Zavrieť

Porady

kedy volať policiu pri autonehode

vie mi prosim niekto poradit, ktorý zákon hovori o tom, kedy je nutne zavolat políciu na miesto nehody, ked v akej výske vznikne skoda?
Lebo sa mám stala poistna udalost a nebola volana policia, islo o skodu v nízkej hodnote, vinník tuto poistnú udalost nenahlasil v poistovni a poistovna nam odmietla náhradu skody...mate niekto skusenost...
Usporiadat
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

My máme každý rok školenie pre vodičov referentov. Školiteľ nás upozornil, že nie vždy chce polícia prísť k zanedbateľným škodám. Vyriešili sme to tak, že vozíme v služobnom vozidle tlačivo /už neviem aký má presne názov/ a to nám vinník nehody namieste podpíše, v prípade, že ho podpísať nechce, voláme políciu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
slavkaD slavkaD

slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

§ 51 zakona c. 315/1996 Z. z. :

(3) Ak pri dopravnej nehode došlo k usmrteniu osoby alebo k jej zraneniu, ak došlo k poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia, ak unikli nebezpečné veci /11/ alebo ak na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikla hmotná škoda zrejme prevyšujúca desaťnásobok minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou ustanovenou osobitným predpisom, /12/ účastník dopravnej nehody je povinný
a) ohlásiť bezodkladne dopravnú nehodu policajtovi,
b) zdržať sa konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä premiestnenia vozidiel; ak sa situácia, ktorá vznikla dopravnou nehodou, musí zmeniť, najmä ak je to potrebné na uvoľnenie alebo na ošetrenie zranenej osoby alebo na obnovenie premávky predovšetkým vozidiel verejnej hromadnej dopravy osôb, účastník dopravnej nehody je povinný vyznačiť situáciu a stopy,
c) zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody.

(4) Ak škoda spôsobená pri dopravnej nehode na žiadnom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí ani na inom majetku nedosiahla výšku ustanovenú v odseku 3, účastníci dopravnej nehody sú povinní postupovať podľa odseku 3, len ak sa výslovne nedohodli inak.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A ako viem ja "laik" určiť, či vznikla škoda vo výške 10-násobku minimálnej mzdy?
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
zaujímalo by ma to tlačivo - lebo podľa mňa sa to bude platiť zo zákonnej poistky vodiča-vinníka a to by znamenalo, že by ste tých tlačív museli mať pri sebe niekoľko - z každej poisťovne, ktorá poskytuje povinné zmluvné poistenie. A navyše ak idete aj tak s takýmto tlačivom do poisťovne, ktoré podpísal vodič-vinník - nie je to nič platné - musí tam ísť vinník osobne s dokladmi. Má na to 15 dní odo dňa nehody.

Od dnes, keď je min. mzda 6.500 - teda nehody do škody 65.000 netreba hlásiť. Doporučil by som mať pri sebe tlačivo svojej poisťovne, ktoré vypíšete a idete spolu obaja do najbližšej poisťovne vodič-vinníka a tam to nahlásite - to v tom prípade, že ste vinník VY.

Ak ste ale obäť - aj tak ihneď do poisťovne. ak by sa to stalo cez weekend či po pracovnej dobe - treba svedkov či ofotiť nehodu...resp. trvať na polícii. neviem čo sa stane, ak vodič-vinník nepríde do 15 dní hlásiť nehodu. Podľa mňa ho poisťovna vyzve na základe Vašeho papieru, ktorý ste vyplnili pri ohlásení ako obäť, kde je ofotené Vaše vozidlo pri prehliadke zároveň.

inak tieto rady a zákony sú skoro na každej pobočke poisťovne Allianz-slovenská poisťovňa na nástenkách a aj postupy pri nehodách...
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

tiez ma zaujima to tlacivo, lebo mi máme tiez podpis vodica-vinníka a poistovna to neakceptuje. Vodic-vinník to nebol nahlasit, lebo (mám taký pocit) si pov.zml.poist. ani neplati. policiu sme nevolali, lebo bolo zrejme, ze to nebola skoda vyssia...fakt neviem, co s tým. Nemala by si to náhodou poistovna vybavit s vodicom-vinníkom. Nie je to nas problem, ze to nebol nahlasit a ze neplati....idem pisat odvolanie....
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
Dani - rozhodne treba pri nehode si opísať okrem čísla vozidla aj číslo jeho zákonnej poistky, kotakt na vodiča - resp. majiteľa vozidla tiež - ak nie je totožný s vodičom - ale to som bral ako samozrejmosť.

Ak poisťovne vyzve vodiča-vinníka - resp. majiteľa vozidla - dá sa predsa zistiť, či aj on má poškodené vozidlo - aj keby to opravoval.

ale tu by som apeloval na nás všetkých vodičov, aby sme chodili nahlasovať tieto nehody - aj ako vinníci - ja viem ,že tým pádom strácame Bonus na ďalší rok, lebo sme mali škodový priebeh - ale dá sa prejsť predsa aj do inaj poisťovne a myslím, že teraz som našiel niekde reklamu, že nejaká poisťovňa dáva Bonus na ďalší rok, aj keď bola škoda.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Tibor, no vidis, cislo poistnej zmluvy sme veru neopisali...kolega si opisal znacku, dal mu podpisat, ze bol vinník, popis ako sa dopravná nehoda stala, jeho udaje aj majitela vozidla a isiel s tým do poistovni. Tam ho odporucili na Slovenskú kanceláriu poisťovatelov,kam sme aj poslali vsetky doklady, na základe ktorých sme si uplatnovali plnenie.
Ze oni vsetko vybavia, aj ohladom vodica-vinníka. Od Slovenskej kancelárie poist. sme dostali list, ze vybavením poverila Allianz-slov.poist. No a z poistovni mi prisiel dnes list, ze nám s polutovanim oznamuju, ze "nebol preukázaný právny základ, nakolko dopravná nehoda nebola setrená policiou (no podla vyssie spomen. zákona sme neboli povinny, nakolko neslo o skodu vyssiu ako 10 násobok min. mzdy) a vinník dopravnej nehody, ktorého uvádzame vo svojom hlásnení nenahlásil vznik skodovej udalosti v zmysle ust. par. 10 zák. 381/2001 o pov. zml. poist."
a poistovna ho zrejme ani nevyzvala.
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
raz mi prišiel mail s uvedenou stránkou: http://relay.skp.sk/ziv/index.jsp - stačilo tam dať ŠPZ (evidenčné číslo) auta a ono to napísalo, kde má auto uzatvorenú zákonnú poistku - teraz som to skúsil a nejde to už...ale v tej dobne (12/2003) to išlo - možno to je len presmerované - neviem
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

dakujem Tibor, no nejde to veru....:-( nieco musim vymysliet a verit a hlavne o tom presvedcit poistovnu, ze som v práve
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Ak mate adresu alebo telefon na dotycneho, skuste ho postrasit...
Ze ak skodu za neho neuhradi poistovna (a ta to neurobi, pokial to neohlasi), budete nahradu v plnom rozsahu ziadat od neho.
Este v ten den skoci do poistovne....
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Mali sme podobný prípad... mali sme vinníka, telefón, ŠPZ, - polícia volaná nebola..ale mali sme aj svedkov... a nič..
keď prišiel z poisťovne dopis.... tak tam bolo napísané , že s poľutovaním nám oznamujú, že vinníčka si nie je vedomá škody, ktorú spôsobila... a bolo to pre nich vybavené..... My sme jej aj potom volali, sem tam nám zložila telefón, sem tam zodvihla, ale nič sme nevyriešili...
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Takýto prípad sme mali aj my. A vinník napísal, že sa necíti byť vinný aj keď sme mali svedkov. Len doteraz sa mi zdá veľmi nefér, aby poisťovňa rozhodovala o to kto je vinný. A udalosť ide s toho poistky, kto skôr napíše, že je nevinný...A ten druhý príde o bonus. Ale človek sa učí na vlastných chybách a ak by k nejakej nehode prišlo ( teda takej kde sa nevolajú policajti ) ( čo dúfam, že nepríde) nie len že šofér si opíše všetky náležitosti, ale aj oznamujem na poisťovňu, že nehodu nezapríčinil náš vodič.

Ale ešte sa vrátim k tomu tlačivu. To je asi najrozumnejšie nejaké také tlačivo mať v aute. Nemáte náhodou niekto vzor?
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Každá poisťovna má (mala by mať)takéto tlačivá.Po nepríjemnej takejto skúsenosti,naši vodiči nosia tieto tlačivá v aute.Stačí ísť na poisťovnu zobrať si tlačivo.Ja mám tlačivvá od Kooperatívy.Podľa mňa každá poisťovňa akceptuje len to svoje tlačivo,so svojou hlavičkou. Nejaké všeobecné tlačivo asi neexistuje.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Tak čujte vážený diskutujúci, kam som to dotiahla s tou mojou poistnou udalostou...:-)))Staci napisat, ze peniazky z poistného plneniea mám uz na účte
Všetko som si pekne naštudovala, napisala som do Allianz poistovne,tiez do Slov.kanc.poistovatelov "krasny list"....tiez som oslovila DAS poist. a povedala som im, co sa stalo.
Do dvoch dní mi volali z Allianzu, ze to nemusime takto riesit, ze ved sa da "dohodnut". Povedala som im, ze ja sa nemam s nimi o com dohadovat, som v práve a hotovo...do dalsich dvoch dní som tu mala papier, kde mi bolo oznamene, ze poistne plnenie mi bude poskytnute, a do týzdna boli peniaze na ucte. A este pán od nich, ze ved sme to mohli riesit aj bez DAS-ky. Tak som jej povedala, ze od apríla s nimi udrzujem "prudky písomny styk" a bezvysledne...
Takto na ních treba, oni len skusaju a skusaju.....netreba sa dat. Zabralo mi to casu, no stalo to za to, tie peniaze a ten pocit zadostucinenia. Zasa som bohatsia o skusenost...
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Chcem sa spýtať na Váš názor prípadne skúsenosť. Môže nastať takýto prípad?

Vznikne škoda na aute pri poistnej udalosti, nehodu nahlási v poisťovni iba poškodený. Poisťovňa mu škodu preplatí a potom požaduje náhradu škody od vinníka, lebo poistnú udalosť nenahlásil. A ešte k tomu poškodený asi nahlásil nehodu vo svojej poisťovni a nie v poisťovni vinníka. Mne sa totiž nechce veriť, že by poisťovňa niečo najprv preplatila, keby to nemala všetko zdokladované a potom sa naťahovala o peniaze s vinníkom.
0 0
dominika dominika

dominika je offline (nepripojený) dominika

Slovenská kancelária poisť. www.skp.sk tam sa dá nájsť podľa ŠPZ typ auta a kde je poistené.
A keď máte problémy, poradia vám, aké máte práva.
0 0
Nicola Nicola

Nicola je offline (nepripojený) Nicola

Prosím vás,neviete mi poradiť ako ďalej postupovať pri takejto situácii? Stala som sa účastníčkou dopravnej nehody. Vinník nehody predbiehal auto a keď prešiel pri predbiehani do protismeru, tak ma nabral. Mala som rozbity predok auta. Bola privolana policia, avsak vinnik nehody,nakolko mal vodicsky preukaz v skusobnej lehote bol ochotny zaplatit pokutu a uhradit mi skodu na mieste, tak nebol urobeny zapis o tejto nehode. Policia mu povedala, ze ak sa so mnou nedohodne,tak mu vodicsky preukaz okamzite vezmu. Ja som si dala auto opravit a teraz ma tento mladik nahana a chce odomna peniaze spat, ze on bol dopravnu nehodu nahlasit na poistovni a ta mi ma skodu uhradit. V mojej poistovni mi povedali, ze ak bola na mieste vykonana dohoda a vinnik mi skodu zaplatil,ze cela udalost je vybavena. Co mam robit, ak ma tento vinnik nehody neustale otravuje a chce spat peniaze,ktore som zaplatila servisu za opravu?
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Podľa §15 zákona o povinnom zmluvnom poistení náhradu škody uhrádza poisťovateľ poškodenému. Predošlá úprava zákonného poistenia z prevádzky MV... upravovala, že poisťovateľ mohol poskytnúť náhradu aj poistenému. Napriek tomu však by nemali vzniknúť pochybnosti o tom, že ak poistený nahradil škodu priamo poškodenému alebo i jej časť má právo, aby mu poisťovateľ nahradil ním nahradenú škodu, a to až do výšky, v akej by bol povinný nahradiť škodu poškodenému za poisteného. Odporúčam preštudovať poistnú zmluvu a najmä všeobecné poistné podmienky tam by to malo byť upravené. Avšak nie Vašej poisťovne, ale tej v ktorej je poistený mladík, pretože tam pre neho vznikli povinnosti z DN a z predmetnej PZ. To znamená mal PU oznámiť do 15 dní, predložiť doklady a pod. A jeho poisťovňa by mu mala vrátiť za plnenie, ktoré poskytol Vám. Vaša poisťovňa to určite nie je tá by prichádzala do úvahy vtedy, ak vinníkom DN by ste boli Vy. Takže odkážte mladíkovi nech sa obráti so svojím problémom na jeho poisťovňu s ktorou má uzavretú PZ o povinnom zmluvnom poistení MZ.
0 0
Nicola Nicola

Nicola je offline (nepripojený) Nicola

Dakujem za odpoved, ale aj tak sa mi to zda hnusne, ze on aby si zachranil vodicak, tak nasluboval mne aj policajtom vsetko mozne,uhradil skodu,zaplatil pokutu, vodicak mu zostal a teraz ide frajer riesit. A ked nahlasi poistnu udalost,nebude potrebovat nejaky doklad o nehode? My totiz ziadny nemame,lebo policia ziadny nevydala. A keby na policii o takyto doklad poziadal, tak mu nebude predsalen odobraty vodicsky preukaz?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Nicola
Dakujem za odpoved, ale aj tak sa mi to zda hnusne, ze on aby si zachranil vodicak, tak nasluboval mne aj policajtom vsetko mozne,uhradil skodu,zaplatil pokutu, vodicak mu zostal a teraz ide frajer riesit. A ked nahlasi poistnu udalost,nebude potrebovat nejaky doklad o nehode? My totiz ziadny nemame,lebo policia ziadny nevydala. A keby na policii o takyto doklad
poziadal, tak mu nebude predsalen odobraty vodicsky preukaz?
pri hlásení škody nemusí predložiť doklad, zaškrtne políčko, že nebol urobený záznam s políciou. Ale hlásiť to mal do 15 dní.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať