Zavrieť

Porady

neprisposobiva sestra

Dobry den, chcem sa spytat na nazor, ako by niekto iny riesil danu situaciu. Mam 24 rokov, som v poslednom rocniku vysokej skoly. Matka mi zomrela asi pred rokom aj pol, rodicia boli rozvedeni. po matke som zdedila trojizbovy druzstevny byt(je pisany na mna), sestry som este nevyplatila. Mladsia sestra ma 21 rokov, uz skoro rok je nezamestnana, v praci nevydrzi, a ani pracovat nechce. prijem ma len 80 eur ako vyzivne od otca. pred dvomi tyzdnami odisla na skusenost do komunity do talianska, s tym, ze chce so sebou nieco spravit, pretoze jej predstava zivota je taka, ze chodit von s kamaratmi, fajcit a kradnut mi peniaze. teraz je na ceste domov, ze chce ist byvat spat ku mne, a ze sa zamestna. samozrejme, ze z jej strany ide iba o klamstvo. doteraz byvala u mna, z vyzivneho si platila byvanie a ostatne som jej platila ja. lenze mne sa uz peniaze minuli, a ani nervy na nu uz nemam. otec sa nestara, tvrdi, ze nema peniaze. ja momentalne nebrigadujem, takze ten byt ledva platim, nieto este sestru. so starsou sestrou sa to snazime nejak riesit, no dochadzaju nam napady.Da sa nejak prinutit otec, aby sa o nu staral? alebo na koho alebo kam sa mam obratit?dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    1. Ewica, nevieme síce, čo sa píše v osvedčení o dedičstve, ani v akom časovom horizonte ste sa so sestrami dohodli na vyplatení, ale faktom zostáva, že si prišla k trojizbovému bytu ako slepé kura k zrnu. Študuješ, máš problémy s jeho platením a nepredpokladám, že po skončení školy budeš ako prvé utekať do banky, aby si si vzala pôžičku na vyplatenie svojho peňažného i morálneho záväzku.
      Čo Ti však bráni v tom, aby si ten veľký byt predala, keďže momentálne je a ešte asi aj dlho bude nad Tvoje možnosti financovať ho? Kúp sebe i sestrám jednoizbové byty alebo garzónky, alebo ak staršia sestra má vlastné bývanie, z predaja jej vyplať podiel.
      Mladšia je teraz možno ťažšie zvládnuteľná a hľadá svoje miesto pod slnkom, a možno sa nevie vyrovnať so stratou matky...
      Keďže neštuduje, otec nie je povinný prispievať jej, je dospelá a ak aj zdravá, mala by byť aj životaschopná. No nelám nad ňou palicu, na to je príliš mladá. Teba možno baví študovať, ju zrejme nie, no to ešte neznamená, že je v živote nadobro stratená. Ak odišla do tej komunity v Taliansku /žeby Cenacolo?/, znamená to, že asi sa chce zmeniť k lepšiemu...Nepodrážaj jej nohy a daj jej šancu.

      Čo by si robila Ty, keby byt bola zdedila ona a Ty by si bola na jej mieste - bez strechy nad hlavou aj bez peňazí z dedičstva? Nemôžeš sa predsa rozťahovať spokojne v 3-i byte s vedomím, že Tvoja sestra je de facto bezdomovkyňa aj Tvojím pričinením... Nehádž zodpovednosť na iných /sestru, otca/, ale v prvom rade sa pozri na seba... Pouvažuj... A ak by si mi čírou náhodou v hĺbke duše musela dať za pravdu /aj keď s veľmi ťažkým srdcom/, kým by sa Vám podarilo predať/vymeniť byt za niečo menšie, mala by si sestru zatiaľ prichýliť k sebe... Je to momentálne jej jediný domov – a je to Tvoja povinnosť, keďže stále užívaš jej nevyplatený podiel. Ak jej kúpiš vlastný bytík/garzónku, jasne jej daj najavo, že tým sa Tvoja starosť o ňu končí a ak oň príde, bude to jej vlastnou vinou. No Ty budeš môcť v tom Tvojom bytíku/garzónke, aj keď podstatne menšom /ale aj finančne nenáročnejšom/ spávať s čistým svedomím...

      Asi si to ani neuvedomuješ /si tiež ešte veľmi mladá/, ale ak by bola sestra trochu právne zdatná a mal by jej kto poradiť, mala by si jej vlastne platiť za to, že rok a pol užívaš jej fiktívny podiel na byte. V podstate ide o bezdôvodné obohatenie, aj keď nejde o spoluvlastníctvo, ale de facto žiješ na jej účet... Po čom idú u Vás v okolí prenájmy 3-i bytov? Trochu pogúgli a predstav si, že tretinu /resp. dve/ by si mala sestrám každý mesiac dávať... Keďže si ich zatiaľ nevyplatila a verím Ti, že naozaj nemáš z čoho, keďže život študenta v podstate bez rodičov určite nie je jednoduchý...
    Naposledy upravil Oliwa : 26.02.13 at 19:03

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mne nie je jasne, preco si iba ty zdedila byt po matke. To akoze matka sestu vydedila,alebo ste sa ded.konani dohodli, ze si byt nechas ty a surodencov vyplatis...???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    EWICA Pozri príspevok
    Dobry den, chcem sa spytat na nazor, ako by niekto iny riesil danu situaciu. Mam 24 rokov, som v poslednom rocniku vysokej skoly. Matka mi zomrela asi pred rokom aj pol, rodicia boli rozvedeni. po matke som zdedila trojizbovy druzstevny byt(je pisany na mna), sestry som este nevyplatila. Mladsia sestra ma 21 rokov, uz skoro rok je nezamestnana, v praci nevydrzi, a ani pracovat nechce. prijem ma len 80 eur ako vyzivne od otca. pred dvomi tyzdnami odisla na skusenost do komunity do talianska, s tym, ze chce so sebou nieco spravit, pretoze jej predstava zivota je taka, ze chodit von s kamaratmi, fajcit a kradnut mi peniaze. teraz je na ceste domov, ze chce ist byvat spat ku mne, a ze sa zamestna. samozrejme, ze z jej strany ide iba o klamstvo. doteraz byvala u mna, z vyzivneho si platila byvanie a ostatne som jej platila ja. lenze mne sa uz peniaze minuli, a ani nervy na nu uz nemam. otec sa nestara, tvrdi, ze nema peniaze. ja momentalne nebrigadujem, takze ten byt ledva platim, nieto este sestru. so starsou sestrou sa to snazime nejak riesit, no dochadzaju nam napady.Da sa nejak prinutit otec, aby sa o nu staral? alebo na koho alebo kam sa mam obratit?dakujem
    AK si zdedila byt, určite je nanajvýš slušné vyplatiť ostatných dedičov. Hlavne, ak si sa tým zaviazala. Potom aj sestra bude mať štartovací kapitál do života. Ak je svojprávna, určite sa vie aj sama o seba postarať. Prečo chceš nútiť do toho otca? Ten jej môže dať dobré rady, rovnako ako aj sestry.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    EWICA Pozri príspevok
    Dobry den, chcem sa spytat na nazor, ako by niekto iny riesil danu situaciu. Mam 24 rokov, som v poslednom rocniku vysokej skoly. Matka mi zomrela asi pred rokom aj pol, rodicia boli rozvedeni. po matke som zdedila trojizbovy druzstevny byt(je pisany na mna), sestry som este nevyplatila. Mladsia sestra ma 21 rokov, uz skoro rok je nezamestnana, v praci nevydrzi, a ani pracovat nechce. prijem ma len 80 eur ako vyzivne od otca. pred dvomi tyzdnami odisla na skusenost do komunity do talianska, s tym, ze chce so sebou nieco spravit, pretoze jej predstava zivota je taka, ze chodit von s kamaratmi, fajcit a kradnut mi peniaze. teraz je na ceste domov, ze chce ist byvat spat ku mne, a ze sa zamestna. samozrejme, ze z jej strany ide iba o klamstvo. doteraz byvala u mna, z vyzivneho si platila byvanie a ostatne som jej platila ja. lenze mne sa uz peniaze minuli, a ani nervy na nu uz nemam. otec sa nestara, tvrdi, ze nema peniaze. ja momentalne nebrigadujem, takze ten byt ledva platim, nieto este sestru. so starsou sestrou sa to snazime nejak riesit, no dochadzaju nam napady.Da sa nejak prinutit otec, aby sa o nu staral? alebo na koho alebo kam sa mam obratit?dakujem

    Ak si ty zdedila byt- tak sa sestry zdali dedictva, alebo odmietli dedictvo? Ak si vsak byt zdedila,ze ho sestry prenechali tebe s tym, ze ich vyplatis,. je tvoja povinnost vyplatit sestry- byt predaj a vyplat ich.Boli tak isto matkine deti, ako aj ty.

    Co sa tyka otca a sestry- neviem preco pises, ze otec jej plati vyzivne. sestra nechodi do skoly, je plnoleta, nezamestnana, nie je otcova povinnoist platit na nu nic.

    Cely prispevok je divny, asi sa niekto nudil.

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Je to tvoja sestra, a aj bude. Možno má teraz sprosté roky, ale je to tvoj najbližší človek, veď ste spolu vyrastali, možno si ju kočíkovala. Čo ste taký na dievča, možno je nešťastné a preto sa nevie zaradiť. Len ty pekne zober sestru k sebe, dohodnite sa na pravidlách, je jasné, že ich najskôr nebude dodržiavať, ale musíš nájsť spôsob ako jej pomôcť. Peniaze je zbytočné jej dávať, keď ešte nemá rozum. Treba jej dať šancu a nečakaj, že sa sama postaví na nohy a bude sa správať dospelácky. Evidentne potrebuje niekoho kto by viedol, neodhadzuj ju, raz budeš toho ľutovať. Možno potrebuje tri x preplesk.
    Je to ako s nepodareným deckom, koľko je takých a napriek tomu ich mamy milujú na život a na smrť.
    Je to ťažké, ale skús to ešte.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    EWICA Pozri príspevok
    Dobry den, chcem sa spytat na nazor, ako by niekto iny riesil danu situaciu. Mam 24 rokov, som v poslednom rocniku vysokej skoly. Matka mi zomrela asi pred rokom aj pol, rodicia boli rozvedeni. po matke som zdedila trojizbovy druzstevny byt(je pisany na mna), sestry som este nevyplatila. Mladsia sestra ma 21 rokov, uz skoro rok je nezamestnana, v praci nevydrzi, a ani pracovat nechce. prijem ma len 80 eur ako vyzivne od otca. pred dvomi tyzdnami odisla na skusenost do komunity do talianska, s tym, ze chce so sebou nieco spravit, pretoze jej predstava zivota je taka, ze chodit von s kamaratmi, fajcit a kradnut mi peniaze. teraz je na ceste domov, ze chce ist byvat spat ku mne, a ze sa zamestna. samozrejme, ze z jej strany ide iba o klamstvo. doteraz byvala u mna, z vyzivneho si platila byvanie a ostatne som jej platila ja. lenze mne sa uz peniaze minuli, a ani nervy na nu uz nemam. otec sa nestara, tvrdi, ze nema peniaze. ja momentalne nebrigadujem, takze ten byt ledva platim, nieto este sestru. so starsou sestrou sa to snazime nejak riesit, no dochadzaju nam napady.Da sa nejak prinutit otec, aby sa o nu staral? alebo na koho alebo kam sa mam obratit?dakujem
    Mňa ešte zaujala zvýraznená časť vety... Aké peniaze to boli? Tvoje vlastné úspory, či zárobky z brigád alebo peniaze z dedičstva? Ak z dedičstva, dostali rovnaký podiel aj sestry?

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Ak si zdedila byt po dohode so sestrami a súčasťou dedičskej dohody je vyplatenie sestier, dôležitý je termín, do ktorého máš sestrám vyplatiť ich dedičský podiel. Píšeš, že matka zomrela pred rokom a pol, čas na vyplatenie zrejme ešte neprešiel a máš ešte dostatok času na vyplatenie. Tvojou povinnosťou je vyplatiť sestrám ich ded. podiel do termínu, ktorý ste dohodli. Nájomné za užívanie platiť sestrám nemusíš, ty si vlastníčkou. Tvojou povinnosťou nie je starať sa o sestru, ktorá je len o tri roky mladšia od teba. Musí pochopiť, že je dospelá a že sa musí vedieť o seba postarať sama. Bolo by pre vás ideálne, keby ste si navzájom pomáhali, boli si oporou. Ale každá by do toho mala dať približne rovnako.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    ttroman Pozri príspevok
    Prečo by si nútila otca??

    Má občaňák, aj volebné právo, tak nech začne
    Prečo by nemohol byť otec zainteresovaný na svojich deťoch ešte aj v ich dospelosti?
    Aspoň jeden dôvod.
    Ktovie ako sa deťom venoval, či nebola matka na všetko sama, stáva sa, ale aj nemusela.
    Deti sú v chúlostivej situácii, otec zostáva vždy otcom.
    Najhoršie by bolo, keby táto dcéra prišla o diplom iba vďaka okolnostiam. Svoju sestru pozná určite veľmi dobre.
    Chodí na denné štúdium, z čoho ich má zatiaľ vyplatiť? Peniaze neutečú, diplom môže. Ja by som radila, v prvom rade dokončiť úspešne školu. Matka vedela určite čo robí. To by som brala v prvom rade do úvahy.
    Opisovaný prípad je prakticky totožný s mojou priateľkou, žijúcou, keby nedajbože odišla, tak najmladšie dieťa blížiace sa k tridsiatke je ešte stále problematické, nezodpovedné k sebe i k ostatným, ku svojej fyzickej dg, ktovie aká je u neho zrelosť. Keby bolo vyplatené, asi by sa peniaze veľmi vhodne nevyužili. Neustále ťažkosti, stále sa kontinuálne niečo rieši, najprv škola, škola, škola, potom práca, práca, práca, doma žiadna pomoc, nenaberá to ešte stále koniec. V rodinách je to veľmi rôzne.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    korela Pozri príspevok
    Prečo by nemohol byť otec zainteresovaný na svojich deťoch ešte aj v ich dospelosti?
    Aspoň jeden dôvod.
    Ktovie ako sa deťom venoval, či nebola matka na všetko sama, stáva sa, ale aj nemusela.
    Deti sú v chúlostivej situácii, otec zostáva vždy otcom.
    Najhoršie by bolo, keby táto dcéra prišla o diplom iba vďaka okolnostiam. Svoju sestru pozná určite veľmi dobre.
    Chodí na denné štúdium, z čoho ich má zatiaľ vyplatiť? Peniaze neutečú, diplom môže. Ja by som radila, v prvom rade dokončiť úspešne školu. Matka vedela určite čo robí. To by som brala v prvom rade do úvahy.
    Opisovaný prípad je prakticky totožný s mojou priateľkou, žijúcou, keby nedajbože odišla, tak najmladšie dieťa blížiace sa k tridsiatke je ešte stále problematické, nezodpovedné k sebe i k ostatným, ku svojej fyzickej dg, ktovie aká je u neho zrelosť. Keby bolo vyplatené, asi by sa peniaze veľmi vhodne nevyužili. Neustále ťažkosti, stále sa kontinuálne niečo rieši, najprv škola, škola, škola, potom práca, práca, práca, doma žiadna pomoc, nenaberá to ešte stále koniec. V rodinách je to veľmi rôzne.
    Ak boli rodičia rozvedení, asi existoval nejaký vážny dôvod... A zo zadávateľkinho príspevku necítiť, že by sa otec trhal o to, ako pomôcť svojim dospelým dcéram /ktovie, koľko rokov má najstaršia, či má vlastné bývanie, rodinu.../.
    Pravdupovediac, nevidím priamu súvislosť medzi dokončením školy a tým bytom, teda, že by bol diplom priamo v ohrození - na rozdiel od mladšej sestry, ktorá naozaj nemá kde hlavu skloniť /keďže u otca to asi nepôjde/ a spať potrebuje už dnes-zajtra...
    Za predpokladu, že študuje v mieste bydliska, by to muselo byť nejaké mesto s VŠ, takže to asi nebude malé mestečko. A čím väčšie mesto, tým skôr možnosti zamestnať sa, brigádovať... A výmenou/predajom bytu za menší/menšie by si predsa finančne pomohla aj samotná študentka. Tiež sa môže prikrývať len perinou, na akú má...
    Či bola matka rovnako spravodlivá voči všetkým svojim dcéram, ťažko povedať, ktovie, možno jedna z dcér bola jej libling...To sa stáva často, že rodič upredností jedno dieťa pred iným /a ani jedna zo strán si to spravidla nikdy neprizná.../.

    A k tomu príkladu zo života:
    Podporovať problematické "dieťa" v tridsiatke - to je to najhoršie, čo matka môže pre svoje "mláďa" urobiť. Ak je zdravé a do 30-ky ho nedokázala vychovať tak, aby sa postavilo na vlastné nohy, už ho neprevychová nikdy. Vždy bude parazitovať na jej peniazoch, kuchyni, full-servise, zdraví, či adrese ako také imelo - bude si hovieť vysoko v korune stromu, užívať jej ochranu a čo je úplne najhoršie, bude to považovať za samozrejmé...

    Tiež príklad zo života: matka-dôchodkyňa robievala svojmu 45-ročnému "dieťaťu" každé ráno desiatu do práce... nezabudla dokonca ani na kávenku... Ale zabudla na to, že raz sa pominie. A to nedonosené dieťa /lebo de facto takým bolo/, nepripravené na život, sa bude musieť postaviť na vlastné - a bude to mať o to ťažšie, o čo sa mu to ona celé tie desaťročia snažila uľahčovať. A potom ten prerod či "pôrod" takéhoto jedinca do skutočného života nemusí mať vždy hladký priebeh. To by si mohla uvedomiť aj tá Tvoja kamoška - že tu nebude naveky, lebo jediná istota v našom živote je smrť. A jediná správna vec, ktorú môžeme pre svoje deti urobiť, je - pripraviť ich na život... A potom už len dúfať, že to zvládnu.
    Naposledy upravil Oliwa : 28.02.13 at 09:47

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    nie je mi celkom jasné, prečo dedila IBA ona.

    - dokedy bolo dohodnuté "vyplatenie", neporušila si náhodou zmluvu TY ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.