Zavrieť

Porady

Prestavba starého domu.

Máte niekto skúsenosti?

Situácia:
S manželom pochádzame obaja z dediny, vyše roka bývame v podnájme v byte a vieme, že v budúcnosti nechceme ostať v byte, ale riešiť vlastný dom. A potrebujeme to riešiť čím skôr, keďže platiť nájom, je pre nás v podstate "luxus" a namiesto platenia nájmu by sa už mohla splácať pôžička. Najprv sme mysleli, že by sme stavali dom, ale počas výstavby domu by sme si nemohli dovoliť financovať aj výstavbu a ešte aj platiť nájom. Tak nás napadlo kúpiť starší menší dom a postupne ho prerobiť podľa našej predstavy s tým, že by sme tam bývali počas prestavby.
Našli sme síce zopár domov v celkom dobrej cene, ale predsa len máme (hlavne ja) z toho dosť veľké obavy.....či nekúpime nejakú "nekvalitnú" stavbu...či sa to zbytočne nepredraží tým, že sa budú ukazovať stále nové a nové nedostatky, vyžadujúce si opravu....či sa tam bude dať bývať počas prestavby s malým dieťaťom...či celý život nebudeme len prestavovať a nikdy poriadne bývať...

Máte niekto podobné skúsenosti?.....Vaše rady?....Klady a zápory po vašich skúsenostiach?
Usporiadat
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katarína Cigánová
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .


Bývanie v podnájme uľahčí to vycestovanie za prácou , aby si mladí mohli dovoliť to " priviazanie " sa k majetku ...
Častokrát je to nutnosť a nie uľahčenie v tom rozhodovaní sa ...

Ten život ani veľmô nie - skúsenosti , rozhodnutia navrátilcov to potvrdzujú ................................


Nevravím ani o tom , že tí , čo majú okovy majetku priviazané ( čítaj vlastník nehnuteľnosti - zdôrazňujem - bez hypotéky ) sú nútení ( doslova ) vycestovať do zahraničia , aby vôbec prežili ...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Katarína Cigánová
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
a načo vycestujú za prácou do zahraničia ?
že by na to, aby si zarobili na ten dom ?
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Všetko závisí aj od toho,či je muž manuálne zručný a koľko z prác na rekonštrukcii zvládnete sami,prípadne s rodinnými príslušníkmi.Ak by si mala byť závislá na firmách a rôznych majstroch,počítaj z investíciami v desiatkach tisíc eúr.Je určite prezieravé vziať si na obhliadku odborníka a potom to spočítať.
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Dôležité je vybrať si dom v ktorom sa budete dobre cítiť. Asi nekupujete nový dom, u tých čo majú 20 a viac rokov musíte meniť všetky rozvody - voda, kanál, elektrika, proste všetko čo je v múroch a v podlahe. To by som neriskovala.Prerábala som 100 ročný dom, pôvodné ostali len múry.
A nebáť sa toho. Ja som sa do rekonštrukcie pustila sama, bez rodiny, bez príbuzných, všetci sú už starí, alebo nebohí. Bez úveru to asi nepôjde.A šetriť na nábytkoch a elektronike, to sa dá aj neskôr.
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
bjuty smis
no jednoznačne si na konečnú obhliadku už vyhliadnutého domu zober odborníka, ten ti celkom presne vyčísli dalšie investície...určite lepšie, ako predávajúci....
pre vás o bude pravdepodobne najvačšia životná investícia, tak načo riskovať..

kedže to tak robia mnohí, zvládnuť sa to isto dá....

nechcem odbáčať, ale mohol by taiko vysvetliť, kto bude platiť ten prenájom, ked sa dožijeme dôchodku a príjem budeme mať cca tretinový....a na miesto už splateného domu či bytu budeme mať velké .......
Nuz to vysvetlenie by bolo na dlhsiu debatu a asi ani tak by sme sa nezhodli (pamatas?).
Je v tom vela faktorov, ale ak to postavim tak, ako si popisal, ze po 30-rokoch mas cely dom splateny (istinu aj s urokmi) a budes mat dochodok 30% svojho posledneho prijmu, tak potom mas pravdu a je lepsie vziat uver a byvat vo vlastnom.
Ako som vsak pisal nizsie, nie som zastancom najmu, som len protivnikom uverov, takze taky mixed-mode aky popisala Xanti, a ciastocne aj arizona, je asi najschodnejsou cestou. Len som poukazoval, ze je viacero moznosti, nez leni zavesit gulu na nohu na cely zivot.
Naposledy upravil taiko : 18.09.13 at 12:02
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Katarína Cigánová
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
Jeden z fantastickych argumentov
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
bjuty smis
Katarína Cigánová
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
a načo vycestujú za prácou do zahraničia ?
že by na to, aby si zarobili na ten dom ?
ano, okrem 1000 dalsich veci napriklad aj nato, aby zarobili na dom a nemuseli svoj dom preplacat o 100+%
Naposledy upravil taiko : 18.09.13 at 12:00
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

taiko
bjuty smis
no jednoznačne si na konečnú obhliadku už vyhliadnutého domu zober odborníka, ten ti celkom presne vyčísli dalšie investície...určite lepšie, ako predávajúci....
pre vás o bude pravdepodobne najvačšia životná investícia, tak načo riskovať..

kedže to tak robia mnohí, zvládnuť sa to isto dá....

nechcem odbáčať, ale mohol by taiko vysvetliť, kto bude platiť ten prenájom, ked sa dožijeme dôchodku a príjem budeme mať cca tretinový....a na miesto už splateného domu či bytu budeme mať velké .......
Nuz to vysvetlenie by bolo na dlhsiu debatu a asi ani tak by sme sa nezhodli (pamatas?).
Je v tom vela faktorov, ale ak to postavim tak, ako si popisal, ze po 30-rokoch mas cely dom splateny (istinu aj s urokmi) a budes mat dochodok 30% svojho posledneho prijmu, tak potom mas pravdu a je lepsie vziat uver a byvat vo vlastnom.
Ako som vsak pisal nizsie, nie som zastancom najmu, som len protivnikom uverov, takze taky mixed-mode aky popisala Xanti, a ciastocne aj arizona, je asi najschodnejsou cestou. Len som poukazoval, ze je viacero moznosti, nez ako si zavesit gulu na nohu na cely zivot.
Ja tu citam niektore prispevky s udivom. Chcela by som vediet, ktori pracujuci manzelia, bezni ludia, ktorych je na Slovensku asi vacsina si mozu dovolit setrit si na dom a kupit ho este v prioduktivnom veku.Nehovoriac o slobodnych Jedine, ze dedia, ale to je uz ina kava. Takze bez uveru to na Slovensku asi s kupou nehnutelnosti neide a potom sa ale modlit, aby mal clovek pracu a peniaze ten uver zaplatit . Ten najom. Níe kazdy ma chut stahovat sa kazdych pad rokov do ineho bytu, domu.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

taiko
Katarína Cigánová
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
Jeden z fantastickych argumentov
taiko
Katarína Cigánová
Bývanie v podnájem má jednu obrovskú výhodu , mladí sa " nepriviažu " k majetku . Častkrát im to uľahčí rozhodovanie , napr. vycestovať za prácou , životom do zahraničia .
Jeden z fantastickych argumentov

) najhorší argument...zadávatelka jasne píše, že :

A potrebujeme to riešiť čím skôr.....
0 0
anaya anaya

anaya je offline (nepripojený) anaya

Ďakujem za všetky príspevky, určite pomôžu pri rozhodovaní...

A ešte jedna otázka, úzko súvisiaca: aká pôžička alebo úver vychádza v tejto dobe najvýhodnejšie, čo sa týka úrokov? Ak s tým máte niekto čerstvú skúsenosť...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

anaya
Ďakujem za všetky príspevky, určite pomôžu pri rozhodovaní...

A ešte jedna otázka, úzko súvisiaca: aká pôžička alebo úver vychádza v tejto dobe najvýhodnejšie, čo sa týka úrokov? Ak s tým máte niekto čerstvú skúsenosť...
O pozickach si zaloz radsej samostatnu temu,alebo suvisiacu otazku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať