Zavrieť

Porady

Zaradenie/nezaradenie do majetku

Skúste mi prosím poradiť s nasledovným :

živnostník si kúpi počítač - jeho nákupná cena bude 29.000 Sk. Keďže je to pod 30.000 tak to nemusí zaradiť do majetku a odpisovať, ale dá si to hneď do nákladov.
Za mesiac dokúpi do tohto počítača nejaké komponenty - napr. rozšíri pamäť - za 3.000 Sk ... nemá to nejaký vplyv na pôvodné rozhodnutie dať si PC priamo do nákladov ? - jedná sa predsa o "technické zhodnotenie" ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Dávala by som všetky nákupy súvisiace s počítačom do réžie. Podľa úhrnnej sumy k 31.12 ba som v réžii nechala resp. interným dokladom dala súvisiacu réžiu mínusom a urobila ročný odpis hnuteľného majetku ako celku.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Ja by som účtovala radšej aj nákup PC aj všetkých nasledujúcich komponentov, ktoré ho technicky zhodnocujú v prvom roku, teda v roku nákupu PC , ako nákup DHM a na konci roka, podľa výslednej celkovej sumy by som preúčtovala alebo do réžie/ celková cena pod 30.000/ alebo cez odpisy do nákladov /nad 30.000/.

    zeel je offline (nepripojený) zeel

    zeel
    Dik za Vaše (po)rady !

    Ešte ma zaujíma, ak napr. kúpi to PC v tomto roku a doplnky v budúcom roku - ako postupovať vtedy ?

    misa je offline (nepripojený) misa

    misa
    Je to technické zhodnotenie v 1. roku obstarania, ktoré je súčasťou vstupnej ceny. Ak súčet tohto všetkého je nad 30000, treba odpisovať! Ak by dokúpil nejaké komponenty v nasledujúcom roku do 30000 - idú hneď do nákladov.

    Zaradenie/nezaradenie do majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.