Zavrieť

Porady

Obchodne zastupenie pre cesku firmu

Ahojte :-)

Mam takyto problem. Slovenska firma, platitel DPH, funguje ako obchodne zastupenie pre cesku firmu, platitela ceskeh DPH.

Konatel sice tvrdi,ze sa jedna o sprostredkovanie,ale ja by som to skor zatriedila ako obchodne zastupenie,pretoze si fakturuje nejaky mesacny pausal za to,ze tu obieha miestnych slovenskych potencionalnych odberatelov a nie percenta z realizovaneho obratu. Takze fakturuje si mesacny pausal. Co je to za druh sluzby? Mozem to dat ako vyvoz sluzby do riadku 9? V ktoromsi poradcovi som sa stretla s tym, ze sprostredkovanie predaja tovaru je vlastne sluzba,ktora sa viaze k dovozu tovaru a ako taka sa ma zahrnut do hodnoty dovozu a plati,ze pri dovoze sa danova povinnost prenasa na odberatela,teda riadok 4 a samozdanenie. A je to vobec sprostredkovanie, ked je na tom pausali? :-))) Zivot teda prinasa situacie! Vdaka :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    A tá slovenská firma nejako súvisí s tou českou ? Myslím či sa nejako majetkovo podiela na ZI alebo niečo podobné ? Predpokladajme, že ide nesúvisiaci podnik.

    Opis tej služby by bolo treba ešte upresniť. Čo presne robí ? Dojednáva aj obchody alebo len propaguje tú českú firmu ? Uzatvára aj zmluvy ? Presnejší popis služby umožní zatriedenie do príslušného §. Ak by išlo o sprostredkovanie - to možno posúdiť podľa toho, či sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby. Pritom si myslím, že je jedno či si účtuje paušál alebo percento, to je vec dohody, dôležitý je obsah tej služby, jej charakter. Myslím si však, že ju nie je možné zatriediť do služieb podľa § 15 ods.7 a 8. Pokiaľ by však naozaj išlo o sprostredkovanie, to sa dá zistiť konkretizáciou charakteru služby, potom by miestom dodania bola ČR.

    Podľa mňa je však vo vašom prípade miestom dodania SR, takže tu by sa mala odviesť aj DPH. Česká firma však nebude mať nárok na odpočítanie, pokiaľ sa v SR nezaregistruje ako platca.

    Zaujímali by ma názory ostatných. Želám pekný deň! A príjemný víkend!

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    Dakujem za nasmerovanie :-)

    Takze som si poriadne prestudovala zmluvu a je tam uvedené,ze zastupca bude vykonavat zastupenie pre zastupeneho v jeho mene /v mene zastupeneho/. T.j. mi to vychadza,ze sa jedna skutocne o sprostredkovanie predaja,nakolko zastupca kona v mene a na ucet svojho klienta,cize by som sa mohla a mala riadit podla §16 ods.6 zakona o DPH,ktory sprostredkovanie upravuje. Podla toho je miestom dodania sluzby stat,ktory pridelil odberatelovi IC, teda Ceska republika. V tom pripade danova povinnost prechadza na ceskeho odberatela, ktory si ma urobit samozdanenie. Pre nasinca to znamena, ze podla §2 vyvoz sluzby do clenskeho statu nieje predmetom DPH ani sa nikde v priznani neuvadza,nie je tam na to ani kolonka. Uf,dalo mi to zabrat :-) ale myslim,ze to tak bude OK.

    Podporite ma v nazore? Alebo ma opravte. Vdaka.
    Naposledy upravil alexxandra : 12.10.04 at 18:34

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    aha, no a v praxi to samozrejme vyzera tak,ze nasinec ide k nasincovi,tam mu poukazuje tovar,ten si volaco objedna,ale na objednavke je hlavicka ceskej firmy, takze to vobec neprechadza cez uctovnictvo toho zastupcu. V uctovnictve zastupcu je cisto iba faktura raz mesacne za sluzby obchodneho zastupenia. No takze to podla mna je dokaz o tom,ze kona v mene a na ucet zastupeneho,aj keby to v zmluve nebolo tak vyslovne uvedene,co vsak isto nieje na skodu :-)

    Vdaka :-)

    Obchodne zastupenie pre cesku firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.