Zavrieť

Porady

Dobropis - vrátený tovar v nasledujúcom roku a vplyv na dan z prijmov

V r.2012 sme dodali tovar zakaznikovi, islo o vyvoz do tretich krajin. V Januari nam zakaznik tovar fyzicky vratil, cize sme ho v Januari dobropisovali. Potrebujem si overit ci spravne uvazujem v suvislosti s vplyvom na dan z prijmu:

1. v Januari zauctujem dobropis na 428 z minusom, ide o vyznamnu sumu
2. dobropis zohladnim pri vypocte danovej povinnosti k dani z prijmov za r.2012

Je to takto spravne?

Vopred dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Klara321 Pozri príspevok
    Skusam este raz, rada by som vedela ako sa take pripady bezne riesia v praxi. Medzicasom som dostala vyjadrenie z danoveho riaditelstva:

    " V uvedenom prípade je potrebné vychádzať z toho, kedy bol tovar reklamovaný. Ak k reklamácii došlo ešte v roku 2012, účtovná jednotka bola povinná v súlade s § 19 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva vytvoriť rezervu na reklamácie.
    Ak k reklamácii tovaru došlo až k januári 2013, jedná sa o účtovný prípad roku 2013 a účtovná jednotka nie je povinná upraviť základ dane za rok 2012."

    Cize, kedze v nasom pripade bola reklamacia podana v r.2012 a tovar fyzicky vrateny v r.2013, mala by som v r.2012 tvorit na tuto sumu rezervu, ktora je ale v r.2012 nedanovy naklad (pouzitie uctu 428 by nebolo spravne). Takze mi z toho vychadza nasledovne... z danoveho pohladu je v podstate jedno kedy bola reklamacia podana, ak doslo k vrateniu v r.2013, ma tato skutocnost vplyv na danovu povinnost v r.2013.

    Rada by som si precitala nazory aj inych poradakov
    Netreba tu žiaden iný názor to, čo je vo vyjadrení drsr je v súlade so zákonom o účtovníctve a jeho postupmi účtovania aj so Zákonom o DzP.

    Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

    Klara321
    Skusam este raz, rada by som vedela ako sa take pripady bezne riesia v praxi. Medzicasom som dostala vyjadrenie z danoveho riaditelstva:

    " V uvedenom prípade je potrebné vychádzať z toho, kedy bol tovar reklamovaný. Ak k reklamácii došlo ešte v roku 2012, účtovná jednotka bola povinná v súlade s § 19 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva vytvoriť rezervu na reklamácie.
    Ak k reklamácii tovaru došlo až k januári 2013, jedná sa o účtovný prípad roku 2013 a účtovná jednotka nie je povinná upraviť základ dane za rok 2012."

    Cize, kedze v nasom pripade bola reklamacia podana v r.2012 a tovar fyzicky vrateny v r.2013, mala by som v r.2012 tvorit na tuto sumu rezervu, ktora je ale v r.2012 nedanovy naklad (pouzitie uctu 428 by nebolo spravne). Takze mi z toho vychadza nasledovne... z danoveho pohladu je v podstate jedno kedy bola reklamacia podana, ak doslo k vrateniu v r.2013, ma tato skutocnost vplyv na danovu povinnost v r.2013.

    Rada by som si precitala nazory aj inych poradakov

    Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

    Klara321
    Tweety Pozri príspevok
    Netreba tu žiaden iný názor to, čo je vo vyjadrení drsr je v súlade so zákonom o účtovníctve a jeho postupmi účtovania aj so Zákonom o DzP.
    No neviem, ale podla mna to vyjadrenie drsr nie je az take jasne. V prvom rade, rezervy na zarucne opravy a reklamacie sa tvoria na naklady, ktore ocakavam z titulu reklamacie... napr. naklady na opravu tovaru a odstaranenie vad, ci uz vykonanych vo vlastnej rezii alebo dodatelsky. Ak mi niekto tovar vrati, pretoze si ho neobjednal tak nevidim dovod na tvorbu rezervy v r.2012, pretoze s vybavenim tejto reklamacie mi nevzniknu ziadne naklady. A stale som sa nedozvedela, co som potrebovala.....reklamacia bola podana v Decembri 2012, tovar vrateny v Januari 2013 a uctovanie teda bude nasledovne (napad pouzit ucet 428 nebol v tomto pripade spravny):
    1. prijatie vrateneho tovaru 132/504
    2. dobropis 604/311

    Mam teda zohladnit znizenie vynosov v suvislosti s vratenym tovarom pri vypocte DP za r.2012 alebo 2013? Asi poslem dopyt na drsr este raz, alebo sa rovno obratim na danoveho poradcu, kedze ide o dost vysoku sumu, radsej to nebudem riskovat

    Dobropis - vrátený tovar v nasledujúcom roku a vplyv na dan z prijmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.