Zavrieť

Porady

Aké mám povinnosti ako SZČO voči sociálnej a zdravotnej poisťovni počas MD?

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Od 1. januára 2013 som SZČO a súčasne som v TPP na dobu určitú, zmluva mi končí dňom 30. 6. 2013 /trvá od 17. 1. 2011, 2-krát predĺžená, zástup za MD/. V polovici júna by som mala nastúpiť na MD. Príjmy zo SZČO by som mala mať až do konca decembra, nemali by presiahnuť sumu 4500 eur. Chcela by som vedieť, aké mám povinnosti voči sociálnej a zdravotnej poisťovni do konca kalendárneho roka. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak si nová szčo od 1.1.2013, tak povinné odvody do soc.poistovne ti vzniknú najskôr od 1.7.2014. Dnom ukončenia pp 30.6.2013 ti zaniknú všetky poistenia zamestnanca (nemoc, dôchodkové, v nezam.). Budeš už poberať materské od polovice júna 2013, takže zdravotne budeš poistencom štátu, len to bude asi treba nahlásiť alebo aj zdokladovať (nemajú zdr.poistovne rovnaké postupy, tak si zisti vo svojej pobočke, čo potom). Ale vlastne ty si aj szčo, tak túto kombináciu teraz neovládam (teda lepšie povedané, zdr.poistenie velmi neovládam), či budeš aj poistencom štátu a aj ako szčo, kde platíš predpokladám preddavky alebo bude záležať od prijmu? To ti iste napíše-odpovie niekto iný.

    čo sa týka soc.poistovne, do 45dní po pôrode si podaj prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, aby si bola odo dna pôrodu dôch.poistená štátom. Urob si kopiu prihlášky a daj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou. Vzhladom na terajšie zákony a vzhladom na to, že nie si dôch.poistená ako zamestnanec a ani szčo, tak môžeš byť poistencom štátu. Ak sa zákony nezmenia a ak by si sa stala od 1.7.2014 povinne poistená szčo v soc.poistovni, tak si treba dať odhlášku do 8dní v soc.poistovni. Súbežne tieto poistenia trvať nemôžu.
    - Ak by si bola teraz povinne poistená v soc.poistovni ako szčo, tak čo som čítala jednu odpoved zo SP, tak by bolo treba v takom prípade nahlásiť nástup na md=správne poberanie materského (predpokladám, že v tlačive sa vyplná "nástup na md") aby za teba automaticky počas trvania povinného poistenia a poberania mateského platil štát dôch. poistenie. Ale to tvoj prípad nie je.

    Snád som nič nezabudla
    Naposledy upravil brčko : 18.05.13 at 10:17
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Doplním, čo sa týka ZP. Ak budeš poistencom štátu (MD), tak odvody po dohode so ZP platiť nemusíš, resp. spolu so ZP stanovíte nejakú čiastku, ktorú budeš platiť a po vykonaní RZZP na základe príjmu zo živnosti doplatíš ZP (alebo ti ZP vráti preplatok, ak sa rozhodneš nejakú čiastku mesačne platiť).
    rabadka Ďakujem
    rabadka Ďakujem veľmi pekne, myslela som si, že to bude tak, len som si nebola istá Radšej sa poradiť, ako mať potom nejaké problémy s úradmi...Pokiaľ ide o zdravotné poistenie, tento kalendárny rok mám preddavok stanovený na 0 eur, keďže podnikám len od januára a ešte mi ho nemali z čoho vyrátať. V zdravotnej poisťovni mi povedali, že poistné za tento rok zaplatím až na základe ročného zúčtovania dane a platí sa to myslím do septembra 2014, ale to si nie som istá. Ak by som teoreticky podnikala len v tomto roku a od januára so živnosťou skončila, za tento rok by som mala zaplatiť len daň a zdravotné poistenie, alebo sa mýlim?
    brčko Nie nemýliš, do soc.poistovne ako szčo nie si v roku 2013 ani za rok 2013 povinná platiť nič, až potom najskôr od 1.1.2014 podla dan.priznania za rok 2013.
    brčko OPRAVA, od 1.7.2014 (nie 1.1.2014!!)
    rabadka Ďakujem veľmi pekne
      zbaliť

    Aké mám povinnosti ako SZČO voči sociálnej a zdravotnej poisťovni počas MD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.