dph neúčtuje, nákup PHM bude teda nákladom na 501AE. Samozrejme na konci roka musí urobiť prepočet PHM podľa knihy jázd a priem. spotreby na daňovo uznané náklady.

michaela329 je offline (nepripojený) michaela329

michaela329
Tweety Pozri príspevok
Kedže je neplatiteľ, o dph neúčtuje, nákup PHM bude teda nákladom na 501AE. Samozrejme na konci roka musí urobiť prepočet PHM podľa knihy jázd a priem. spotreby na daňovo uznané náklady.
takže ak nakúpil PHM v hodnote 20EUR na 501AE bude účtovať len 16,60 EUR,a k tomu správne rozumiem. Ak si nevedie knihu jázd, ale bločky má všetky, môže si uplatnovať 80% paušál? V tom prípade by zo sumy 16,60 účtoval tých 80% rovno na 501AE a 20% z tých 16,60 na nedaňové? Alebo sa rovno opýtam, aký spôsob účtovanie by bol najjednoduchší?
Vďaka.

michaela329 je offline (nepripojený) michaela329

michaela329
darmo, ja rada veci prekombinuvávam čiže tú DPH bude ignorovať, ale operovať bude s plnou sumou - ďakujem veľmi ste mi pomohli.

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
michaela329 Pozri príspevok
darmo, ja rada veci prekombinuvávam čiže tú DPH bude ignorovať, ale operovať bude s plnou sumou - ďakujem veľmi ste mi pomohli.
Nebudeš ju ignorovať, len v tvojom prípade bude celý nákup nákladom, kedže na 343 neúčtuješ pretože nie si platiteľom dph.

tajomna21 je offline (nepripojený) tajomna21

tajomna21
ja odporucam uctovac vsetko na 501AE a potom na konci roka 20% oductujes na nedanovy ucet 501AE, a to bude pripocitatelna polozka v danovom priznani

michaela329 je offline (nepripojený) michaela329

michaela329
A ak si rovno 20% dám na nedaňový 501AE účet a 80% tej sumy na daňovú 501AE? Neuľahčí to potom prácu na konci roka?

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
michaela329 Pozri príspevok
A ak si rovno 20% dám na nedaňový 501AE účet a 80% tej sumy na daňovú 501AE? Neuľahčí to potom prácu na konci roka?
Áno samozrejme, že tak môžeš zaúčtovať pri každom nákupe. Na konci roka už nemusíš nič riešiť a preúčtovávať.

účtovanie PHM pre neplatcu DPH

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.