Zavrieť

Porady

Ukončenie pracovného pomeru počas materskej.

Som 2. mesiac na materskej dovolenke. Predtým som pracovala, avšak mala som uzavretú pracovnú zmluvu len na dobu určitú, ktorá skončí budúci mesiac.

Mení sa tým pre mňa niečo ohľadom vyplácania materského a neskôr rodičovského príspevku?

Vyplývajú z tejto skutočnosti pre mňa nejaké povinnosti - napr. oznámiť to Soc. posiťovni, alebo iným úradom?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Trochu teorie : Teraz čerpáš MD. Po ukončení prac.pomeru vlastne už nebudeš čerpať MD (md je ospravedlnené volno v práci, tj. môže ho čerpať len zamestnanec) ale len budeš poberatel materského. A následne nebudeš čerpať rodičovskú dovolenku (z toho istého dôvodu) ale budeš len poberatel rodič.príspevku. Samozrejme medzi mamičkami sa bežne používa, že som na md či rd, ale na úradoch je to niekedy podstatná info, že si nezamestnaná a teda len poberáš príspevok.

    Počas trvania prac.pomeru a čerpania MD ti trvá poistenie v soc.poistovni. Ukončením pp ti skončia tieto poistenia zamestnanca (nemocneské, dôchodkové, poistenie v nezamestnanosti). Preto, ak chceš, aby si bola dôch.poistená aj po ukončení prac.pomeru, tak najneskôr prvý den po ukončení pp treba zájsť na soc.poistovnu a podať prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a budeš dôch.poistená štátom odo dna podania prihlášky. Ak si si už po pôrode prihlášku podala, tak predpokladám je to v poriadku.

    Tiež po ukončení pp si zisti na zdr.poistovni, či treba aby si niečo išla nahlásiť. Počula som, že v niektorej zdr.poistovni stačilo aj telefonicky to nahlásiť, no niekde treba potvrdenie o poberaní nemocenského (napr. priniesť im kopiu rozhodnutia o priznaní materského). Potom po ukončení poberania materského zase nahlásiť ukončenie poberania materského (ja som dávala kopiu potvrdenia o dobe poberania materského, ktoré som si vybavovala k žiadosti o rodič.príspevok) + zároven doklad o poberaní rodič.príspevku (ten som si vybavila na upsvar odbor soc.vecí a rodiny)


    ešte treba vedieť, že obdobie po ukončení prac.pomeru sa neráta ako obdobie poistenia v nezamestnanosti pre nárok na podporu (ak by si bola zamestnaná, ráta sa), tj. ak budú platiť terajšie zákony, tak po ukončení poberania rodič.príspevku nárok na podporu mať nebudeš.

    Ukončenie pracovného pomeru počas materskej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.