Zavrieť

Porady

susedka nekúri a mne plesnie byt

Vlastním rohový byt v jednoposchodovom dome. Podomnou býva susedka, ktorá v zadnej izbe vôbec nekúri a ani nevetrá. Na stene má obrovskú pleseň, ktorá sa rozšírila cez strop /palach/ až ku mne. Napučali mi parkety a pleseň sa šíri po celej stene. Aj po upozorneniach nechce ani prekurovať, aj keď vie, že mi spôsobuje škodu, nehovoriac o zdraví. Môžem ju nejakou cestou donútiť, aby aspoň v izbe prekúrila? Viem, že na to zákon pravdepodobne nebude.
Usporiadat
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...suseda je zrejme šporovlivá...ale- ako dlho trvá stav plesnenia, keď pleseň ti už poškodila parkety a steny a ty to riešiš až teraz?..a ako to musí vyzerať u nej?..nemáte správcu domu,s ktorým by si toto prebrala a on by to poriešil?..ak máš byt poistený,zavolaj poisťováka a vysvetli susede, že bude musieť zaplatiť za škodu, ktorú spôsobila svojou lakomosťou...
..lebo ľudí neprinútiš, aby kúrili, keď nemusia a nechcú...
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ešte by som zavolala hygienika, veď tá plieseň je veľmi nebezpečná, ona ohrozuje tvoje zdravie.
2 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

No u nas je to ostrene, kurit sa musi.. mala som podobny problem so susedkami, podomnou aj nadomnou + som rohovy byt, kurila som ako besna a vetrala a vsade plesen, prerabka ma stala 5000EUR, postazovala som sa spravkyni, zavolala som ju do bytu predtym ako som sa z neho ja vystahovala na dva mesiace do hotela, lebo na to sa nedalo pozerat (my sme byt kupili prerobeny, v "super stave" na oko teda nic nebolo vidiet a po dvoch rokoch toto...). DOmovnicka to vyriesila... spodna suseda sa odstahovala a ja mam po probleme
0 0
lucka1111 lucka1111

lucka1111 je offline (nepripojený) lucka1111

samozrejme, že som to riešila už skôr. Telefonovala som s právničkou z družstva a tá mi povedala, že na to zákon nie je. Následne som volala poisťováčke z Wustenrotu - tá mi povedala, že na toto sa mi poistka nevzťahuje. Tak ja už neviem.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Hm, neviem ako je to v bytových domoch ale ja mám dom vrade z ostatnými a teda dve krajné steny mám spojené zo susedmi ale teda ani vo sne by ma nenapadlo že by mali nejakú povinnosť kúriť a čo ked sa trebars odstahujú to by tam mali aj tak stale kuriť? Na to teda ťažko bude nejaký zákon lebo je to blbosť, jedine že by sa nájomníci nejako dohodli,hodili to na papier a prazdne byty by sa asi museli vykurovať (platit) z nejakého spoločného fondu.
0 1
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

lucka1111
Môžem ju nejakou cestou donútiť, aby aspoň v izbe prekúrila?

Šak zoškrab trochu toho oného - "penicilínu" - vylisuj tabletku, nejako susede podaj (možno ako tabletôčku na povzbudenie) a buď jej bude veselo (od penicilínu), alebo vám bude veselo (bo ona už nebude po penicilíne .......)
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Skús si nájsť súdneho znalca, ktorý by vypracoval znalecký posudok na príčinu šírenia plesní v byte ((príčin môže byť veľa - stavebná chyba (materiál, technológia, tepelný most - tepelné straty...) susedov spôsob prevádzkovania bytu a pod.)). Ak budeš mať odborne doloženú príčinu, jednaj. Každého písomne oslov (správcu, susedu..) prilož výpis z posudku a vyzvi ich, aby situáciu riešili, pretože v prípade ich nečinnosti to budeš riešiť cez súd.


Na nette som hľadala odbor znalca a našla som zatiaľ toto:
Odborné posudky z oblasti stavebnej fyziky - svetlo, teplo, hluk. Služby v oblasti energetickej certifikácie budov. Keď nebudeš vedieť nájsť odborníka, požiadaj o pomoc na Stavebnej fakulte niektorej technickej VŠ.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

JaDo Pozri príspevok
Skús si nájsť súdneho znalca, ktorý by vypracoval znalecký posudok na príčinu šírenia plesní v byte ((príčin môže byť veľa - stavebná chyba (materiál, technológia, tepelný most - tepelné straty...) susedov spôsob prevádzkovania bytu a pod.)). Ak budeš mať odborne doloženú príčinu, jednaj. Každého písomne oslov (správcu, susedu..) prilož výpis z posudku a vyzvi ich, aby situáciu riešili, pretože v prípade ich nečinnosti to budeš riešiť cez súd.


Na nette som hľadala odbor znalca a našla som zatiaľ toto:
Odborné posudky z oblasti stavebnej fyziky - svetlo, teplo, hluk. Služby v oblasti energetickej certifikácie budov. Keď nebudeš vedieť nájsť odborníka, požiadaj o pomoc na Stavebnej fakulte niektorej technickej VŠ.
Keďže sa jedná len o jednoposchodový dom - ja by som to riešil tak, že by som zateplil celú rohovú stenu zvonka, aj tú susedinu podomnou, Samozrejme prizvať projektanta, dať schváliť stavebnému úradu. A potom by som aj pomocou súdu prinútil susedku uhradiť svoju časť zateplenia. Z veľkou pravdepodobnosťou sa vo venci okolo stropnej konštrukcie nachádza tepelný most. Urobil by som fotodokumentáciu terajšieho stavu. Neveril by som, že by tento postup úrady neschválili.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lucka1111 Pozri príspevok
Vlastním rohový byt v jednoposchodovom dome. Podomnou býva susedka, ktorá v zadnej izbe vôbec nekúri a ani nevetrá. Na stene má obrovskú pleseň, ktorá sa rozšírila cez strop /palach/ až ku mne. Napučali mi parkety a pleseň sa šíri po celej stene. Aj po upozorneniach nechce ani prekurovať, aj keď vie, že mi spôsobuje škodu, nehovoriac o zdraví. Môžem ju nejakou cestou donútiť, aby aspoň v izbe prekúrila? Viem, že na to zákon pravdepodobne nebude.
Najlepšie sa odsťahovať. Ak je kam? A každý má svoje vykurovanie?
0 0
lucka1111 lucka1111

lucka1111 je offline (nepripojený) lucka1111

áno, každý má svoje vykurovanie - gamaty. A sťahovať sa nechcem ), je to dobrý dom - tehlový, múr cca 50cm. Len susedka by sa mohla )
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lucka1111 Pozri príspevok
áno, každý má svoje vykurovanie - gamaty. A sťahovať sa nechcem ), je to dobrý dom - tehlový, múr cca 50cm. Len susedka by sa mohla )
- ale nemusí to byť jediný dôvod - že susedka nekúri (vieš ako sa hovorí - jedno s druhým.. )
Nám napr pravidelne plesnivie stena, kde je z druhej strany lodžia - oveľa viac odvtedy, ako máme plastové okná - riešime to savom (dočasne) - a potom novým náterom - nejaký protiplesňový. Vlani sme na to pozabudli - tak teraz je to asi najhoršie - dobre, že toto čítam, idem kúpiť http://www.savo.eu/produkty-sk/savo-proti-plesniam - aby sme trošku vydržali, na jar spravíme zase poriadnejšie.

ešte doplním: toto už niekto vyskúšsl (dobrá huba) - aké máte skúsenosti? http://www.belickova.sk/katalog/acti...tra-huba.xhtml
Naposledy upravil Katy a R : 17.02.13 at 14:38
3 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Katy a R Pozri príspevok
- ale nemusí to byť jediný dôvod - že susedka nekúri (vieš ako sa hovorí - jedno s druhým.. )
Nám napr pravidelne plesnivie stena, kde je z druhej strany lodžia - oveľa viac odvtedy, ako máme plastové okná - riešime to savom (dočasne) - a potom novým náterom - nejaký protiplesňový. Vlani sme na to pozabudli - tak teraz je to asi najhoršie - dobre, že toto čítam, idem kúpiť http://www.savo.eu/produkty-sk/savo-proti-plesniam - aby sme trošku vydržali, na jar spravíme zase poriadnejšie.
..

..ja som tiež vlani zateplila stenu lodžie odvonku, aby bolo teplejšie v izbe- a začal mi plesnieť kút-odspodu ...savo to síce vyriešilo, ale mám z toho pekné nervy,lebo odvonku je prasknutý panel na spoji,šlahá tam najviac keď prší,prístup k oprave nemožný,na porazenie...a zateplenie , prípadne oprava panelu nehrozí...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lucka1111 Pozri príspevok
áno, každý má svoje vykurovanie - gamaty. A sťahovať sa nechcem ), je to dobrý dom - tehlový, múr cca 50cm. Len susedka by sa mohla )
A sťahovať sa nechcem ), je to dobrý dom - tehlový, múr cca 50cm.

Až na tú pleseň, že? Alebo susedku?

áno, každý má svoje vykurovanie - gamaty.

Tak tu nie je možnosť vyvinúť na ňu tlak pri rozpočítaní nákladov za TEPLO.

Len susedka by sa mohla )

Ak podlieha správa vášho domu, zákonu 182/1993. Tak to by mohla, teda mala! Inak si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona 182/1993.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

§ 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

Riadne užívať, to by mohlo znamenať, že aj primerane vykurovať byt, miestnosti bytu. Je povinná konať tak, aby v dome neohrozoval ostatných pri spoluužívacích práv domu, plesňami.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Ak sa preukáže, že závady, poškodenia, ktoré uvádzaš spôsobila susedka svojím nezodpovedným konaním, nedostatočným vykurovaním miestnosti vo svojom byte, je jej povinnosť zo zákona je ich odstrániť, alebo uhradiť náklady na ich odstránenie, tej plesnivosti. Ale to asi len na základe súdneho rozhodnutia, keď nechce dobrovoľne. Potom jej to asi dôjde, že by mala kúriť, že to vychádza lacnejšie.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt;ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Ak sa neodstráni príčina plesni v jej byte, odstraňovanie v tvojom byte bude len dočasne a plesne sa budú obnovovať.

aj keď vie, že mi spôsobuje škodu, nehovoriac o zdraví.

Ale, to už sa jedná o úmysel! A tvoje zdravie! Tak hodne zdaru pri riešení spoločného problému v spoločnom dome! Bytovom!

A vitam ťa na Porade! Nech sa ti tu darí.
Naposledy upravil sito : 17.02.13 at 21:45
1 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

sito-Neviem,neviem či z tohoto zákonu vyplýva to že musí vykurovať byt na určitú teplotu.Aj ked dá sa to chápať aj tak ale neverím že s týmto by na súde pochodila. Dajme tomu že suseda kúri na 12 stupnov pochybujem že na menej,ťažko ju niekto donúti kúriť na 23 ani akým zákonom.No a dokazovanie že je to spôsobené práve jej nekúraním bude kruté,je kopec domov kde sa vôbec nekúri a plesne niesu a takisto aj v domoch kde sa poctivo kúri a vetrá plesne mrchy aj tak sú.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

No, jasne to tam nie je napísané, že musí kúriť! Len, že má konať tak, aby neohrozoval ... Ale, ak tie plesne má vo svojom byte a vo väčšej miere, ako sú v byte nad ňou, tak asi je príčina ohrozenia, ich rozšírenia z jej bytu. A to nejde o kúrenie, ale o ohrozovanie spoluvlastníckých práv, zdravia. Všetci vlastníci majú rovnaké právo, mať byt bez plesní, ak ich niekto v dome úmyselne rozširuje, akýmkoľvek spôsobom je za to zodpovedný. Či nie?

V tých právach a povinnostiach je aj odsek 5

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj
bytu
alebo nebytového priestoru.

Len kto ho kúpi, taký plesnivý?

Problém je v tom, že každý vidí najprv svoj byt, nie to, že ten byt je v nejakom, niečijom, teda spoločnom bytovom dome! Že by niekde v tom 182/1993 bolo napísane, každý vlastník bytu si môže robiť v dome vo svojom byte, čo len chce? Či to, na čom sa dohodnú spoluvlastníci domu v súlade s uvedeným zákonom?
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

Neviem, či je pleseň spôsobená nevykurovaným priestorm pod bytom, však to by museli byť plesnivé všetky byty na prízemí nad pivnicami, či?
Asi by som si zavolala niekoho, kto tomu rozumie, aby mi zistil čo sa deje, prečo sa tam kondezuje vlhkosť v takej miere.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pleseň, spôsobená, vlhkosťou?! A tu je treba odstrániť, vysušiť. Čím, asi???

Sýty hladnému neverí, že?
0 0
lucka1111 lucka1111

lucka1111 je offline (nepripojený) lucka1111

to ako myslíš sito? Sýty hladnému neverí??? V byte sa pravidelne vetrá v každej izbe, kúri sa. Na pleseň sa pravidelne používajú prostriedky na jej odstránenie.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lucka, nie teba sa to týka.

seflera, ten tomu neverí, že je to tým, že suseda pod tebou nekúri. Ty môžeš koľko len chceš, aj prostriedky používať.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Inak na tom čo seflera písala -- že to by potom museli byť plesnivé všetky byty nad pivnicami , niečo bude.
Viete poradiť nech sa ide súdiť je síce pekné,sťažovať sa dá vždy a navšetko ale treba pritom myslieť aj na to nakolko je reálne že by uspela aby sa nestalo to že ju to iba bude stáť peniaze a nič z toho.
Pokial bude mať nejaký posudok ktorí jednoznačne potvrdí že je to spôsobené susedkiným nekúrením tak nech sa páči,inak by som do toho nešiel.
Na akú teplotu sa vykurujú pivnice? určite od nej nebude môcť chcieť večšiu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať