Zavrieť

Porady

Dlhodobý majetok a cena majetku

Ahojte.
Do výkazu majetku a záväzkov do dlhodobého majetku dávate aj drobný dlhodobý majetok?
A uvádza sa obstarávacia cena alebo zostatková?
Vopred ďakujem za všetky pripomienky.
Súrne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Nerozumiem celkom dobre slovu "drobný dlhodobý majetok". Poznám len drobný majetok /do 30000 Sk dávam ho hneď do spotreby a vo výkaze ho nevediem/ a dlhodobý hmotný majetok ten vo výkaze figuruje vždy v zostatkovej cene.

    Jonathan je offline (nepripojený) Jonathan

    Jonathan
    Prepáč Miška, ale sa mi zdá naraz už nemôžes dať do spotreby drobný majetok OC do 30 000.Ja robím tak, že do 5000,-naraz a nad 5-30
    na dva roky.
    Ak sa mýlim opravte ma.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Katka2
    Ahojte.
    Do výkazu majetku a záväzkov do dlhodobého majetku dávate aj drobný dlhodobý majetok?

    ak máš dlhodobý majetok už aj z časti odpísaný k 31.12., tak do výkazu uvedieš zostatkovú cenu . Drobný majetok sa len eviduje, účtuje sa ako nákup materiálu, nedáva sa ani do výkazu majetku a závazkov. Jeho nákup ti vchádza pri naúčtovaní do výkazu príjmov a výdavkov.

    A uvádza sa obstarávacia cena alebo zostatková?
    Vopred ďakujem za všetky pripomienky.
    Súrne.
    odpoved fialovou.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Prosím o radu.

    V JU sme kúpili PC, ktorý má cenu 15 000,00 bez DPH.
    Môžem sa aj v JU rozhodnúť, že tento majetok zaevidujem ako dlhodobý majetok a budem ho odpisovať 4 roky ?

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    V Postupoch účtovania v JÚ je uvedené :

    § 5
    ZÁSADY PRE ČLENENIE MAJETKU A ZÁVÄZKOV


    (5) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu7) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

    Postupy účtovania v JU to povoľujú aj daňovo budú uznané odpisy ?

    V PU viem, že ak sa účtovná jednotka rozhodme zaradiť majetok do 30tis.ako DM, účtovné odpisy = daňovým odpisom.
    Ale keďže účtovné odpisy v JU nie sú, tak som na pochybách.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    V JU účtujeme len daňové odpisy, ktoré dávame v rámci UUO k 31.12. do nákladov.
    Naposledy upravil Manual : 24.03.07 at 16:06

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Opäť si ma spochybnil Manual.
    Sú, alebo nie sú daňovo uznané odpisy majetku, ktorého cena je do 30tis. a účtovná jednotka (JU) sa rozhodla takýto majetok zaradiť do DM a odpisovať podľa daňových odpisov ?

    (Nákup PC za 15 000,00 Sk. Zaradila som do 1. odp.skupiny a budem ho odpisovať 4 roky).

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Ak nakúpim PC tak ho zaúčtujem ako VNzD. Do nákladov mi pôjde daňový odpis. V JU sa neúčtujú účtovné odpisy ako v PU, tie sa vedú len evidenčne v rámci odpisového plánu príslušného DHM.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.