Zavrieť

Porady

Príspevok zamestnávateľa ako BONUS

Ahoj,

mám takú dosť všeobecnú otázku...

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom k platu BONUS vo forme určitého finančného balíka, ktorý má v určitej výške každý zamestnanec. Tento bonus môže čerpať počas celého roka, povedzme balík na zamestnanca sa pohybuje vo výške 2000Sk/mesiac na jedného zamestnanca.

Tieto peniaze nedostane zamestnanec na ruku ale môže si ich vybrať vo forme napr. príspevku na dovolenku, preplatenie literatúry, DDP, preplatenie nejakých tovarov, stravné a pod.

Moja otázka sa týka práve toho, na čo všetko sa môžu použiť takéto prostriedky tak, aby sa nemusela odvádzať daň, prípadne do akej výšky sa dajú dané prostriedky nejako efektívne vyžiť aby neboli dodatočne zdaňované, alebo teda nemuseli byť zahrnuté do mzdy ako daňový základ ?
Aká je Vaša rada, ako tieto prostriedky využiť čo najefektívnejšie ?

Vďaka za každú informáciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ajven
    Ahoj,

    mám takú dosť všeobecnú otázku...

    Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom k platu BONUS vo forme určitého finančného balíka, ktorý má v určitej výške každý zamestnanec. Tento bonus môže čerpať počas celého roka, povedzme balík na zamestnanca sa pohybuje vo výške 2000Sk/mesiac na jedného zamestnanca.

    Tieto peniaze nedostane zamestnanec na ruku ale môže si ich vybrať vo forme napr. príspevku na dovolenku, preplatenie literatúry, DDP, preplatenie nejakých tovarov, stravné a pod.

    Moja otázka sa týka práve toho, na čo všetko sa môžu použiť takéto prostriedky tak, aby sa nemusela odvádzať daň, prípadne do akej výšky sa dajú dané prostriedky nejako efektívne vyžiť aby neboli dodatočne zdaňované, alebo teda nemuseli byť zahrnuté do mzdy ako daňový základ ?
    Aká je Vaša rada, ako tieto prostriedky využiť čo najefektívnejšie ?

    Vďaka za každú informáciu.
    Všetky takéto príjmy musia byť na strane zamestnanca zdaňované. Jediný príspevky zo sociálneho fondu na stravovanie alebo stravné lístky nepodliehaú dani z príjmov. Radšej im ich vyplaťte v hotovosti, nech sa sami rozhodnú, na čo ich použijú.

    Mimochodom, príspevok zamestnávateľa na DDP je niečo úplne iné, nemôžeš to sem miešať. Takto nejasne stanovená soc. politika sa mi nezdá byť najlepším riešením. Trebalo by to viac konkretizovať, na čo chce zamestnávateľ prispievať. Ak nie, tak len dať nejaký bonus, ako som hore uviedol.

    Ajven je offline (nepripojený) Ajven

    Ajven
    Vďaka za reakciu, ale problém je práve v tom, že zamestnávateľom je česká firma a v ČR je táto politika OK, pretože tam majú presne definované a im známe pravidlá možného prispievania zamestnancom v rôznych vyššie spomínaných formách.

    Problém však je, že ja ako zamestnanec síce českej firmy, ale s miestom výkonu práce v Bratislave(odvody platím na Slovensku) by som rád vedel, ako môžem využiť spomínaný balík peňazí na Slovensku. Vzťahujú sa na mňa ich zákony alebo musím dodržiavať v tomto prípade zákony SR ?

    A potom, aj keď sa príjmy musia zdaniť, tak myslím, že v prípade príspevku DDP sa ešte k tomu aj z tejto sumy platí odvod do zdrav. poisťovne, nie ?

    Priznám sa, že toto nieje ani zďaleka moja oblasť záujmu a preto budem rád za každú radu.

    A ešte ma zaujala veta : "Radšej im ich vyplaťte v hotovosti, nech sa sami rozhodnú, na čo ich použijú." V to prípade ale bude suma súčasťou hrubej mzdy, z ktorej sa strhnú odvody, nie ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vďaka za reakciu, ale problém je práve v tom, že zamestnávateľom je česká firma a v ČR je táto politika OK, pretože tam majú presne definované a im známe pravidlá možného prispievania zamestnancom v rôznych vyššie spomínaných formách.

    Problém však je, že ja ako zamestnanec síce českej firmy, ale s miestom výkonu práce v Bratislave(odvody platím na Slovensku) by som rád vedel, ako môžem využiť spomínaný balík peňazí na Slovensku. Vzťahujú sa na mňa ich zákony alebo musím dodržiavať v tomto prípade zákony SR ?

    Ak platíš odvody na Slovensku, tak sa na Teba vzťahujú zákony SR - zákon o dani z príjmov, zákon o soc. poistení, ....

    A potom, aj keď sa príjmy musia zdaniť, tak myslím, že v prípade príspevku DDP sa ešte k tomu aj z tejto sumy platí odvod do zdrav. poisťovne, nie ?

    Áno, tuším od 1.9.2005 tento príjem podlieha nielen zdaneniu, ale aj odvodu na zdravotné positenie. Jedine sociálne odvody netreba z toho platiť.

    Priznám sa, že toto nieje ani zďaleka moja oblasť záujmu a preto budem rád za každú radu.

    A ešte ma zaujala veta : "Radšej im ich vyplaťte v hotovosti, nech sa sami rozhodnú, na čo ich použijú." V to prípade ale bude suma súčasťou hrubej mzdy, z ktorej sa strhnú odvody, nie ?

    Áno strhnú sa odvody, ale je málo príspevkov, z ktorých nemusíš platiť odvody. Sú to len tie spomínané príspevky zamestnávateľa na DDP a príspevok na stravný lístok zo sociálneho fondu. Zo všetkých ostatných príspevkov treba odvisť odvody aj daň.

    Príspevok zamestnávateľa ako BONUS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.