Zavrieť

Porady

Ako nakupovat zo zahranicia a predavat bez DPH?

zdravim. ako sa da nakupovat zo zahranicia tovar a predavat ho u nas bez DPH? som podnikatel ale bol som v tom ze ked sa nakupuje tovar zo zahranicia, tak automaticky som platca DPH a tovar musim predavat s DPH. ale poznam jeden eshop kde nakupuju zo zahranicia a predavaju bez DPH a nie su platcovia DPH. da sa to? alebo predajca robi nejake cachre?? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    tovar zo zahraničia kúpi bez DPH. DPH odvedie na SK - má len daň na výstupe. Tovar predáva za cenu, ktorá sa skladá z ceny, čo za to zaplatil+DPH+jeho marža. Nakoľko nie je platcom DPH, DPH nikde na dokladoch nevyčísľuje.
    Záver - žiadne čachre, všetko je normálne....

    Teda k Tvojej prvotnej otázke - áno, kúpiš zo zahraničia bez DPH a na SK predávaš naďalej bez DPH, avšak DPH odvedieš priamo DÚ z hodnoty tovaru, čo si nakúpil. Teda ak máš napr. 25% maržu, a dovezieš niečo za 10 EUR, tak nebudeš predávať za 12,50, ale za 14,50 (alebo 15 - v závislosti od toho, či si maržu dáš už na cenu s DPH - to si ale asi dáš - keďže budeš mať viac povinností, viac administratívy pre účtovníčku, tak by sa patrilo). V opačnom prípade netvoríš zisk.
    Naposledy upravil tictac7 : 17.04.13 at 13:23

    sklipo je offline (nepripojený) sklipo

    sklipo
    aj tak mam v tom trosku chaos. ja som tiez podnikatel, nakupujem tovar z CZ. kupujem ho bez DPH ale na tovar si musim dat dph a tiez ho odvediem danovemu uradu ale ked nakupujem zo zahranicia tak musim byt platca a tym padom predavam s DPH. tak ako to ze on nie je platca DPH? ja som platca a mozem predavat tovar bez DPH?

    adabirk je offline (nepripojený) adabirk

    adabirk
    - spomínaný e-shop je podľa všetkého registrovaný podľa - § 7 zákona o DPH - nie je klasický platiteľ DPH, t.j. ako bolo spomenuté hore, on síce kúpi tovar bez DPH, ale ho zdaní 20 % DPH v svojom daňovom priznaní a nemá nárok na odpočítanie dane /keďže nie je platiteľ dane/, potom tovar predáva bez DPH, v konečnom dôsledku on tovar ako keby kúpil aj s DPH /ale ju odvedie do nášho ŠR a nie v zahraničí/,
    - platca DPH - t.j. registrovaný podľa § 4 nakúpi tovar bez DPH, zdaní nadobudnutie tovaru v svojom daňovom priznaní a aj si uplatní odpočítanie dane, a ďalej predáva tovar, ale už aj s DPH /keďže je platiteľ dane/,

    cavopp je offline (nepripojený) cavopp

    cavopp
    ​Ako to vlastne funguje?

    zivnostnik nie je platcom DPH nakupi tovar z EU :

    1. do obratu cca 13 tis. eur : zaplati DPH dodavatel v jeho krajine, zivnostnik nema ziadne povinnosti platenia dane
    priklad: dodavatel preda tovar za 1000 eur (800 tovar + 200 eur dan|, zivnostnik nakupil za 1000 eur, preda za 2000 (neplati ziadnu dan), cize zisk 1000 eur.
    2. tesne pred dosiahnutim obratu cca 13 tis. eur poziada danovy urad o registraciu "nadobudatela"
    priklad: dodavatel preda tovar zivnostnikovy za 800 eur bez DPH, zivnostnik odvedie DPH/dan z nadobudnutia 20% cize 200 eur danovemu uradu v SR, cize celkovy naklad 1000 eur s danou, tovar opat preda za 2000 eur, zisk 1000 eur ( neplati DPH)

    3. zivnostnik/firma je platca DPH v SR.
    priklad: nakupi v EU bez dane za 800 eur, po dovoze do SR prebehne "samozdanenie" cize zaplati dan z nadobudnutia 200 eur, ale zaroven si odrata 200 eur, nakolko je platca DPH, takze zo samozdanenia vyplynie dan 0 eur, potom tovar preda za 2000 eur, ale z tejto sumy bude DPH 20 % cize 400 eur, zisk bude: predajna cena - obstaravacia cena - DPH 20% ( 2000 - 800 - 400 = 800 eur) ...

    teraz nejake otazky:
    kedy vznikne zivnostnikovi, alebo firme povinnost platit DPH ?, cize bod 3 v predchadzajucich riadkoch. musi byt splneny obrat cca 50 tis. eur? ako je to potom s bodom 2 vid. hore clovek sa zaregistroval k plateniu dane z "nadobudnutia" pri akom obrate ma vsak povinnost zacat platit DPH? tiez sa mysli dosiahnutie obratu cca 50 ti. eur?
    Naposledy upravil cavopp : 20.04.13 at 08:43

    Ako nakupovat zo zahranicia a predavat bez DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.