Zavrieť

Porady

Plastové zatrávňovacie dosky

Zdravím, nakoľko upravujeme dvor a betonové zatrávňovače sa nám neosvedčili,hľadala som niečo iné a našla tzv. plastové zatrávňovacie dosky, máte prosím niekto s nimi skúsenosť?
Usporiadat
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Nemám ich priamo doma ale vídam to občas.Ono ide o to že v čom sa vám betonové neosvedčili ak nevydržali váhu ktorá po nich chodila tak ani plastové ju neudržia.Tam je to skôr o tom ako dobrý je podklad pod nimi.Zatrávnovačky ak v nich teda aj má rásť tráva sú skôr použitelné na také prejdenie ráno do dvora po obede späť.Pokial by tam mal byť večší frmol tak treba pod ne spraviť riadny podklad,lenže to tam už potom tráva moc nechce rásť.
V zásade ide o dizajn a ten je vecou vkusu čo sa pevnosti týka betonové sú iste pevnejšie oni tie plastové síce neprasknú ale pretlačí sa v nich trebárs jama a tiež to dobre nevizerá.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Ďakujem pekne, betonové sa neosvedčili práve preto, že v nich tráva nechcela rásť vôbec, dokonca ani burina podkladom bol makadan....Teraz sme vymysleli,že do dvora nedať makadan, ale tehly na utlčený podklad-piesok,štrk? a na to tieto plastové zatrávňovače, reklamujú, že tráva rastie v pohode, lebo nevysušujú zem a aj tej je tam viac ako pri betonových....tak neviem...budeme sa tam otáčať s autami, jedno je dokonca 3,5t, takže aj podklad spevniť aj trávu chceme....
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Ono problem s tou trávou býva vtom že zhutnený podklad pod zatrávnovačkamy je takmer vždy vysoko vodopriepustný či už je to makadam,štrk aj piesok všetko sú to materiáli cez ktoré voda pretečie do spodnejších vrstiev a korenový systém trávy sa po tú vodu nedostane.Potom tráva vysichá,tá vrstva hliny nemôže dlhodobo fungovať ako zásoba vody pre trávu pretože je od spodných vrstiev oddlená nenasiakavým materiálom teda štrkom. To znamená že budete musieť polievať, pri takomto počasí ako je teraz aj každý den. Samozrejme vela záleží aj od toho kolko sa tam dostane slnka a tak. Aj ked vám čo naslubujú s trávou bede problém vždy jedine že by ste pod zatravnovačky nedali nič len hlinu ale to by nebolo na auto z 3,5 t.

Robieva sa to aj tak že sa sen o tráve vzdá a zatravnovačky sa vysypu drobnejším štrkom.
S tými tehlamy ja neviem,tehla by mohla v sebe udržať nejakú tú vlhkosť pre trávu ale zase je tu riziko že sa v zime v mrazoch začne rozpadávať.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

no...toto nepotešilo...však to môžme celý dvor, cca 70m2 vybetonovať a po zvyšok našich dní sa na tom betone pražiť, neviem si predstaviť ako by sa mi tu potom otrasne nažívalo no uvidílm, čo bude...ešte raz vďaka za rady
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Problém betónových zatrávňovačiek nie je ani to, že pod nimi je makadam ktorý prepustí vodu hlbšie, ale skôr to, že betón sa v lete rozhorúči a tráva "zhorí" od toho tepla. Treba si vybrať či tráva, alebo dlažba, dokopy to nijakovsky nejde.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

no, však preto sme mysleli plastové zatrávňovačky....
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Kto má automatickú závlahu, nemá problém ani s betónovými zatrávňovačkami. Ukladajú sa na zhutnenú zeminu a karisiete. Pri dobrom prevedení to vydrží občasnú záťaž bežného os. auta, čo však nebude prípad zadávateľky.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

TomasHC
Problém betónových zatrávňovačiek nie je ani to, že pod nimi je makadam ktorý prepustí vodu hlbšie, ale skôr to, že betón sa v lete rozhorúči a tráva "zhorí" od toho tepla. Treba si vybrať či tráva, alebo dlažba, dokopy to nijakovsky nejde.
Netvrdím že aj to nemôže spôsobovať problemy ale kde sú zatravnovačky normalne len na hline bez akejkolvek vrstvy štrku a na normálnej zemine nie na nejakej už dávno vyjazdenej ceste tak s trávou problém nebýva,samozrejme že to tiež závisí aj od iných vecí.Ked je tam totiž podtým ten štrk tak je to akoby si trávu pestoval v malích kvetináčikoch a tie sa musia polievať. Ešte je tu aj ten problém že aj ten beton vycucne nejakú vodu no ako píšeš udržuje vyššiu teplotu aj ked už trebárs slnko dlho nesvieti.
No zrovna ja mám paradoxne pri okrajoch betonu tam kde už začína tráva,nejlepšiu trávu a ťahá sa až na beton.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

JM1968
no, však preto sme mysleli plastové zatrávňovačky....
Počuj a aké vlastne myslíš tie plastové zatravnovačky ja večšinou výdam také cca 5cm vysoke a zvečša to dávajú priamo na hlinu alebo ako písal draik (uplne som na to zabudol) Jeden pán raz chcel pod to vyrobiť nerezové rošty z pásovín ale nerobili sme to takže neviem či mu to funguje.
Mne sa tych 5cm zdá hrozne malá vrstva,ved to v horúčave musí uschnúť raz dva ked je to odrezané od spodnej vody.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

tieto sa volajú eura maxi a sú vysoké 38mm, dúfam, že nerobím reklamu doteraz sme mali pred domom betonové s makadam.podkladom a tam teda tráva nerástla a dvor sme mali sčasti betonové, ale len štrk bol pod nimi, tam tráva rástla normálne, ale urobili sa jamy...
Naposledy upravil JM1968 : 30.07.13 at 07:19
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
JM1968
Ďakujem pekne, betonové sa neosvedčili práve preto, že v nich tráva nechcela rásť vôbec, dokonca ani burina podkladom bol makadan....Teraz sme vymysleli,že do dvora nedať makadan, ale tehly na utlčený podklad-piesok,štrk? a na to tieto plastové zatrávňovače, reklamujú, že tráva rastie v pohode, lebo nevysušujú zem a aj tej je tam viac ako pri betonových....tak neviem...budeme sa tam otáčať s autami, jedno je dokonca 3,5t, takže aj podklad spevniť aj trávu chceme....
By ma zaujímali tie jednotlivé vrstvy v centimetroch ........

Lebo na pokládku betónovej zatrávňovacej dlažby je potrebné ísť do tej hlbky cca 60 cm ...
Je potrebné brať do úvahy aj tú samotnú skladbu terénu...
Nie z mojej hlavy , odborný pohľad ...viď
http://www.abw.sk/buxus/docs/Odporuc...ove_vrstvy.pdf
Naposledy upravil buchač : 30.07.13 at 07:44
1 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

pod betonovými zatrávňovačmi asi aj toľko bolo,nepamätám sa, aj so žabkou robili, preto tam asi nič nerastie, vôbec by sa to nemalo volať "zatrávňovače", ale len "zatrávňovače bez podkladu"

ďakujem pekne za link, večer posuniem mužovi, nech si láme hlavu...mne je fuk čo tam bude, len aby to bolo zelené
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

nakoniec sme to vyriešili tak, že sme už uložené bet.zatrávńovače vykopali a vymenili za plastové, tam, kde bol podklad makadam, išlo tam oveľa viac zeme a tráva sa po daždi začína ukazovať a vzadu sme nedali makadam ale do drobných kamienkov-nie štrk, skôr taká drť sa uložili karisiete a na ne vybraté betonové zatrávńovače, trávu som rozhádzala cez minulý víkend, tak uvidíme....snád niekomu poslúži príspevok, pekný večer
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať