Zavrieť

Porady

SURNE: Rezervacna zmluva - porusena vlastnikom - ako vypovedat/zrusit

Zdravim,
podpisali sme s realitkou a predavajucim bytu rezervacnu zmluvu a zaplatili nemalu zalohu. Nasledne sme zistili, ze sme boli v mnohych veciach realitkou aj vlastnikom oklamani, viackrat nam dali klamlive informacie o byte a bytovke aj ked sme sa na tieto veci priamo pytali. To, ze nas klamali, sme zistili az po podpise zmluvy, nasledne nas realitacka zavadzala a klamala. Chceli sme odstupit od zmluvy a odvolat sa na § 597 Občianskeho zákonníka, konkretne "Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým", no neviem, ci to bude mozne, lebo v zluve mame uvedene, ze právne vzťahy neupravené touto zmluvou sa riadia ustanoveniami Obchodného zákonníka.
Medzitym sme zistili, ze predavajuci porusili zmluvu, konkretne bod, v ktorom je:"Kupujuci sa zaväzuje, že túto nehnuteľnosť podľa čl. 2. nebude ani samostatne predávať alebo inzerovať v médiách." Nasli sme pocas platnosti zmluvy inzerat na internete na predmetny byt, to, ze tam ten inzerat v case platnosti zmluvy bol mame potvrdene notarskou zapisnicou.
Chcem sa spytat, ake mame moznosti ziskat zaplatenu zalohu spat a akym sposobom mozme oficialne poukazat na porusenie zmluvy na strane predavajuceho?? Dost nam to ponahla, zmluva vyprsi o polnoci 15.4., dovtedy musime podat navrh na kupnu zmluvu druhej strane. No to my nechceme. Akym sposobom mozme tuto zmluvu ukoncit/zrusit/odstupit?? V zmluve je definovane ukoncenie zmluvy nasledovne:
7.1 Zmluva zaniká uplynutím doby jej trvania.
7.2 Zmluvu je možné ukončiť dohodou zmluvných strán.
7.3 Zmluva automaticky zaniká, ak nebude rezervačná kaucia uhradená v zmysle čl. VI bod 6.2.
Mame vobec nejaku moznost??
Vdaka za rychlu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Bez textu zmluvy je každá rada ťažká. Dôležité je, v čom sa ukázali vyhlásenia predávajúceho/RK ako nepravdivé a či vôbec máte tieto situácie podchytené priamo v zmluve. Ďalej je dôležité, či skutočne inzeroval predávajúci, alebo nejaká RK, ktorá si inzerát prevzala.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Urcite by som okamzite vyhladala pomoc pravnika.

    Nas realitka prezentujuca sa v TV programe o byvani tiez poriadne zavadzala, skoro som kupila dom, na ktorom uz bola drazba cez tu realitku. No ja som 2 dni sedela na nete, vsetko si nasla sama, aj cez znamych, ktori byvaju v okoli domu a realitka mi tvrdila, ze je to nic, ze drazba je len koli 2000 euram koli operatorovi, ze by mi to boli aj oni povedali....no urcite, dlzoba bola 52000 eur.

    Na realitky si treba davat poriadny pozor..

    SURNE: Rezervacna zmluva - porusena vlastnikom - ako vypovedat/zrusit

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.