Zavrieť

Porady

Oleander

Asi pred tromi rokmi som dostala dospelú rastlinku Oleandra - v hroznom stave, ale podarilo sa mi ho vzkriesiť. No nevedela som s rady s kvitnutím - vždy v lete krásne nahodil puky, ktoré sa začervenali - a odpadli. Vlani na jeseň - resp. neskoré leto, som ho presadila do rašeliny premiešanej s pieskom - taká vymyslená kombinácia, že uvidíme, čo bude. Na zimu som ho dala do bytu, keďže pivnicu mám tmavú (až čiernu ). Páni, ( a dámy), keby ste videli, čo ten oleander robí. Úplne sa rozbesnel v kvitnutí, má nádherné biele kvety s ružovými okrajmi!!! Ešte nikdy som taký nevidela. Pre tie okraje sa zdajú byť puky červené, verte, keď sa púčiky zväčšili, bola som strašne prekvapená. Škoda, že vám neviem pripnúť obrázok z tohto môjho zimného potešenia, nemám digitálny foťák Ale zoženiem a odfotím ho (dúfam, že zatiaš neodkvitne)
Naposledy upravil Marianna01 : 14.03.06 at 16:18
Usporiadat
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Rozkvitaju mi zatial tieto farby,ten cerveny vlani strajkoval,ale tento rok sa cini.
kvety 002.jpg  
kvety 003.jpg  
kvety 004.jpg  
kvety 005.jpg  
1/1
10 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Oleander je obľúbený a vďačný kvet, no obsahuje jedovaté látky glykozidy-oleandrin, neriin, neriantin. Rozžutím listov, kvetov alebo kôry vzniká otrava.
Smrteľná dávka je obsiahnutá už v jednom liste.
Oleander potrerebuje svetlo a vzduch, neznáša ústredné kúrenie a suchý vzduch.
Zálievka teplou vodou podporuje rozvitie kvetných púčikov. V lete denne, pri vyšších teplotách 2x, v zime raz za 14 dní je zálievka vhodná. Od jari do jesene prihnojujeme raz za týždeň hnojivom na kvet a plody.
Rozmnožujeme odrezkami výhonkov bez okvetia, vhodné je aj s kúskom kôry, lepšie zakorenia, na jar, alebo koncom leta. Odrezky ponoríme do teplej vody, alebo do pôdy, dobré je primiešať popol z dreva-dezifikuje.
Mladé rastlinky presádzame raz za 2-3 roky, starsím odoberáme iba vrchnú pôdu a nahradíme novou-presádzame aj za 10 rokov.
Chyby pri pestovaní:
Kvetné púčiky sa nerozvíjajú-chladné počasie, studená zálievka
Nevytvárajú sa puky- nedostatok svetla
Nekvitne je vysušovaný-veľmi teplo, zlé vetranie, chýba orosovanie, denne večer
Biele vatovité vločky na listoch a stonkách-hnedý kraj-pokrytý štítkami-červce /odstraňovať jednotlivo vatou namočenou v denaturovanom liehu alebo postrek insekticídmi.
Žlté listy -chloróza, nedostatok železa-prihnojiť hnojivom Agrakapka na oleandre a ibiše
Postrek vhodný na oleandre Malathion
Vyvarujte sa odstraňovaniu odkvitnutého okvetia, treba ho nechať zaschnúť, odpadne samo, lebo pri odstraňovaní ochudobníte oleander o tvorbu kvetov.
10 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
..ja síce nie som dievča, ale ak ti to pomôže tak prosím
Oleander sa rozvetvuje bohato, preto nie je nutné podporovať rozvetvovanie strihaním. Ak musíte rastlinu strihať, pretože je hustá, mali by ste to urobiť na jeseň. Ak ho budete strihať na jar, zakvitne až na jeseň alebo až na nasledujúcu jar. Nestrihajú sa staré kvetné stvoly, pretože tieto na jar opäť vytvoria puky. Oleander tvorí po odkvitnutí nové násady kvetov pre ďalší rok. U starších rastlín je lepšie odstrihnúť staré, dlhé alebo holé výhonky až do dreva - nie je vhodný radikálny rez. Kvetné stvoly sa odstraňujú až po dvojročnom kvitnutí.
Niektoré odrody oleandra, ktoré majú menší sklon tvoriť nové výhonky, môžete viackrát zaštipovať - konce výhonkov - aby sa rozvetvil habitus. U starších rastlín týchto odrôd sa odrežú najstaršie a najvyššie výhonky od bázy rastliny.
Omladzovací rez
Aby sa ker omladil, musí sa najskôr presvetliť vnútro kra. Nad pôdou sa odstránia najstaršie stredné vetvičky, aby sa podporila tvorba nových. Môžu sa odstrániť i staršie vetvičky nad jednoročným alebo dvojročným drevom.
9 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Skúsim priložiť môj oleander, ktorý už má 15 rokov a pri prezimovaní mi zaberie jednu pivnicu
DSC01787.jpg  
6 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

beba13 Pozri príspevok
..aj já mám červený a už má puky ale nie a nie rozkvitnúť, mám ho prvý rok tak snád sa mi ukáže ako vyzerá
Beatka, skús ho polievať teplou vodou ))mal by púčiky rozvinúť
6 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Zdenka 0705 Pozri príspevok
Dievčence, vlani som dostala zakorenený malý oleander. Podarilo sa mi ho pekne prezimovať v byte, teraz by som ho chcela presadiť. Akú zeminu mu dať, prípadne čím hnojiť? Neviem, či by som mu už nemala aj " pristihnúť krídelká" , poradíte mi? Aktuálne fotky prikladám.
Zdenka, legolas Ti dal myslím vyčerpávajúcu odpoveď čo sa týka strihania atď.
Ja len skúsim doplniť - neviem, či existuje špeciálna zemina pre oleandre tak ako pre muškáty, orchidey, či dreviny - zatiaľ som takú nevidela, ale pravda je, že ani nehľadala... Keď som presádzala pred 2 rokmi ja tie moje do väčších kvetináčov, dala som rašelinovú zeminu určenú na kvitnúce kvety - už si presne nepamätám, či takú ako na muškáty či balkónové kvety alebo univerzálnu...
Hnojivo sa mi osvedčilo tekuté, ktoré je určené na ibišteky /čínske ruže/ a oleandre. Kupujem ho pravidelne v záhradkárskych potrebách, ale dostaneš ho všade, kde sú kvety a hnojivá k nim /taká zelená plastová fľaška, názov výrobcu teraz presne neviem/ - ale oleandre mi kvitnú až do prvých mrazov - odkvitnuté kvety pravidelne celé leto odstraňujem.
6 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Valčake Pozri príspevok
Zdravím, ja mám prvýkrát oleander biely v pivnici a ružový na chodbe. Podľa vás už ho môžem dať von? A mám ho ostrihať? Lepšie povedané či ho môžem skrátiť, lebo ho nemôžem mať vysoký. Biely mi pekne kvitol min.rok. Ružový ešte nie, lebo som ho nedávno dostala.
Ano môžeš ho skrátiť a dosť radikálne, potom ti krásne zahustí. Mám oleander už druhý týždeň vonku, znáša teplotu ať do -5 stupňov,takže sa nemusíš báť.Tento týždeň už začínam aj s prihnojovaním.
5 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Pomaly už odkladať bude treba oleandre a mne červený nedaj bože rozkvitnúť. Kvitol by prvýkrát a tak som sa naňho tešila. Pritom biely kvitol pekne.
Oleander červ..jpg  
Oleander biely.jpg  
1/1
5 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

VieraPopluharova Pozri príspevok
Mala by som jednu otazku: co robit s odkvitnutymi stonkami oleandra, krasne mi zakvitol, no uz je odkvitnuty a neviem co s nimi?
Určite to nechaj na ňom zaschnúť, lebo ak by si to "očistila" ako som to kedysi zvykla robiť aj ja zamedzíš nasadzovaniu nového kvetenstva. Aj odkvitnuté kvety treba nechať celkom zaschnúť, až potom im "pomôcť".
Ak je však daždivé počasie a kvety nahnívajú, tie treba odstrániť aj za cenu ujmy, ale na druhej strane je to prevencia pred hubovým ochorením.
5 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Dnes zakoreňujem takéto oleandre a pozberala som aj semeno, ktoré zasadím na jar. je to môj dnešný "úlovok" zo zahraničia.
Naposledy upravil ubka : 11.02.11 at 21:56
5 0
lusielaL lusielaL

lusielaL je offline (nepripojený) lusielaL

Môj cerveny zase vynimocne vytrvalo kvitne cele leto.
kvety 003.jpg  
4 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Valčake Pozri príspevok
Ľubka, držím palce,aby sa tvoje "úlovky" zakorenily. Na prvom obrázku je krásny kvet. Ak dobre vidím, je asi ružovým lemovaním.
Valika, vidíš dobre, zvláštny, taký som videla prvý krát a hneď som "konala"
Odpoviem hneď na vyššie sklamanie, kedy sa prinesený oleander z Dovolenky neujal, môže byť príčina práve nadmesná starostlivosť o odlomený konárik, ten sa nemá dať hneď so vody, ale treba ho nechať aspn 24 hod bez vody a v tme, potom do teplej vody a keď je náznak zdurenia na kĺbiku, vymrať, osypať dreveným popolom, alebo obyčajným púdrom so septonexom a šup do zeminy. Určite sa ujme, trvá to 4-6 týždňov, keď sa prejaví prvá známka nového života oleandra. Ukradnuté sa najlepšie daria -nenavádam
4 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Zdenka, podľa obrázka ja by som nedala vôbec do väčšieho kvetináča. Snáď len pridať čerstvú zeminu. To je ale len moja mienka a možno iní to vidia ináč. Nech sa darí!
4 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

vogue_san Pozri príspevok
chcela som sa opytat, doniesla som si krasny ruzovy oleader, ktory je tak do 2 metrov, ma vela pukov a mam ho na balokone. Niekde som citala, ze by sa mal pred dazdom schovat, aby nehnili kvety? Mne uz zmokol a zda sa mi, ze mi kvety odchadzaju, hniju. Vie mi niekto poradit, co mam robit aj z odkvitnutymi kvetmi? mam ich odtrihnut alebo nechat kym odpadnu? dakujem
Moje oleandre /3 veľké maxikríky/ sú vonku celú sezónu... Nikdy ich neschovávam, aj dnes konečne lialo ako z krhly, normálne som rada, že sa poriadne preberú... Výdatný dážď ich preberie k životu úplne inak, ako keď ich len polejem a pohnojím do maxikvetináča... A ak sa aj stane /po letnej búrke, keď majú veľa kvetov/, že niektoré zhnednú, normálne ich odštiknem - od najbližšej stonky - aby tú krásu nešpatili /hlavne na bielom, na ružových mi to tak nevadí .../.
Aspoň tak to roky robím ja - možno Ti iní poradia niečo iné... Ja keby som ich aj chcela schovať, ale nemám kam a nie vždy som doma, keď práve prší - kto by sa s nimi teperil do garáže či pivnice? Som rada, že ich muž na jar vyberie a na jeseň schová na zimný spánok...
4 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Samozrejme, len musíš rátať s tým, že kveteny sa dočkáš až koncom leta, ale je to lepšie, ako sa zbavovať mušiek.
Keď zrežem oleander, natiahnem naň igelitový sáčik, aspoň na dva týždne, pomáha to obrastu, polievam a hnojím.
Ak máš súce casti na množenie, odrež, ponor najskôr do jarovej vody, nechaj pôsobiť aspoň dve hodiny, potom omy a daj zakoreniť. Aj z týchto môžeš mať tohtoročné kvety.
3 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Oliwa Pozri príspevok
Celé som to tu prelúskala, ale nikde som nenašla odpoveď, prečo pár lístkov na oleandri z ničoho nič ožltne? Listy sú inak zelené, hnojené hnojivom na ibišteky a oleandre. Mám 3 veľké kusy /2 plné ružové a 1 biely/ a na dvoch z nich sa teraz objavili zožltnuté lístky.
Na treťom nie. Robilo mi to aj vlani, vždy som ich odtrhla, no príčinu nepoznám, škodcov nevidím. Kvety sú nahodené a zakvitnuté. Kvetináč je veľký, presádzané boli pred 2-3 rokmi.
Lístky na oleandri žltnú, ak je premočený, neveští to žiadnu- chorobu, dokonca to neovplyvňuje ani hnojenie. Môže to byť tiež prirodzené "vyholovanie" konára, oleander, ak nie je pravidelne zrezávaný, rastie do výšky a ostávajú mu holé terminály.
3 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

lusielaL Pozri príspevok
Môj cerveny zase vynimocne vytrvalo kvitne cele leto.
lusielaL, vidím na tvojom krásne červenom oleandri semeno, prosím Ťa nechaj ho tam dozrieť a poprosím Ťa aspoň o jedno z toho lusku.
Semenáče sú oveľa prajnejšie na kvetenu a lepšie sa prispôsobujú prostrediu.
3 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Oleander mám vonku do konca októbra. Menší mráz mu neuškodí. Neodstrihávaj odkvitnuté pahýlky. Oleander kvitne iba na starších konárikoch. Keď odstrihneš, ďalší rok na týchto konárikoch nepustí kvet. Takže zrezávať treba tak, aby niečo zostalo aj na kvitnutie.
3 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

takto mi rozkvitol oleander vonku bol červený a vo vnutri už ružový
oleander červený.jpg  
PC052992.jpg  
PC052991.jpg  
1/1
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

babca Pozri príspevok
Ahoj. Prosím Ťa, nemáš ružový oleander, ale s plným kvetom a náááádherne vonia?Nemôžem sa k nemu dopátrať. Som z Bratislavy .Daj vedieť. Ahoj. Babca.
ak niečo hľadáš, skús tu :http://www.porada.sk/t49963-zahradka...poradakov.html
2 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Anita..... Pozri príspevok
Ja som niekde čítala a aj počula, že oleandre sú prudko jedovaté rastliny a nakoľko k nám chodia vnúčatá veľmi sa bojím aby sa niečo nestalo, tak preto by som chcela vedieť aké sú prvé príznaky pri otrave týmto kvetom, lebo človek akokoľvek dáva pozor na deti môže sa stať že niektoré dieťa to ochutná. Vedeli by ste mi v tomto poradiť? Ďakujem.
Máš pravdu, oleandre sú prudko jedovaté rastliny a to každá ich časť. Už jeden lístok obsahuje smrteľne jedovatú dávku pre človeka a aj pre zvieratá. Rovnako kôra aj kvet nesú tieto známky.
Prejav otravy je zvracanie, rozšírené zreničky, nepravideľný tep, závrate a kŕče. pri najmenšom podozrení treba urýchlene vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Oveľa účinnejšia je osveta, teda upozorniť členov rodiny, že sa jedná o krásnu, ale prudko jedovatú rastlinku.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať