Zavrieť

Porady

Dôchodca - príjem do 43 968

Dobry den,
chcela by som vas poprosit o vysvetlenie clanku pana Mihala na http://mihal.blog.sme.sk/ (mimochodom super blog ). Pise tam, ze ak mal v roku 2005 dochodca prijem do vysky 43 968 Sk a poda danove priznanie typu A, DU mu zaplatene preddavky na dani vrati .

Moja svokra mala v roku 2005 prijem z dohody 30000 Sk plus dochodok asi 80000 Sk. Oplati sa jej podavat danove priznanie? Teda ci clanok plati aj pre jej pripad.

Ked som clanok dala precitat pracovnikovi DU, pozeral ze .

Dakujem velmi pekne za pomoc a radu.<!-- / message --><!-- sig -->
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
pyton
Toto, čo píšete pán Mihál, je druhá vec. Toto je to zdôvodnenie Vami uvádzaného postupu.

Škoda, že ste sa nevyjadrili aj k zdôvodneniu účinnosti v predchádzajúcom príspevku resp. predchádzajúcich príspevkoch.

Ajobs, s príspevkom č. 17 sa súhlasiť nedá. Neplatilo by to rovnako. Takto, podľa "chronológie" to nefunguje. Ďalej by som sa už len opakovala /viď 15/.
Ustanovenia, ktoré sú platné od 15.12.2005 sú platné od tohto dátumu preto, aby boli účinné z nejakého konkrétneho dôvodu ešte v roku 2005.
Inak, ide predsa o platnosť konkrétneho ustanovenia § 46, a ten tu dostatočné jasne odprezentoval Dr.Mihál (viď predchádzajúci príspevok) a trochu som sa snažil aj ja.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

ajobs
Ustanovenia, ktoré sú platné od 15.12.2005 sú platné od tohto dátumu preto, aby boli účinné z nejakého konkrétneho dôvodu ešte v roku 2005.
Inak, ide predsa o platnosť konkrétneho ustanovenia § 46, a ten tu dostatočné jasne odprezentoval Dr.Mihál (viď predchádzajúci príspevok) a trochu som sa snažil aj ja.
ajobs, v poslednom príspevku /23/ by som ťa opravila, nie v roku 2005 ale za rok 2005
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ajobs
Ustanovenia, ktoré sú platné od 15.12.2005 sú platné od tohto dátumu preto, aby boli účinné z nejakého konkrétneho dôvodu ešte v roku 2005.
Inak, ide predsa o platnosť konkrétneho ustanovenia § 46, a ten tu dostatočné jasne odprezentoval Dr.Mihál (viď predchádzajúci príspevok) a trochu som sa snažil aj ja.
Ajobs bohužiaľ nemôžem celkom s tebou súhlasiť. Podľa mojej mienky /súhlasím s Pyton/ je účinnosť paragrafu 46, ktorý bol novelizovaný zákonom č. 534/2005 /novela k 15.12.2005/ jednoznačne od 1.12006 a mal by sa teda aj aplikovať od roku 2006. To čo vravíš, že DP podávame až v marci 2006, a preto môžme tieto zmeny aplikovať nie je presné. Podávame DP za zdaňovacie obdobie 2005 , a teda aplikujeme ustanovenia zákona platné pre toto obdobie. Ako správne píše Johanka, keby to bolo tak ako vravíš, uplatnili by sme si za rok 2005 už paušálne výdavky 40%....a je Ti jasné, že to tak nie je.
Druhá vec je usmernenie MF a vydanie tlačív , ktoré MF vydalo celkovo v zmysle novely platnej pre rok 2006 a teraz vysvetľujú, že je to tak i v tomto prípade.
Pravdou je, že tento "guláš" je v prospech daňovníkov-dôchodcov, že im "tlačivo" umožňuje vrátenie preddavkov už i za rok 2005, tak môžeme jednoznačne postupovať tak ako píše p. Mihál v príspevku 18.

Predmetná novela:

104. V § 46 druhej vete sa za slová "podľa § 35" vkladajú slová "okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a)".


Čl. XI
Tento zákon nadobúda účinnosť 15. decembra 2005 okrem článku I bodov desiateho až dvanásteho, pätnásteho, sedemnásteho, devätnásteho, dvadsiateho druhého, dvadsiateho tretieho, tridsiateho tretieho, tridsiateho siedmeho, štyridsiateho prvého, štyridsiateho piateho až päťdesiateho, päťdesiateho druhého, päťdesiateho tretieho, päťdesiateho piateho, päťdesiateho deviateho, šesťdesiateho, šesťdesiateho tretieho, šesťdesiateho štvrtého, sedemdesiateho, sedemdesiateho ôsmeho, sedemdesiateho deviateho, osemdesiateho druhého, deväťdesiateho štvrtého, deväťdesiateho šiesteho až stodruhého, stoštvrtého, stojedenásteho až stopätnásteho, článku V a článku IX, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2006, a okrem čl. I bodu tridsiateho piateho, ktorý nadobúda účinnosť 1. mája 2006.

K predmetnej problematike sme sa už raz bavili
http://www.porada.sk/t19722-p5-dohody--dchodcovia.html
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

evina
Ajobs bohužiaľ nemôžem celkom s tebou súhlasiť. Podľa mojej mienky /súhlasím s Pyton/ je účinnosť paragrafu 46, ktorý bol novelizovaný zákonom č. 534/2005 /novela k 15.12.2005/ jednoznačne od 1.12006 a mal by sa teda aj aplikovať od roku 2006.
Máš pravdu, že účinnosť tohto paragrafu je od 1.1.2006. Tiež som nad tým rozmýšľala. No nakoniec sa mi to zdá logické. Tento paragraf hovorí o vysporiadaní dane, vysporiadane dane za predchádzajúce obdobie (2005) sa robí v období od 1.1.2006, kedy je tento zákon v platnosti. Takže na vysporiadanie dane za predchádzajúce obdobie sa už novelizácia §46 vzťahuje.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Evanka
Máš pravdu, že účinnosť tohto paragrafu je od 1.1.2006. Tiež som nad tým rozmýšľala. No nakoniec sa mi to zdá logické. Tento paragraf hovorí o vysporiadaní dane, vysporiadane dane za predchádzajúce obdobie (2005) sa robí v období od 1.1.2006, kedy je tento zákon v platnosti. Takže na vysporiadanie dane za predchádzajúce obdobie sa už novelizácia §46 vzťahuje.
Musím sa priznať, že mne to ani tak nejde. Prečo?
1. Prečo by dávali účinnosť tohto paragrafu od 1.1.2006 a nenechali to tak k tomu 15.12. - potom nie sú žiadne pochybnosti.
2. My vo všetkom v DP vykovávame vysporiadanie dane za rok 2005 , teda podľa toho by sme mohli použiť aj ten paušál 40%....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evina
Musím sa priznať, že mne to ani tak nejde. Prečo?
1. Prečo by dávali účinnosť tohto paragrafu od 1.1.2006 a nenechali to tak k tomu 15.12. - potom nie sú žiadne pochybnosti.
2. My vo všetkom v DP vykovávame vysporiadanie dane za rok 2005 , teda podľa toho by sme mohli použiť aj ten paušál 40%....
Evi, to čo píšem v príspevku č.22 ( o platnosti niektorých ustanovení zákona od 15.12.2005 ) je iba príklad, že to, čo má už platiť v roku 2005 je uvedené s týmto dátumom. Samozrejme § 46 platí od 1.1.2006 so všetkými dôsledkami z toho plynúcimi ( čo už sme tu napísali ).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zábavná diskusia, skoro by sa o tom dala napísať diplomovka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať