Zavrieť

Porady

Predaj obchodneho majetku zo SZCO na sro, plati sa DPH?

Dobry den, som FO podnikatel, takze SZCO, platca DPH. Pred 3rokmi som si postavil malu dielnu v cene 80000 bez DPH, na energie a ine vydavky uplatnujem DPH, kedze som platitel.
Zalozil som si novu firmu s.r.o., taktiez platca DPH. Moje otazky.

1/ Musim spravit kupnopredajnu zmuvu medzi mnou SZCO a sro v cene s DPH, alebo moze byt oslobodena od DPH. Teoreticky by to malo byt jedno, ale prakticky SZCO musi zaplatit DPH a sro sa docka odpoctu najskor o 3mesiace, takze 3mesiace je suma vysky DPH u statu a tomu sa chcem vyhnut. Da sa predat nehnutelnost aj bez DPH ak su obaja platci DPH?

2/ Z hladiska dani, zostatkovej ceny a odpisov. Je Lepsie robit kupnopredaj.zmluvu k 31.12 stareho roka alebo k 1.1 noveho roka?
Dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    1. S DPH, § 8 zákona o DPH
    2. 1.1. Daňový odpis sa môže uplatniť, len ak je majetok v stave k 31.12.

    Marixxx je offline (nepripojený) Marixxx

    Marixxx
    OK, tak potom s DPH. A mate niekto skusenost, poziadat DU, kedze ide o majitela a konatela v SRO ta ista osoba, ako FO, zeby sa urobil ako keby vzajomny zapocet DPH voci DU? Zeby na jednej strane FO neplatila DPH a na strane druhej by SRO neziadala o nadmerny odpocet. Nakolko o to mi presne ide. Co najmenej pohybu cashflow, kvoli niecomu, co je i tak hore dole. Ja viem, ze najlepsie je sa spytat na DU, ale len ci niekto nema osobne skusenosti.

    Marixxx je offline (nepripojený) Marixxx

    Marixxx
    Dav Pozri príspevok
    2. 1.1. Daňový odpis sa môže uplatniť, len ak je majetok v stave k 31.12.
    Ak zmluvu urobim k 1.1. ... a chcem presne dodrzat kupnu zmluvu vo vyske zostatkovej ceny, aku cenu presne do zmluvy zadat??
    Priklad. Zostatkova cena u FO k 31.12 bude 60tis. Bude cena na zmluve k 1.1 60tis ?? Alebo ponizena este o dalsi odpis noveho roka, pripadne o jeho alikovotnu cast za 1.den, ci prvy mesiac? Dovodom je to, aby skutocne pri ukonceni zivnosti bol 0 zaklad dane pre DPFO.

    Predaj obchodneho majetku zo SZCO na sro, plati sa DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.