Zavrieť

Porady

FA z Poľska

Ahojte , rada by som sa spýtala na môj problém.
SZČO platca dph už nakupuje dlhšiu dobu z Poľska od platcu dph. Všetko prebiehalo v poriadku, až teraz. Začali sme platiť zálohy v plnej výške. Pri dodaní tovaru nám dodajú vyučtovaciu faktúru k dph a dodací list. Je to v poriadku? Nemala by byť konečná faktúra , ale samozrejme už nulová? Stačí dodací list, aby som si môhla na základe dodacie listu naskladniť tovar? a na základe vyúčtovacej faktúre samozdaniť? Je to v poriadku?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak je platba a aj dodanie v jednom mesiaci, tak stačí vyúčtovacia faktúra. Nemôžeš ju na základe toho, že máš aj d.l., považovať za "ostrú" DF?
Posúd si to a napíš.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Lida
ak je platba a aj dodanie v jednom mesiaci, tak stačí vyúčtovacia faktúra. Nemôžeš ju na základe toho, že máš aj d.l., považovať za "ostrú" DF?
Posúd si to a napíš.
No niekedy platba je v tom istom mesiaci ako dodajú tovar. My sme q.platcovia a oni mesačný. Inokedy pošleme platbu a tovar príde až další mesiac. Lida môžeš mi to prosím ťa vysvetliť, ako postupovať pri nadobudnutí tovaru v tom istom mesiaci ako bola zaplatená záloha a ako postupovať ak sa predplatba prelína s masiacom kedy došlo k nadobud. tovaru. A čo ten dodací list? Môžem na základe neho príjímať tovar na sklad? bez rozdielu , kedy bola vyúčtovacia faktúra či na prelome alebo v priebehu.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

a ktorý § o tom hovorí, že ak je platba a dodanie v tom istom mesiacom , tak môžem túto vyuč.faktúru brať ako ostrú?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

domacnost
a ktorý § o tom hovorí, že ak je platba a dodanie v tom istom mesiacom , tak môžem túto vyuč.faktúru brať ako ostrú?
Ja by som do toho v tomto prípade neplietla faktúru k zálohe. Je to pekné od nich, že vám ju pošlú a je to aj v zmysle zákona ale pri nadobudnutí tovaru vám stejne na nič nie je. Pretože pri nadobudnutí tovaru, sa daň z poskztnutej zálohy neodvádza. Pre vás zo všetkých pohľadov je dôležitá vyúčtovacia Fa (na ktorej dúfam aspoň k úhrade máte nula). Až vyúčtovacia je následok dodania tovaru. No a podľa nej a § 20 odvádzate DPH (samozdanenie). Takže v konečnom dôsledku sa správate akoby ste ani neplatili zálohu (pre DPH) Iné by to bolo pri službách. Tam sa aj zo zálohy odvádza DPH. No a iné je to aj pri tuzemských dodaniach tovarov, kde je prijatie zálohy -DP. No a tu už potom je zaujímavé aj to ustanovenie o dodaní a zálohe v tom istom mesiaci a je to § 71/1
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ALBO
Ja by som do toho v tomto prípade neplietla faktúru k zálohe. Je to pekné od nich, že vám ju pošlú a je to aj v zmysle zákona ale pri nadobudnutí tovaru vám stejne na nič nie je. Pretože pri nadobudnutí tovaru, sa daň z poskztnutej zálohy neodvádza. Pre vás zo všetkých pohľadov je dôležitá vyúčtovacia Fa (na ktorej dúfam aspoň k úhrade máte nula). Až vyúčtovacia je následok dodania tovaru. No a podľa nej a § 20 odvádzate DPH (samozdanenie). Takže v konečnom dôsledku sa správate akoby ste ani neplatili zálohu (pre DPH) Iné by to bolo pri službách. Tam sa aj zo zálohy odvádza DPH. No a iné je to aj pri tuzemských dodaniach tovarov, kde je prijatie zálohy -DP. No a tu už potom je zaujímavé aj to ustanovenie o dodaní a zálohe v tom istom mesiaci a je to § 71/1
ALBO, tak to mám chápať, že vyúčtovacia faktúra k zálohe je mi zbytočná? Mám od nich stále pýtať konečnú-ostrú faktúru? Stále od nich pýtam konečnú faktúru , ale oni hovoria , že podľa ich zákonov mi nemôžu dať koneč.faktúru len vyučtovaciu k dph, pretože sa to prelína v mesiacoch.
Uvediem aj dátumy, ako to robia:
dňa 17.2.2006 - uhradená záloha na ich účet v plnej výške
dňa 28.2.2006 - vystavená vyučtovacia faktúra k dph v tej výške, ako bola úhrada dňa 17.2.2006.
dňa 10.3.2006 - skutočná dodávka tovaru s dodacím listom,
ALBO prosím vás na základe tohto príkladu , ako mám pokračovať?
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
domacnost
ALBO, tak to mám chápať, že vyúčtovacia faktúra k zálohe je mi zbytočná? Mám od nich stále pýtať konečnú-ostrú faktúru? Stále od nich pýtam konečnú faktúru , ale oni hovoria , že podľa ich zákonov mi nemôžu dať koneč.faktúru len vyučtovaciu k dph, pretože sa to prelína v mesiacoch.
Uvediem aj dátumy, ako to robia:
dňa 17.2.2006 - uhradená záloha na ich účet v plnej výške
dňa 28.2.2006 - vystavená vyučtovacia faktúra k dph v tej výške, ako bola úhrada dňa 17.2.2006.
dňa 10.3.2006 - skutočná dodávka tovaru s dodacím listom,
ALBO prosím vás na základe tohto príkladu , ako mám pokračovať?
Plne s Albom súhlasím. Nepoznám poľský zákon, ale nemalo by to byť takto, ako to vaši partneri vykladajú. Správne by ti mali poslať ostrú faktúru a na základe tejto by si mala samozdaniť. Ešte by ma zaujímalo, čo máš napísané na faktúre. Aký máš text na faktúre, ako na ostrej? Myslím, že poliaci označujú fa ako RACHUNEK, alebo tak nejako. Neviem, či som to celkom presne napísala. Veď DPH zo zálohových platieb sa odvádza fakt iba pri službách do zahraničia, pri ktorých bude povinnosť odviesť daň po ukončení služby. Pri tovaroch nie. Správne by mali pri prijatí platby vystaviť doklad ako aj urobili, ale nie je to doklad na samozdanenie v
prípade tovaru. Dokladom je ostrá fa, ktorá je vystavená s dodávkou tovaru. Nechce sa mi veriť, žeby poľský zákon až tak nekorešpondoval s naším. Bolo by to dobré preveriť. Ak si si na 100% istá, že to nie je doklad na samozdanenie, tak by som v tvojom prípade odviedla daň až 15. deň po mesiaci v ktorom došlo k dodávke tovaru.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

kalkulka
Plne s Albom súhlasím. Nepoznám poľský zákon, ale nemalo by to byť takto, ako to vaši partneri vykladajú. Správne by ti mali poslať ostrú faktúru a na základe tejto by si mala samozdaniť. Ešte by ma zaujímalo, čo máš napísané na faktúre. Aký máš text na faktúre, ako na ostrej? Myslím, že poliaci označujú fa ako RACHUNEK, alebo tak nejako. Neviem, či som to celkom presne napísala. Veď DPH zo zálohových platieb sa odvádza fakt iba pri službách do zahraničia, pri ktorých bude povinnosť odviesť daň po ukončení služby. Pri tovaroch nie. Správne by mali pri prijatí platby vystaviť doklad ako aj urobili, ale nie je to doklad na samozdanenie v
prípade tovaru. Dokladom je ostrá fa, ktorá je vystavená s dodávkou tovaru. Nechce sa mi veriť, žeby poľský zákon až tak nekorešpondoval s naším. Bolo by to dobré preveriť. Ak si si na 100% istá, že to nie je doklad na samozdanenie, tak by som v tvojom prípade odviedla daň až 15. deň po mesiaci v ktorom došlo k dodávke tovaru.
v texte je napísané zadatek čo znamená záloha a hore v hlavičke je napísané faktúra s č.586/2006 , dátum vystavenia 28.2.2006. Proste ked sme im volali povedali,že je to k tej zálohe. Tak určite to znamená, že ide o vyúčtovaciu faktúru k zálohe. Doteraz posielali ostrú faktúru na ktorej uvádzali aj tovar, počet kusov a ostatné náležitosti, ale teraz, že mali nejakú kontrolu a prikázali im to robiť takto. Namiesto ostrej-konečnej faktúry máme dodací list, že to je dôležité. Na základe čoho mám urobiť samozdanenie? napr.dodávka nastala 13.3.2006 a 15 deň po mesiaci bude teda deň 13.4.2006? Otázka stále visí na základe čoho, na základe dodacieho listu?
Naposledy upravil domacnost : 17.03.06 at 05:39
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

domacnost
ALBO, tak to mám chápať, že vyúčtovacia faktúra k zálohe je mi zbytočná? Mám od nich stále pýtať konečnú-ostrú faktúru? Stále od nich pýtam konečnú faktúru , ale oni hovoria , že podľa ich zákonov mi nemôžu dať koneč.faktúru len vyučtovaciu k dph, pretože sa to prelína v mesiacoch.
Uvediem aj dátumy, ako to robia:
dňa 17.2.2006 - uhradená záloha na ich účet v plnej výške
dňa 28.2.2006 - vystavená vyučtovacia faktúra k dph v tej výške, ako bola úhrada dňa 17.2.2006.
dňa 10.3.2006 - skutočná dodávka tovaru s dodacím listom,
ALBO prosím vás na základe tohto príkladu , ako mám pokračovať?
Podľa nášho zákona na uplatnenie odpočtu § 51 potrebudete doklad. To hovorí aj § 74. § 72 hovorí ako má ten doklad vyzerať. Oni mali vystaviť k zálohe ale chýba vám aj ten vyučtovací, k dodaniu.
Pozrite ako vyzerá ten dodací list, či nemá náležitosti dokladu. Ak by mal (alebo ich dotlačte aby mal) tak ho považujte za FA, a odveďte daň podľa neho, tj §20 =deň vystavenia.aj si podľa neho uplatnite.)
Ak nemá tak daň musíte odviesť 15. deň nasledujúceho mesiaca po dodaní, 15. 4. Len neviem na základe čoho si ju uplatníte na vstupe.
Podľa mňa musíte na nich tlačiť, nech vystavia Fa k dopdaniu , resp. nech dodací list nahrádza FA.
No a spýtajte sa ich ako je to u nich pri dodaní T a zálohe. A ak neodvádzajú daň ani oni zo zálohy tak akoby to riešili oni, keby boli vo vašej situácii. Možno sa zamyslia.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ALBO
Ja by som do toho v tomto prípade neplietla faktúru k zálohe. Je to pekné od nich, že vám ju pošlú a je to aj v zmysle zákona ale pri nadobudnutí tovaru vám stejne na nič nie je. Pretože pri nadobudnutí tovaru, sa daň z poskztnutej zálohy neodvádza. Pre vás zo všetkých pohľadov je dôležitá vyúčtovacia Fa (na ktorej dúfam aspoň k úhrade máte nula).
Je to štandardný postup poľských dodávateľov. Zálohová faktúra obsahuje všetko týkajúce sa dodávky tovaru, niekedy aj dátum dodania a to v závislosti od toho, kedy ju vystavujú. Ak tovar ešte nebol dodaný, následne vystavujú už len dodacie listy (alebo potvrdenie prevzatia dodávky s odvolávkou na zálohovú faktúru). Zálohovka podľa našich skúseností obsahuje štandardne konkrétne pomenovanie tovaru, množstvá a všetko potrebné k zdaneniu nadobudnutia tovaru. Ostatné závisí od toho, ako zálohová faktúra nadväzuje na dodávku tovaru a od toho sa následne odvíjajú povinnosti tuzemského platiteľa.

Takže nemožno hovoriť, že zálohovka na nič nie je, nakoľko spravidla obsahuje všetko, čo potrebuje nadobúdateľ vedieť k správnemu zdaneniu. Musí si len správne určiť vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ZDPH.

Ak to zadávateľ otázky má, potrebuje si už len stanoviť vznik daňovej povinnosti v závislosti od podmienok dodávky.
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.03.06 at 07:17
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Jana Acsová
Je to štandardný postup poľských dodávateľov. Zálohová faktúra obsahuje všetko týkajúce sa dodávky tovaru, niekedy aj dátum dodania a to v závislosti od toho, kedy ju vystavujú. Ak tovar ešte nebol dodaný, následne vystavujú už len dodacie listy, spravidla sa odvolávajú na rozpis tovaru uvedený na zálohovej faktúre (zálohovka obsahuje štandardne konkrétne pomenovanie tovaru, množstvá a všetko potrebné k zdaneniu nadobudnutia tovaru). Závisí od toho, ako zálohová faktúra nadväzuje na dodávku tovaru a od toho sa následne odvíjajú povinnosti tuzemského platiteľa.

áno na vyučtovacej faktúre k dph je odvolávka na číslo objednávky dodaného tovaru. Máte stým skúsenosti?

Takže nemožno hovoriť, že zálohovka na nič nie je, nakoľko spravidla obsahuje všetko, čo potrebuje nadobúdateľ vedieť k správnemu zdaneniu. Musí si len správne určiť vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ZDPH.

Ak to zadávateľ otázky má, potrebuje si už len stanoviť vznik daňovej povinnosti v závislosti od podmienok dodávky.
Prosím Vás ako teda postupovať? Mám nárok na samozdanenie?
- 17.2. úhrada v plnej výške
- 28.2. vystavená faktúra k zálohe s odvolávkou na číslo objednávky, pod ktorým bol tovar objednaný.
- 14.3.2006 dodací list s rozpísaným tovarom

Ako postupovať? Prosím veľmi pekne prosím
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
Prosím Vás ako teda postupovať? Mám nárok na samozdanenie?
- 17.2. úhrada v plnej výške
- 28.2. vystavená faktúra k zálohe s odvolávkou na číslo objednávky, pod ktorým bol tovar objednaný.
- 14.3.2006 dodací list s rozpísaným tovarom
Ako postupovať?
Dodanie tovaru 14.3.2006, faktúra vystavená vopred z dôvodu požadovanej platby. Daňová povinnosť 15.4.2006 a ako doklady slúži zálohová faktúra s rozpisom objednaných tovarových položiek a dodací list.

Iné by bolo, ak by dodací list bolo možné považovať za faktúru podľa § 74, v tom prípade by daňová povinnosť vznikla dňom vystavenia dodacieho listu t.j. 14.3.2006. Ale to viete posúdiť iba vy, podľa toho, čo dodací list obsahuje.

Podľa našich skúseností spravidla DL obsahuje odvolávku na objednávku a zálohovú faktúru bez rozpisu tovaru.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Jana Acsová
Dodanie tovaru 14.3.2006, faktúra vystavená vopred z dôvodu požadovanej platby. Daňová povinnosť 15.4.2006 a ako doklady slúži zálohová faktúra s rozpisom objednaných tovarových položiek a dodací list.
pani Janka, tak na ujasnenie 14.3.- dodanie- nárokujem si daň na vstupe a dňom 15.4.- odvediem daň na výstupe podľa § 20. Dobre som to pochopila?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
pani Janka, tak na ujasnenie 14.3.- dodanie- nárokujem si daň na vstupe a dňom 15.4.- odvediem daň na výstupe podľa § 20. Dobre som to pochopila?
Ak deklarujete vznik daňovej povinnosti 15.4.2006 tak vtedy vám vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru ako osobe povinnej platiť daň. Právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 môžete uplatniť za mesiac apríl, alebo máj (ak ste mesačný platiteľ dane).

Pozor: Nikdy nemôže uplatnenie práva na odpočítanie dane predchádzať vznik daňovej povinnosti. Takže nárokovanie dane na vstupe uvádzate nesprávne.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
pani Janka
Nemôžem si zvyknúť. Znie to nejako novo
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ak deklarujete vznik daňovej povinnosti 15.4.2006 tak vtedy vám vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru ako osobe povinnej platiť daň.
"Ak deklarujem to slovíčko deklarujem znamená, kedy mám vystavený dodací list? DL mám vystavený dňa 14.3.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Tak tohto dňa odvediem daň?"
Mala som na mysli nadefinovanie dátumu vzniku daňovej povinnosti. Ak môžete tento deň stanoviť na 14.3.2006 a to môžete v prípade, že dodací list budete považovať za faktúru podľa § 74 ZDPH. Čiže ak áno, tak povinnosť odviesť daň sa viaže na deň 14.3.2006 rovnako aj prípadné kurzové prepočty. Ak DL nemožno považovať za faktúru, tak povinnosť odviesť daň vám vznikne 15.4.2006, nakoľko vtedy by vznikla daňová povinnosť, keby DL nebol faktúrou. Ale to viete posúdiť iba vy, máte DL v ruke.

Právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 môžete uplatniť za mesiac apríl, alebo máj (ak ste mesačný platiteľ dane).
"Tuto môžem uplatniť odpočet prečo až v apríli, alebo v máji. Sme štvrťročný platcovia dph. Nedá sa uplatniť nárok na odpočet tiež dňa 14.3.2006?"
Táto odpoveď sa viaže iba na prípad, keď bude vznik daňovej povinnosti viazaný na 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodávke, t.j. 15.4.2006. Vtedy je možné právo na odpočítanie dane uplatniť najskôr v mesiaci vzniku daňovej povinnosti a to je apríl. Ale je možné ho uplatniť aj v nasledujúcom zdaňovacom období, vo vašom prípade 3. štvrťroku.
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.03.06 at 07:51
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
Ďakujem za trpezlivosť a nehnevajte sa že mi to tak pomaly myslí, ale je to pre mňa niečo nové a neobvyklé.
Za málo. Všetci si zvykáme .-) A vstúpili ste mi do citátu ... keby som nebola moderátor, tak vám zrejme nepomôžem .-)
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Jana Acsová
Za málo. Všetci si zvykáme .-)
v príspevku č.16 som ešte chcela odpoved, je to fialovým napísané. Potom už nebudem otravovať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
v príspevku č.16 som ešte chcela odpoved, je to fialovým napísané. Potom už nebudem otravovať.
Vstúpila som do neho cez "uprav". Ospravedlňujem sa ... neuvedomila som si, že upravím váš príspevok. Pomýlila ma tá citácia ... pozrite si to, môže to tak byť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
Ak deklarujete vznik daňovej povinnosti 15.4.2006 tak vtedy vám vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru ako osobe povinnej platiť daň.
"Ak deklarujem to slovíčko deklarujem znamená, kedy mám vystavený dodací list? DL mám vystavený dňa 14.3.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Tak tohto dňa odvediem daň?"
Mala som na mysli nadefinovanie dátumu vzniku daňovej povinnosti. Ak môžete tento deň stanoviť na 14.3.2006 a to môžete v prípade, že dodací list budete považovať za faktúru podľa § 74 ZDPH. Čiže ak áno, tak povinnosť odviesť daň sa viaže na deň 14.3.2006 rovnako aj prípadné kurzové prepočty. Ak DL nemožno považovať za faktúru, tak povinnosť odviesť daň vám vznikne 15.4.2006, nakoľko vtedy by vznikla daňová povinnosť, keby DL nebol faktúrou. Ale to viete posúdiť iba vy, máte DL v ruke.

Právo na odpočítanie dane podľa § 49 až 51 môžete uplatniť za mesiac apríl, alebo máj (ak ste mesačný platiteľ dane).
"Tuto môžem uplatniť odpočet prečo až v apríli, alebo v máji. Sme štvrťročný platcovia dph. Nedá sa uplatniť nárok na odpočet tiež dňa 14.3.2006?"
Táto odpoveď sa viaže iba na prípad, keď bude vznik daňovej povinnosti viazaný na 15. deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca po dodávke, t.j. 15.4.2006. Vtedy je možné právo na odpočítanie dane uplatniť najskôr v mesiaci vzniku daňovej povinnosti a to je apríl. Ale je možné ho uplatniť aj v nasledujúcom zdaňovacom období, vo vašom prípade 3. štvrťroku.
Toto je upravená odpoveď.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

AVO ďakujem, a omlúvam sa , že som vbehla do vášho príspevku a citovala ho. Nevedela som, že .... Veľká , srdečná vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať