Zavrieť

Porady

DP FO-B versus pohľadávky a záväzky

Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

Podnikateľ FO ukončil podnikanie k 31.1.2005.
V PD sú zaúčtované všetky operácie k 31.1.2005.
Uzavrú sa Knihy pohľadávok a záväzkov,
Ďaňové priznanie FO B:
V VI. ODDIELY V TAB. 1 sa na r. 2, 9, a 11 uvedú sumy z PD, napr.
Príjmy 50.000 a Výdavky 70.000.-
Tieto sa prenesú na r. 36 a 37.
Na r. 39 sa uvedie strata -20.000.- Sk
Na r. 40 sa uvedie KS pohľadávok k 31.1.2005, napr. 100.000.- Sk
Na r. 41 sa uvedie KS záväzkov k 31.1.2005, napr.50.000.- Sk
Na r. 42 sa uvedie daňový základ 30.000.-
PORAĎTE mi, prosím Vás, či uvažujem správne. Alebo je potrebné stav pohľadávok a záväzkov k 31.1.2005 uvieť v PD v rámci uzávierk. operácii do ostat.príjmov a ostat.výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a vyššieuvedené riadky DP FOB majú slúžiť len pre tých, kt. účtujú v PU a výsledok hospodárenia účtujú len na r. 38, resp.39 tohto DP???????????
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
To je pochopiteľné , že sú výdavky . Ja som mala pocit že navyšuješ ZD o finančný zostatok na podnikateľskom účte a to by nebolo správne .
Zitka určite máš skúsenosť s ukončením živností, mňa by od teba zaujímal tvoj názor , ak mi zostane závazok pri skončení závazku z podnikania udáva sa tento závazok voči DÚ na výkaze o majetku a závazkov? Viem, že tento závazok sa neupravuje základ dane, pretože je to závazok ktorý nevstupuje do základu dane. Zostala som na pochybách.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

dakujem VAm za rychle odpovede. Prajem pekny a hlavne pokojny den. Cudujem sa ako to zvladate v tomto obdobi sledovat poradu a stihat aj robotu. Vdaka este raz za pomoc.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
litu
dakujem VAm za rychle odpovede. Prajem pekny a hlavne pokojny den. Cudujem sa ako to zvladate v tomto obdobi sledovat poradu a stihat aj robotu. Vdaka este raz za pomoc.
ja už mám porobené a zatiaľ na porade relaxujem.:p
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1
Zitka určite máš skúsenosť s ukončením živností, mňa by od teba zaujímal tvoj názor , ak mi zostane závazok pri skončení závazku z podnikania udáva sa tento závazok voči DÚ na výkaze o majetku a závazkov? Viem, že tento závazok sa neupravuje základ dane, pretože je to závazok ktorý nevstupuje do základu dane. Zostala som na pochybách.

Pri ukončení živnosti sa Výkaz o MaZ vypisuje a odovzdáva na DÚ , to znamená , že aj záväzok voči štátu sa uvedie v menovanom výkaze.
Tým , že si si upravila +- ZD deklaruješ aj Výkazom o Ma Z , pretože vychádzaš z tohto výkazu .

Ja som to robila takto .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
renča1
ja už mám porobené a zatiaľ na porade relaxujem.:p
Tak hybaj na pomoc do NR .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
Tak hybaj na pomoc do NR .
rada
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

tak teraz si to overim na priklade.
ZD ku 31.12 neupraveny je 50000sk
zavazky z roku 2005: 4060, zavazky v roku 2006:651, ucet debet v roku 2006:478.58 po odratani odvodov, kredit: 35.1

ZD:50000+35.1- (4060+651+478.58) = 44 845sk , z toho dan 8520 sk

Vo vykaze > pohladavky o, zavazky 8520, banka 0, pokladna 0
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
litu
tak teraz si to overim na priklade.
ZD ku 31.12 neupraveny je 50000sk
zavazky z roku 2005: 4060, zavazky v roku 2006:651, ucet debet v roku 2006:478.58 po odratani odvodov, kredit: 35.1

ZD:50000+35.1- (4060+651+478.58) = 44 845sk , z toho dan 8520 sk

Vo vykaze > pohladavky o, zavazky 8520, banka 0, pokladna 0
správne, takto to má vyzerať.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

renča1
správne, takto to má vyzerať.

daaaakujeeeeem
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

renča1
áno to platí, ale tento závazok je daň.neuznaný pri jeho platbe. Nemôže sa ani znížiť základ dane v zdaň.priznaní podľa § 17. Podľa mňa tento závazok by mal zostať vo výkaze, pretože je to závazok za zdaň.obdobie za rok , v ktorom podnikal.
...práve som prišla z DÚ. A ich stanovisko:
Daň z príjmu za rok 2005 u subjektu, kt. v priebehu r. 2005 ukončil podnikanie už NEMÁ byť uvedená vo VMaZ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
No však názory sa rozchádzajú , pretože ja som zasa odovzdala výkaz o M a Z pri ukončení podnikateľskej činnosti , kde táto daň mala byť uvedená .

A teraz si človek vyber .
0 0
Evicafa Evicafa

Evicafa je offline (nepripojený) Evicafa

Šťastne vydatá (i keď manžel tvrdí že za PC), dve pekné šikovné dcérky (dospelá a dospievajúca) a šťastná, že majú pre mňa všetci pochopenie aj v dobe daňových priznaní. ...viac
renča1
áno to platí, ale tento závazok je daň.neuznaný pri jeho platbe. Nemôže sa ani znížiť základ dane v zdaň.priznaní podľa § 17. Podľa mňa tento závazok by mal zostať vo výkaze, pretože je to závazok za zdaň.obdobie za rok , v ktorom podnikal.
To je síce pravda, ale môj názor je, že nemôže figurovať vo Výkaze za rok 2005, pretože jeho výšku pozná daňovník v skutočnosti až po ukončení roka, teda najskôr po 1.1.2006. A aj to je dosť za vlasy prichytené, lebo málokto ukončí DP v tomto termíne. Takže asi tak, ako píše Bavi. A koniec koncov, aj tak tá suma neovplyvňuje ZD, takže je to asi viac-menej teoretická rovina.
Tiež sa trápim s dvomi končiacimi SZČO a už som z toho na nervy .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Evicafa
To je síce pravda, ale môj názor je, že nemôže figurovať vo Výkaze za rok 2005, pretože jeho výšku pozná daňovník v skutočnosti až po ukončení roka, teda najskôr po 1.1.2006. A aj to je dosť za vlasy prichytené, lebo málokto ukončí DP v tomto termíne. Takže asi tak, ako píše Bavi. A koniec koncov, aj tak tá suma neovplyvňuje ZD, takže je to asi viac-menej teoretická rovina.
Tiež sa trápim s dvomi končiacimi SZČO a už som z toho na nervy .
No pozri sa , ak si platcom dph, platíš odvody, atd...závazky voči štátu, vždy musíš evidovať ku konci mesiaca, kvartálu už vypočítaný z dph bud závazok alebo pohľadávku, voči SP,ZP musíš evidovať závazok, vypočítané mzdy, poistné za zamestnancov to je to isté.... Vieš si predstaviť, že by si to neevidovala, ved by si za chvíľu nevedela čo , kdo, koľko, kam zaplatiť...A toto je ten istý prípad bez rozdielu či končíš alebo nekončíš živnosť, ako náhle si vypočítaš daňovú povinnosť z daňov.priznania voči DÚ, tak o túto čiastku musíš navýšiť aj závazky a to v knihe závazkov a aj v dokladovej invent. Ide o závazok, pohľadávku za zdaňovacie obdobie v ktorom SZČO podnikal.Takéto názory môžu byť pre niekoho druhého aj mylné a zavádzajúce.
0 0
Evicafa Evicafa

Evicafa je offline (nepripojený) Evicafa

Šťastne vydatá (i keď manžel tvrdí že za PC), dve pekné šikovné dcérky (dospelá a dospievajúca) a šťastná, že majú pre mňa všetci pochopenie aj v dobe daňových priznaní. ...viac
renča1
Takéto názory môžu byť pre niekoho druhého aj mylné a zavádzajúce.
Veľmi nerada by som niekoho pomýlila, ale podľa čoho sa mám aj ja riadiť, keď sama vidíš, že jeden DÚ tvrdí že tam tá suma má byť a druhý DÚ že nie. Fakt som zúfalá a iba sa snažím ísť na to logicky, keď to neviem už týždeň vyčítať v žiadnom zákone.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

Evicafa
Veľmi nerada by som niekoho pomýlila, ale podľa čoho sa mám aj ja riadiť, keď sama vidíš, že jeden DÚ tvrdí že tam tá suma má byť a druhý DÚ že nie. Fakt som zúfalá a iba sa snažím ísť na to logicky, keď to neviem už týždeň vyčítať v žiadnom zákone.
Ja takisto. Zauctovala som to tak ako som pisala v tomto prispevku. Potom mi prisiel mail , kde som pisala pred 2 tyzdnami a tam mi odpovedali ze vo vykaze sa pisu sumy k datumu ukoncenia tak ako su. A ze napr, poplatky za zrusenie uctu podnikatelskeho a poplatky po ukonceni zivnosti , nie su vydavkove. Nechapem jednemu, ked zivnostnik zacina ma zriadovacie vydavky a tie sa pozcitaku do nakladov. preco sa nepocita ked ma po skonceni zivnosti este vydavky s tym spojene ako danovy vydavok.

teraz sa mozem rozhodnut ci dam na radu skusenym uctovnikom na tejto porade, alebo danovnikom, ktory odpovie kazdy inac alebo poradcom v jednej nemenovanej firme kde mi odpovedali. Nechavam to zauctovane tak ako mam a hotovo.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Bavi
Podnikateľ FO ukončil podnikanie k 31.1.2005.
V PD sú zaúčtované všetky operácie k 31.1.2005.
Uzavrú sa Knihy pohľadávok a záväzkov,
Ďaňové priznanie FO B:
V VI. ODDIELY V TAB. 1 sa na r. 2, 9, a 11 uvedú sumy z PD, napr.
Príjmy 50.000 a Výdavky 70.000.-
Tieto sa prenesú na r. 36 a 37.
Na r. 39 sa uvedie strata -20.000.- Sk
Na r. 40 sa uvedie KS pohľadávok k 31.1.2005, napr. 100.000.- Sk
Na r. 41 sa uvedie KS záväzkov k 31.1.2005, napr.50.000.- Sk
Na r. 42 sa uvedie daňový základ 30.000.-
PORAĎTE mi, prosím Vás, či uvažujem správne. Alebo je potrebné stav pohľadávok a záväzkov k 31.1.2005 uvieť v PD v rámci uzávierk. operácii do ostat.príjmov a ostat.výdavkov ovplyvňujúcich základ dane a vyššieuvedené riadky DP FOB majú slúžiť len pre tých, kt. účtujú v PU a výsledok hospodárenia účtujú len na r. 38, resp.39 tohto DP???????????

Prosím renču1 ešte o odpoveď na otázku:
1. je potrebné stav pohľadávok a záväzkov k 31.1.2005 uviesť v PD v rámci uzávierk. operácii do ostat.príjmov a ostat.výdavkov ovplyvňujúcich základ dane? (prerušenie živnosti). Na to som nenašiel odpoveď.
2. Do DP v oddieli VI. zapisujem do r. 2 príjmy a výdavky pred uzávierkovými operáciami, alebo až po nich. Mám za to, že pred nimi, ak bude súhlasné stanovisko s bodom 1. Pretože tie by mali ísť do r. 40 a 41, je tak? Moc ďakujem za radu od všetkých. Ste tu skvelí.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
peton
Prosím renču1 ešte o odpoveď na otázku:
1. je potrebné stav pohľadávok a záväzkov k 31.1.2005 uviesť v PD v rámci uzávierk. operácii do ostat.príjmov a ostat.výdavkov ovplyvňujúcich základ dane? (prerušenie živnosti). Na to som nenašiel odpoveď.

Pohľadávky a závazky sa v rámci uzavier.operácií neúčtujú. O tieto pohľadávky a závazky sa podľa § 17 upravuje daň.základ, nejde o peňaž.operáciu. Základ dane sa upraví v daň.priznaní typ FO B v riadku 40 a 41. Zniž.základ dane platí pre závazky a zvýš.základ dane pre pohľadávky

2. Do DP v oddieli VI. zapisujem do r. 2 príjmy a výdavky pred uzávierkovými operáciami, alebo až po nich. Mám za to, že pred nimi, ak bude súhlasné stanovisko s bodom 1. Pretože tie by mali ísť do r. 40 a 41, je tak? Moc ďakujem za radu od všetkých. Ste tu skvelí.

príjmy a výdavky do r.2 sa zapisujú už konečné, čiže až po uzavier.operácií. Uzavier.operácie , ako napr. odpisy, kurz.rozdiely vo val.pokladni, na devíz.účte....do uzav.operácií nepatria pohľadávky a závazky, pretože tieto sa upravujú, tak ako som napísala v odpovedi pri bode 1.
odpoved čiernou
0 0
Akinom Akinom

Akinom je offline (nepripojený) Akinom

renča1
tieto pohľadávky, závazky boli už vyrovnané v daňovom priznaní a to podľa § 17 v riadku 40,41 v DP. Do výkazu sa neuvádzajú, pretože spomínané pohľadávky a závazky boli upravené v základe dane a už nemôžu figurovať ako pohľadávky a závazky.
Nesúhlasím, zisťovala som si to na DR a výsledok bol, že výkazy sa zostavujú ku dňu prerušenia živnosti, t.j. s pohľ.,záv.,... a daňové priznanie sa robí k 31.12. A ďalší dôvod, že čo je vo výkazoch je potom pekne vidieť o čo sa mal upravovať základ dane.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

renči, moc pekne Vám ďakujem za promptnú odpoveď. Ste poklad.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Akinom
Nesúhlasím, zisťovala som si to na DR a výsledok bol, že výkazy sa zostavujú ku dňu prerušenia živnosti, t.j. s pohľ.,záv.,... a daňové priznanie sa robí k 31.12. A ďalší dôvod, že čo je vo výkazoch je potom pekne vidieť o čo sa mal upravovať základ dane.
dátum bol zle uvedený namiesto dvanástky bola jednotka a chýbala za jednotkou dvojka, ale z otázky bolo jasné, že išlo o dátum k 31.12.2005.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať