Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru - faktúra vystavená po dodávke tovaru

dňa 4. 10. 2005 sme nadobudli tovar z ČR a prijali sme ho týmto dňom na sklad. Dátum vystavenia faktúry za predmetnú dodávku je 31. 10. 2005 a obdržali sme ju 2. 11. 2005. Zaradím faktúru do daňového priznania za mesiac október, alebo november 2005?
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ vzniká podľa § 20 Zákona o dani z pridanej hodnoty. V uvádzanej otázke boli splnené podmienky podľa § 20 ods. 1 písm. b) keď bola faktúra vystavená do 15. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Tovar bol nadobudnutý 4. 10. 2005 a faktúra bola vystavená v termíne do 15. novembra. V prípade splnenia uvedenej podmienky vzniká daňová povinnosť osobe povinnej platiť daň v deň vystavenia faktúry a tým je 31. 10. 2005. Pre vyčíslenie dane sa základ prepočíta kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti t.j. 31. 10. 2005 a vyčísli sa prislúchajúca daň. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na slovenské koruny a výšku dane v slovenských korunách.

Právo na odpočítanie dane môže platiteľ uplatniť podľa ustanovení § 49 až 51 a to v prípade mesačného platiteľa dane za mesiac október, alebo november, nakoľko pri dodávke vznikla daňová povinnosť a platiteľ faktúru obdržal do 25. novembra, teda v termíne na podanie daňového priznania za mesiac, kedy daňová povinnosť vznikla.
Platiteľ nikdy nemôže uplatniť právo na odpočítanie dane skôr, ako vznikne pri dodávke daňová povinnosť.

K vyplneniu daňového priznania:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru: základ dane sa uvedie na riadkoch 04, súčtovom riadku 01 a k tomu prislúchajúca daň sa uvedie na riadku 02.
Odpočítanie dane: daň uplatnená pri nadobudnutí tovaru sa uvedie na riadku 16 a nadväzujúcich riadkoch.

Každý platiteľ dane je povinný viesť záznamy o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu podľa § 70 ZDPH. V záznamoch sa uvádzajú skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane. V záznamoch sa uvádza osobitne vznik daňovej povinnosti, ako aj uplatnenie práva na odpočítanie dane a to v závislosti od zdaňovacieho obdobia, v ktorom ho platiteľ uplatní.

Počula som, že d
eň vzniku daňovej povinnosti u nadobúdateľa tovaru je totožný s dňom dodania tovaru zo strany dodávateľa.Z toho vyplýva, že dátum vystavenia faktúry by mal byť totožný s dátumom dodania tovaru nie? Nakoľko som tento názor napísala dodávateľovi, poslal mi nesúhlasný mail v ktorom mi iba napísal že u nich vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry, čo mi je jasné.
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného ČŠ vzniká podľa § 20 ZDPH:
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru,
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
Z uvedeného vyplýva, že vznik daňovej povinnosti nemôže byť stotožňovaný s dátumom dodania.
Uvádzaná podmienka nie je aplikovateľná na podmienky ZDPH. Všeobecne možno povedať, že deň nadobudnutia tovaru je totožný s dňom dodania tovaru zo strany dodávateľa. Zároveň však dňom nadobudnutia tovaru ešte nevzniká daňová povinnosť. Tá vzniká podľa § 20 ods. 1 písm. a) a b).
Stretli ste sa niekedy s tým že vám dátumy vystavenia faktúry a dátum dodania tovaru prechádzali cez mesiace? Napr. tovar sme nadobudli 31.10.2005 a faktúra bola vystavená 01.11.2005.
Nejedná sa o neobvyklý prípad. Daňová povinnosť vznikne podľa § 20 ods. 1 písm. b) dňom vyhotovenia faktúry 1.11.2005.
Mám faktúru z ČŠ s dátumami:
dátum vystavenia: 08.08.2005
dátum dodania: 04.08.2005
ako je to s DPH? DPH uvediem do DP za mesiac september? Deň bude 15.9.05? To je trochu divné, veď aj dodávateľ dáva tú faktúru do DP dňom 4.8.05 a nie 15.9.05. Aký to má význam? Je to tak dobre, ako som napísala?
Pre daň použijem kurz 15.9.05? Ale vopred neviem, aký bude kurz?
Ak vám bol tovar dodaný z iného členského štátu, nadobudli ste tovar v tuzemsku a podľa § 69 ods. 6 ste osobou povinnou platiť daň. Vaša daňová povinnosť vznikne podľa § 20 ods. 1 písm. b) dňom vyhotovenia faktúry t.j. 8. 8. 2005. Vznik daňovej povinnosti zaznamenáte podľa § 70 ZDPH ako nadobudnutý tovar z iného členského štátu a uvediete v daňovom priznaní za mesiac august. Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť za mesiac august, alebo september 2005.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin Richard
Nebol by vhodnejší názov:
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu EÚ

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor Jana Acsová
Vo vypracovaných odpovediach je kombinovane spracovaný vznik daňovej povinnosti a uplatnenie práva na odpočítanie dane - preto ten názov.

Nadobudnutie tovaru - faktúra vystavená po dodávke tovaru

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.