Zavrieť

Porady

Predaj android app na Google Play - ako je to s DPH?

Popisem blizsie moj problem. Je trosku netradicny, kedze je to pomerne novy sposob podnikania. Predavam android aplikacie cez obchod Google Play (https://play.google.com/store), cele je to asi takto:

• mam zivnost registrovanu v SR a aplikaciu umiestnenu na Google Play
• zákazník (moze byt v EÚ aj mimo EÚ) si stiahne aplikáciu a zaplatí dcérskej firme Googlu - vola sa GPL (sídli v Irsku), kt. prevádzkuje platobný systém Google Checkout. GPL je platca DPH, zakaznik nie je platca DPH
• ta (GPL) si z jeho platby nechá 30% (transakcny poplatok) a zvyšok prevedie na môj Google Checkout účet
• 1x mesacne sa z účtu Google Checkout poslú peniaze na moj bezny bankovy ucet

Cize to zhrniem - aplikacie predavam ja (neplatca DPH) priamo koncovym zakaznikom (neplatci DPH), a GPL (platca DPH) si berie 30% ako transakcny poplatok za umoznenie prevod penazi od zakaznika ku mne cez svoj platobny system Google Checkout. Cize som prijemcom nejakej sluzby z krajiny EU (Irska) od platcu DPH.

A teraz otazka – musim byt kvoli tomuto platca DPH?

EDIT: predpokladam (nie som pravnik, tak neviem naisto - ked tak ma opravte), ze sa ma asi tyka paragraf 7a o DPH, ale ja mu prilis nerozumiem popravde, nech ho citam zlava sprava neviem ci teda mam byt platca DPH alebo sa iba registrovat a neplatit, ci ako vlastne...Alebo to je cele inak?
Naposledy upravil Richard : 08.10.13 at 10:12
3 komentárov     zbaliť
Richard Ako je definovana sluzba ktoru ti uctuje Google Checkout?
Ako mozes dodavat do PlayStore ked vraj Google nedava merchant account pre Slovenskeho podnikatela, rezitednta. Cez koho vlastne dodavas aplikacie a ako kto prijimas tie platby?
mil84 nejde o to, ze neumoznuje zalozit ucet pre SK podnikatela. Zalozit si ucet moze hockto aj z Iranu, akurat ak chces ponukat aj platene aplikacie, musis zadat bankovy ucet iba z podporovanych krajin - kde SR nie je, ale CR napr. je. Preto som si musel zriadit cesky ucet. V detailoch uz mam vyplnenu svoju SK adresu a moje meno, vsetko je uplne legalne. Aj ten ucet je na moje meno, akurat je cesky.
Richard Doplnil som odpoveď.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin Richard
EDIT: Uvedená odpoveď je len pomocná, vznikla pred vyhlásením odmeny:

Pozrel som sa rýchlo na to ako funguje PlayStore. V podstate to je marketplace kde ty priamo predávaš svoju aplikáciu. Dokonca si tam nastavuješ zdaňovanie podľa jednotlivých krajím kam dodávaš (a toto je samostantý problém možno ešte väčší ako máš ty, lebo oni tam dávajú miestnu DPH podľa toho kde je zákazník a jeho účet z ktorého platí).

Takže, ak dodáš čo i len jeden predaj aplikácie zdaniteľnej osobe v rámci EU (podnikateľskému subjektu) mal by si sa registrovať podľa 7a ods.2.)
Pravdepodobne však nevieš či dodávaš takejto osobe, ty dodávaš len konečným spotrebiteľom takže sa ťa to ASI netýka.

Ďalšia možná povinnosť: ak by dodával Google Checkout službu tebe, tak by si sa mal registrovať podľa 7a ods.1 LENŽE ak je to definované ako sprostredkovanie, tak miesto dodania je tam kde je dodaná pôvodná sprostredkovaná služba, takže predpokladám že by sa ťa to nemalo týkať. Je tu však veľmi dôležité ako sa má chápať ten "transakčný poplatok", čo je to za službu...

Ďalší pohľad na vec je ten, že Google checkout nepodporuje Slovenské podnikateľské konto (pozeral som formulár, nedá sa tam SK ani nastaviť). Síce si si nastavil adresu aj bankový účet do Čiech, Google Checkou ťa však má za Český subjekt, hoci máš ďalej SK adresu. Z hľadiska opatrnosti by som to však riešil podľa odseku vyššie.

Klasická povinnosť registrácie:
Povinnost registracie na DPH je zavisla od obratu. Hranica je 49790€, vid. Zakon o dph par. 4 http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...-2013-a.html#4
Naposledy upravil Richard : 26.09.13 at 06:52
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Dáša_ mám pocit, že tu by bolo vhodnejšie hovoriť o paragrafe 7a
Richard Ano vdaka, pozrel som sa na to, doplnil som odpoved, ale je to vcelku zaujimave
mil84 EDIT: ano, je to tak, google play je cosi ako marketplace, avsak s tym rozdielom ze kupujuci nenakupuju od vlastnika obchodu teda od google ale odo mna. Transakcie su priamo medzi mnou a kupujucim, je to tak napisane v zmluve. Google si berie proviziu 30%, ktoru nazyva transaction fee a podla toho som si odvodil ze to asi bude za prevod penazi od zakaznika ku mne (ale mozem sa samozrejme mylit). Ak by aj nie, zmeni sa daco, keby si tych 30% bral co ja viem za to ze tam ta aplikacia moze visiet (priklad) alebo cokolvek ine?

Dalej - ano, predavam zasadne neplatcom DPH. A ked aj nahodou nejaky platca kupi, predpokladam ze to pouziva na sukromne ucely a neriesim. Ono ja vo vypise ani nevidim jeho menu, iba krajinu odkial je cize ani sa to neda zistit. Kazdopadne toto vobec nepredpokladam, zeby bol problem - pre istotu este mozem pripravit nejaku EULA v zneni "...suhlasim ze budem tuto app pouzivat na sukromne ucely..." a odkliknutim uzivatel suhlasi. Tento bod by teda mal byt uplne vyrieseny...

Co sa tyka adresy a bank. uctu, to je rpavda. SK nie su podporovane. Ja som pri registracii zadal svoj CZ bankovy ucet a adresu rodiny v CR - ale podnikatelske meno SZCO som doplnil moje vlastne a pod nim aj publikujem a predavam. Pokial viem, na tom nie je nic nelegalne - proste uzivam akusi CZ adresu. Takisto si mozem zalozit postovu schranku v CZ ako SK obcan - uplne legalne, a je to tak isto vyrisene. Nevidim dovod preco by to mal byt problem. Ja podnikam zo SR, na SR zivnost, danim v SR, akurat mi peniaze chodia na CZ ucet.

Finalna otazka - ak sa ma tyka paragraf 7a, musim sa iba registrovat pre prijem sluzieb z EU a realne ziadnu DPH platit nebudem, alebo sa musim registrovat ako regularny paltca DPH a DPH platit?
  zbaliť
snažím sa dosiahnuť víťazstvo zdravého rozumu. Je to ťažké:) ...viac Alena Kvačkajová
Jedná sa o dve roviny problému:
dodanie tovaru - tu sa treba riadiť hranicou povinnej registrácie pre predaj tovaru §7, 49 790,-€
prijatie služby z EU- transaction fee. Predpokladám, že sa nejedná len čisto o finančný prevod peňazí ale tých strhnutých 30% pokrýva aj virtuálny prenájom priestoru na stránke google. Pre presnú odpoveď je nutné poznať konkrétne zmluvné podmienky ale malo by to fungovať takto:
pred prijatím služby z Irska je potrebné sa zaregistrovať podľa § 7a a následne odoberať službu ako registrovaný platiteľ DPH so slovenským IČ DPH: SKxxxxxxxxxx. V tom prípade by mal byť strhnutý poplatok nižší o írsku DPH, pričom platiteľ podľa 7a by mal do 25. nasledujúceho mesiaca podať a zaplatiť slovenkú DPH, ktorá sa vypočíta 20% x transkakčný poplatok. Zároveň sa táto daň nemôže odpočítať, teda nechová sa neutrálne ako u platiteľa podľa §7. Týmto je docielené zdanenie prijatej služby na Slovensku, kde bola jej reálna spotreba.
Avšak podľa zmluvných podmienok nemusí byť nikde spomínaný prenájom google priestoru a vtedy by malo ísť len o finančné služby a tie v tomto prípade : činnosti týkajúce sa platieb, je od DPH oslobodený.
Bez konkrétnej zmluvy nemôže byť konkrétnejšia odpoveď.
mil84 Vdaka za odpoved. Co sa tyka 2 rovin problemu:

1) povinna registracia pre predaj tovaru 49 790eur/rok - zatial k tomu mam naozaj ale naozaj daleko. Cize bezpredmetne, netyka sa ma to ak som dobre pochopil

2) prijem sluzby zo zahranicia. Tu su 2 moznosti ako pisete:

a) je to iba transakcny poplatok za financnu sluzbu - vtedy som od DPH oslobodeny

b) je to komplexnejsia (nie iba financna) sluzba - a teda co mam spravit? Stanem sa len osobou registrovanou pre DPH, alebo klasickym platitelom?

----------------------

Zrejme kluc k rozlusteniu mojej otazky je to to, ci sa jedna o pripad 2a) alebo 2b). Pre zaujimavost, zmluva je tu: https://checkout.google.com/customer...ellertos&gl=CZ - a ako laik (nie pravnik) som vycital toto a pokladam to za dolezite:

"Společnost GPL je registrována a regulována úřadem FSA (Financial Services Authority) jako vydavatel elektronických peněz; ... Prodeje produktů prodejce jsou transakcemi mezi prodejcem a kupujícím. ... Společnost GPL, Google ani žádné její přidružené subjekty nejsou stranou v těchto transakcích; společnost GPL, Google ani žádný její přidružený subjekt nejsou ve spojitosti s žádnou platební transakcí kupujícím, prodejcem ani stranou v transakci"

co mne osobne pride nieco velmi podobne ako PayPal. Co je financna sluzba...Teda ze ja predavam app priamo zakaznikovi, a Google je len prostrednik. Ale na to by sa mal asi pozriet pravnik, aby som to vedel naisto...

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

! Stefan2005
... čo je to "Odmena zložená na Porade" ??? Kde sú definované jej bližšie podmienky ? Aký príjem to bude pre prijímateľa tejto odmeny? Dar, odmena, zdaniteľný príjem, ... a čo DPH ???
Richard Odmena je zložená u mňa aby nebola pochybnosť že nebude zaplatená. Úspešný daňový poradca ju potom vyúčtuje tak ako mu náleží.

Podmienky sú jednoduché, ten kto poskytne komplexnú odpoveď získava odmenu. Musíme však dodržať zákon, čiže daňového poradenstva za odmenu sa môžu zúčastniť len daňový poradcovia.

Táto otázka od mil84 ma zaujala a nakoľko sa tu nenašiel nikto kto by ju zodpovedal, navrhol som mu takúto možnosť ako formu pomoci. Uvidíme čo sa z toho vykluje

srska je offline (nepripojený) srska

srska
k dvom rovinám problému:

ak dodáva softwérové programy – napr. hry – jedná sa o dodanie elektronických služieb podľa 222/2004 § 16/17j +18 .
potom to ďalej je o tom, kto je príjemca služby => miesto dodania
Naposledy upravil srska : 27.09.13 at 12:51
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Emiliapd Spoločnosť Google pomocou svojho reklamného systému Google AdWords poskytuje platené reklamné služby svojim zákazníkom. Systém funguje tak, že zákazník zaplatí určitú platbu, buď prevodom z bankového účtu alebo kreditnou kartou, z ktorej sa postupne odpočítava konkrétna suma v závislosti od návštevnosti - klikania na túto reklamu.

Elektronická dodávateľská faktúra od Google a daň z pridanej hodnoty (DPH)

Spoločnosť Google (ako poskytovateľ služby) je povinná tieto služby fakturovať. V súčasnosti spôsob fakturácie prebieha tak, že zákazník si na konci každého mesiaca sám vygeneruje na svojom e-konte faktúru za služby. Z pohľadu DPH je potrebné pri takto vygenerovanej dodávateľskej faktúre preveriť, kto je povinný platiť DPH, resp. aké daňové dôsledky z tejto transakcie pre poskytovateľa a prijímateľa služby vyplývajú.

Na určenie skutočnosti, kto je povinný platiť DPH je najskôr potrebné určiť miesto zdaniteľného obchodu. Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH je miestom dodania služby zdaniteľnej osobe miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania. To v našom prípade znamená, že ak spoločnosť Google poskytne slovenskému zákazníkovi (platiteľovi DPH) službu, miestom zdaniteľného plnenia je miesto, kde má zákazník sídlo, t. j. Slovenská republika. DPH v tomto prípade prizná a odvedie slovenský zákazník. Na základe tejto skutočnosti je elektronická faktúra vystavená bez DPH, pričom je na nej uvedený presun daňovej povinnosti podľa článku 196 smernice Rady 2006/112/EC na príjemcu služby. Do takto vyhotovenej faktúry môže zákazník (osoba povinná platiť daň) podľa § 74 zákona o DPH doplniť prepočet ceny bez DPH na eurá, ak je faktúra vystavená v inej mene, sadzbu dane a výšku dane v eurách. Tieto doplnené informácie následne platiteľ využíva pri podávaní daňového priznania.
Dobrá rada: Podľa v súčasnosti platného zákona o DPH, ak sa osoba, ktorá nie je registrovaná pre DPH rozhodne prijímať služby (napr. reklamné služby na webových stránkach) z iného členského štátu, je povinná sa pred prvým prijatím takejto služby zaregistrovať, buď podľa § 4 alebo § 7a tohto zákona. Ak sa však osoba, ktorá nie je registrovaná pre DPH (napr. živnostník, neplatiteľ DPH) nechce registrovať a súčasne chce využívať služby spoločnosti Google pre obchodné účely, môže danú situáciu vyriešiť tak, že si prenajme služby reklamnej agentúry, ktorej zaplatí cenu aj s DPH a ona následne z tejto služby odvedie prislúchajúcu DPH. V tomto prípade síce za prijatú službu zaplatí viac (cena je navýšená o províziu reklamnej agentúry), ale je možné sa vyhnúť zbytočným komplikáciám s daňovým úradom.


Daňové priznanie a samozdanenie

Povinnosť zákazníka odviesť a zaplatiť daň z pridanej hodnoty z takto prijatej služby vyplýva z § 69 ods. 3 zákona o DPH. V tomto paragrafe zákon zákazníkovi stanovuje povinnosť pri službách, ktorých miesto dodania je tuzemsko odviesť DPH prostredníctvom svojho daňového priznania. Spôsob zdanenia, resp. samozdanenia takto prijatej služby sa líši v závislosti od typu daňovej registrácie zákazníka.

Platiteľ DPH podľa § 4 zákona o DPH

V prípade, ak je zákazník platiteľom DPH podľa § 4 zákona o DPH (je klasickým platiteľom DPH), má okrem povinnosti odviesť DPH súčasne aj nárok na odpočet tejto dane. To v praxi to znamená, že príjemca služby v daňovom priznaní k DPH vyplní hodnotu zodpovedajúcu základu dane z prijatých služieb (r. 11 daňového priznania) a DPH z prijatých služieb (r. 12 daňového priznania), kde si daň pripočíta a následne vypočítanú daň uvedie aj na riadok 21, na ktorom si ju podľa § 49 ods. 2 pís. b) odpočíta, t. j. celkový výsledok danej operácie z pohľadu DPH bude nulový. Ide o tzv. samozdanenie intrakomunitárnych obchodov v rámci Európskej únie.

Platiteľ DPH podľa § 4 zákona o DPH podáva daňové priznanie do 25 dní od skončenia zdaňovacieho obdobia, ktoré je v závislosti od výšky dosiahnutého obratu kalendárny štvrťrok alebo mesiac.



Osoba registrovaná pre DPH podľa § 7a

Odlišná situácia nastáva vtedy, ak je prijímateľ služby registrovaný pre DPH podľa § 7a zákona o DPH (od 1. 1. 2010 sa museli registrovať, buď podľa § 4 alebo § 7a zákona o DPH všetci neplatitelia, ktorí prijímajú, resp. poskytujú služby z alebo do iného členského štátu). V tomto prípade musí prijímateľ služby taktiež uviesť vo svojom daňovom priznaní vypočítanú DPH, avšak bez nároku na odpočet tejto dane. To znamená, že zákazník registrovaný pre DPH podľa § 7a je povinný zaplatiť a odviesť celú výšku vypočítanej DPH z prijatej služby bez možnosti jej následného odpočítania (vypĺňa v daňovom priznaní iba riadky 11 a 12 a túto daň je povinný zaplatiť).

Prijímateľ služby, t. j. osoba registrovaná pre DPH podľa § 7a je povinná podľa § 78, ods. 3 zákona o DPH podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť zo súvisiacej prijatej služby.

Poznámka: Pri poskytovaní služby do iného členského štátu vzniká v rámci celej EÚ poskytovateľom služby pre účely kontroly odvedenej a zaplatenej DPH v inom členskom štáte povinnosť podať súhrnný výkaz. V ňom platiteľ DPH alebo osoba registrovaná pre DPH (Google) uvedie celkovú sumu služieb, ktoré boli poskytnuté osobe registrovanej pre daň v inom členskom štáte a jej IČ DPH. Na základe tohto výkazu môže následne daňové úrady overiť správnosť výšky dane, ktorú je povinný odviesť prijímateľ služby vo svojom členskom štáte.


Ing. Katarína Zeleníková

nájdené na internete
Richard To je ale o Google Adwords nie o Playstore
mil84 ano presne tak. Google adwords (adsense, admob, ...) je nieco trochu ine...
  zbaliť

Predaj android app na Google Play - ako je to s DPH?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.