Zavrieť

Porady

da sa ziadat o najomne pri podielovm spoluvlastnicvte?

dobry den ,vie my niekto poradit ohladom podieloveho spoluvlastnictva?zdedili som po babkedom ,vlastnim 80%z celeho domu aj pozemku,moji dalsi traja spoluvlastnici vlastnia 20%.momentalne uzivam dom so svojou pritelkou a dietatom.dom je osem izbovy vyzivam zatial len kuchynu obyvacku a splanu a samozrejme wc a kupelnu.ostatne izby su nevyuzite a stale v povodnom stave nic nie je menene.jeden s mojich spoluvlastnikou si ziada odo mna najomne od smrti mojej babky,ale ja som sa sem pristahoal len pred rokom a babka je mrtva 2 roky,ma vobec narok na to ziadat si najmneodo mna ked vecsina domu patri mne?on vlasni len 5%z celeho domu .vie my niekto prosim vas poradit?dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Pokúsim sa to vyjadriť veľmi zjednodušene. Ak si iný spoluvlastník uplatní voči vám primeranú náhradu za to, že užívate aj jeho spoluvlastníctvo, bude v prípadnej žalobe na súde úspešný a to podaním žaloby o vydanie bezdôvodného obohatenia. Ak by ste sa nevedeli dohodnúť na sume, súd určí znalca za akú cenu za dá prenajať váš dom a z tejto ceny by súd určil 5% ako vydanie bezdôvodného obohatenia. Neplatí tam všeobecná trojročná premlčacia lehota, platí dvojročná premlčacia lehota. Existujú aj iné právne názory, ale rozhodovacia prax súdov je taká ako som uviedol.

    da sa ziadat o najomne pri podielovm spoluvlastnicvte?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.