Zavrieť

Porady

Dielňa mimo domu alebo v pivnici?

Ahoj poraďáci, viete mi poradiť čo sa finančne viac oplatí - dielňu postaviť mimo rodinného domu, alebo ju mať v pivničných priestoroch? Dielňu budeme mať, len otázka je či rátať s ňou pri stavbe, započítať ju do stavby základov alebo ju nechať keď bude postavený rodinný dom?

Fakty:
Spodná voda 4,5-6 metrov hlboko.
Na miesto kde bude vystavba je priehlbina cca 150 cm (rozmery 10x30m) - nerád by som dával základy do navážky.
Využitá by bola aj v zime.
Pozemok je dostatocne veľký - nie je treba sa obmedzovať.
Samostatne stojaca garáž bude mimo domu - nechcem mať veľa stavieb, ale ak by som ju spojil s garážou...

Jedná sa mi o tieto okruhy:
Vykurovanie - napr. v Zime.
Dane - asi minimálna položka, ale predsa.
A hlavne! - Rozdiely v nákladoch pri výstavbe - Strecha, Základy, povolenia, elektroinštalácia, okná, izolácie a pod.

Ak by som sa pustil do pivnice (Rozmerovo hovoríme o cca 25-50 m2.), spojil by som ju aj s vinnou pivnicou, saunou, pivnicou zeleninu a drevo, kotolňou a pod. Nechcem mať drevo/pelety/brikety a pod niekde skladované vonku, alebo pod extra prístreškami. Viem, že podpivničením časti domu sa navyšujú náklady na zvyšok základov ( musia byť pevnejšie kvôli sadaniu ).

Ďakujem za názor
Andrej
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Skladovať drevo v pivnici sa nedá - navlhne, brikety sa vplyvom vzdušnej vlhkosti rozpadali.

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Ak chceš samostatne stojacu garáž, tak si povedz či je lepšie behať z pivnice(dielne) po schodoch do garáže alebo mať dielňu pri garáži.
    Čo sa týka nákladov - pri pivnici máš navyše výkop a uskladnenie zeminy, hydroizolácia stien, strop nad pivnicou
    a schodisko, pri samostatne stojacej dielni a skladoch máš navyše strechu, spodnú izoláciu, podkladný betón.
    Náklady na steny a elektroinštaláciu, okná sú +- rovnaké - samozrejme závisí od riešenia
    Ak tam chceš uskladňovať drevo, musíš si doriešiť dobrý prístup do skladu - zrejme je ľahšie voziť do prístavby ako do pivnice - opäť zavisí od riešenia, čo sa týka vlhnutia viď príspevok vyššie.
    Kúrenie je zase lepšie v pivnici - hlavne čo sa týka rozvodov - opäť závisí od riešenia -
    Otázne je tiež to či sa nachádzaš v zátopovom území.

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    Hlavna otazka: na co potrebujes dielnu? Si zivnostnik, ktory vyraba nieco pravidelne, alebo len kutil si, ktory obcas spravy nieco pre seba. Ja som druhy typ, a ked sme projektovali dom, tak som dal zakreslit poriadne velku garaz 5x7 m, a za nou je este 5x3 m sklad, alebo miestnost este bez inej funkcie. Do tej garaze som na jednu stranu dal 2x velky 2metrovy ponk, a este drez s 2 metrovou pracovnou doskou, hore navrtane velke mnozstvo polic, na druhu stranu som zavesil kary siet 2x6 m na zavesienie vselicoho. Este auto som nepristavil, ale ked chcem nieco robit, tak s autom vyjdem a mam dostatocny priestor.
    Riesil som preto spolocne s domom, lebo som usetril jednu stenu, jeden zaklad, ta strana domovej casti ma mensiu tepelnu stratu, lebo vlastne dvojita stena... bolo to jednoduchsie, lacnejsie. Aspon pre mna.

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    nezabudni ani na susedov,ja som iba prilezitostny kutil ale sprava aj zlava mam dochodcov a kazdy vykend ma nahlasuju na OU ze rusim ich pokoj.....nejako ich irituje karbobruska su aj taky co za kazdu cenu chcu byt dolezity a je to neprijemne....

    Dielňa mimo domu alebo v pivnici?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.