Zavrieť

Porady

Jedna objednávka = jeden právny vzťah?

SRO vykonáva práce na základe objednávkok /nie je zmluva/ Môže prijať platby z jednej objednávky za 4 faktúry spolu 4900€ a následne v ďalších mesiacoch na základe inej objednávky dajme tomu tiež za 4800 Chcem sa opýtať či jednu objednávku môžem považovať za jeden zmluvny vzťah.
marjankaj No čo všetko môže byť jeden právny vzťah zrejme autor toho zákona o obmedzení platieb v hotovosti ani netuší.
erika1970 súhlasím s tebou
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Právny vzťah je aj vzťah medzi manželmi.
    http://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vny_vz%C5%A5ah
    http://sk.wikipedia.org/wiki/Man%C5%BEelstvo
    Teda aj manželia by si nemali odovzdávať peniaze v hotovosti. Lebo raz určite prekorčia sumu 15000 €. A ak je jeden z nich podnikateľom, tak 5000 €.

    --------------------------------------------

    Takže ani nájomné by sa nemalo uzatvárať na neurčitú dobu, lebo raz sa môže prekročiť suma 5000 €. Najlepšie je uzatvoriť zmluvu každé tri mesiace, by nebola tá suma prekročená. Naviac netreba v tomto prípade dávať výpoveď z nájmu, čo je tiež výhodné.

    ------------------------------------------------

    Napríklad, ja nakupujem v TERNE, a mám s nimi zmluvný(právny) vzťah(dali mi aj kartičku) na ktorej sa zaznamenávajú všetky moje nákupy. Po skončení roka mi vyplatia nejaké percento zo celkovej sumy nákupov. Teda by TERNO nesmelo odo mňa prijímať hotovosť, lebo prekročiť sumu 5000 € nie je problém. Keď nie za rok, tak možno za 5 rokov. Ale je to jeden právny vzťah. Uzatvoril som ho už ani neviem kedy možno je to aj desať rokov.

    Myslíte že TERNO bude platiť pokuty? Veď takýchto právnych vzťahov má hromadu.
    Naposledy upravil marjankaj : 26.08.13 at 10:39

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    zo stranky DRSR

    Príklad č. 17
    Podnikateľ nakupuje priebežne niekoľkokrát za mesiac od toho istého predávajúceho tovar (napr. 6 x po 1000 eur), ktorý spotrebuje pri svojej podnikateľskej činnosti. Hodnota nakúpeného tovaru za mesiac presiahne 5 000 eur.
    Každý samostatný nákup nepresahujúci 5 000 eur môže byť zaplatený v hotovosti, lebo sa jedná o opakované nákupy, pričom každý nákup je uzatvorený a platený osobitne na základe samostatnej objednávky (v tomto príklade sa každý nákup v hodnote 1000 eur považuje za samostatný nákup, ktorý nepresiahol 5 000 eur).

    Príklad č. 13
    Podnikateľ vykoná v priebehu mesiaca 6 samostatných nákupov tovaru od jedného dodávateľa v hodnote 1 000 eur za jeden nákup. Každý nákup je uzatvorený a vyfakturovaný samostatne. Podnikateľ chce uhradiť všetky faktúry za nákup v sume 6 000 eur naraz v hotovosti .
    Platba nemôže byť vykonaná naraz v hotovosti, pretože nemôže dôjsť k odovzdaniu bankoviek a mincí prevyšujúcich sumu 5 000 eur.
    promont maja ... pripájam link: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p_394_2012.pdf ... zaujímavý je tu iný príklad č. 17 ... len s tým, že limit presiahne 5000 Eur za mesiac? ...

    Príklad č. 17
    Podnikateľ nakupuje v hotovosti niekoľkokrát za mesiac v stavebninách tovar, ktorý spotrebuje pri svojej podnikateľskej činnosti. Nákupy uskutočňuje na základe rámcovej zmluvy so stavebninami, ktorá neobsahuje celkovú výšku platby jedného alebo viacerých plnení. Jednotlivé nákupy neprekročia limit 5 000,- € a sú platené v hotovosti na základe osobitnej faktúry za každý nákup. Súčet jednotlivých nákupov za mesiac prekročí limit 5 000,-€.

    V tomto prípade nedochádza k porušeniu zákona, keďže sa jedná o opakované nákupy, pri čom každý takýto nákup je uzatvorený a platený osobi
    tne (samostatná faktúra). Limit 5 000,- € sa viaže len na príslušnú samostatnú fakt
    úru. Každý nákup je samostatným obchodom, a nie súčet týchto obchodov.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... práve s kolegom v robotke preberáme nasledovné: ak teda ide o jeden právny vzťah, týka sa to aj napr. pracovnej zmluvy na dobu neurčitú .. že? ... takže všetky úhrady takýchto čistých miezd musia byť uhrádzané len prostredníctvom banky ... či?
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety Miezd sa to netýka.
    marjankaj A v ktorom § je to napísané?????
    tictac7 §8 písm. o) v prílohe si pozri odvolávku č. 16 - je tam aj ZP a mzda je vyplácaná predsa v zmysle PZ, ktorá je uzatvorená v zmysle ZP....
    marjankaj Tak to mi akosi ušlo Teda nevedel som to teraz nájsť.
    tictac7 to vieš, nikto nevie všetko :-)
    marjankaj Vedel som o tom. Už sa tu toho popísalo dosť. Len som to nevedel teraz nájsť. Na Alzheimera to ešte nevyzerá ale skôr na HOSIPA -(Hov.. SI PAmätám)
    Ale máš pravdu, ani ja všetko neviem. Preto si to vždy overujem v zákonoch, ak sa dá. A zákony sú akosi veľmi nestále.
    A tento je doslova blbý. Nezákonné kšefty(úplatky, drogy, zbrane a pod) idú pekne z ruky do ruky. Zákon nezákon.
    A obyčajných ľudí idú buzerovať.
    tictac7 hosipa nebolí - len sa pri nej človek občas nachodí - poznám
    ..a naše nestále zákony mi niekedy pripadujú, ako by som žila v zemi, kde včera znamená zajtra
    marjankaj Veď my sa už dnes máme lepšie ako zajtra.
      zbaliť

    Jedna objednávka = jeden právny vzťah?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.