Zavrieť

Porady

Nedoplatok RZZP v dôsledku PN

Dobrý večer,
v RZZP SZČO za rok 2012 nám zdr. poistovňa vykázala nedoplatok v dôsledku PN v priebehu roka. Hoci som ten zákon prešla odpredu dozadu, neviem si s tým poradiť. Príde mi to totiž absolútne protichodné doplácať zdravotné poistenie v rámci RZZP za mesiace, počas ktorých nemáte povinnosť ich platiť, pretože ste PN. Boli sme osobne na pobočke, no nič sme nevyhádali, pretože som sa nevedela oprieť o zákon, ale vnútorne mám pocit, že zúčtovanie nie je správne. Viete mi niekto poradiť, či je to skutočne správne, ak vám poisťovna vykáže nedoplatok za mesiace PN? A ak nie, kde v zákone o zdravotnom poistení to nájdem? Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Gaburik : 20.09.13 at 17:35
4 komentárov     zbaliť
Mila123 a otázka je aká?
Gaburik Či môže vzniknúť v RZZP nedoplatok v dôsledku PN a teda či je to vyúčtovanie správne.
Mila123 predpokladám, že ste szčo????alebo???
už čítam, že ste szčo....
daňový základ v podanom DP za rok 2012 ??? bol vyšší ako min, , preto vznikol nedoplatok, i napriek tomu, že ste boli na PN....vyúčtovanie je v poriadku......
Gaburik Priznám, že ja v týchto veciach nie som doma, ale ak uvažujem správne, tak myslíte "vyšší ako 4078,68", však? Áno, bol vyšší.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 11 odst.7, písm. m1) platí len v prípade, ak vymeriavací základ SZČO je nižší ako minimálny.

    Ak je vyšší, poistné je počítané podľa vzorca :
    ZD r.2012 + zapl.zdr.poistenie/2,14*14% (alebo 7%, ak ide osobu so zdr.post.).

    Od toho ZP odpočíta zaplatené predavky a ak SZČO počas PN-ky preddavky neplatil, logicky vyjde nedoplatok.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    bolo vyplacane nemocenske? bola tato skutocnost oznamena ZP?

    § 11
    Platitelia poistného

    (7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za

    m) fyzickú osobu,

    1. ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu,41)


    pozri aj 130/2012 Z. z.Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-130
    Naposledy upravil avalik : 20.09.13 at 20:51
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gaburik 1. áno, 2. áno
    avalik doplnila som odpoved
    Gaburik Ďakujem, presne toto som tej pani aj povedala, ale nikam to neviedlo. Nevedela som, ktorý riadok či údaj na ročnom zúčtovaní nie je správny. A stále mi z toho vychádza, že vymeriavací základ, no ubezpečila ma, že postup výpočtu je správny a podklady dostávajú od DU.
    Inak, všimla som si, že rovnaká situácia nastala tu: http://www.porada.sk/t224336-rzzp-za-rok-2012-a.html
    hoci pani rieši iný problém.
    veronikasad Uveď výšku základu dane a zapl. zdr. a soc.poistenia za rok 2012
    veronikasad Nemyslím si, že v odkaze ktorý uvádzaš, je ten istý problém. Pani píše, že zamestnanec je na PN od februára (2013) a RZZP bolo robené za rok 2012. U zamestnanca môže dôjsť k nedoplatku len vtedy, ak v niektorom mesiaci prekročil jeho príjem max. VZ.
    avalik este som doplnila vyhlasku, podla ktorej si mozes skontrolovat vypocet RZZP
    Gaburik Výška základu dane bola 10310,92; zaplatené zdr. poistenie 519,43; hoci ani touto sumou si nie som istá. Uviedla som iba platby, ktoré sa týkali roku 2012 a boli zrealizované do 31.12.2012.
    veronikasad Aký nedoplatok z RZZP ti poslala ZP ? Platba ZP v januári 2012 sa zrejme týka roku 2011. Preto táto suma nebude zahrnutá do zaplatených preddavkov. K základu dane pripočítavaš všetky platby, vrátane nedoplatku z RZZP za rok 2011 a platby preddavkov za 12/2011.
    Gaburik Pozerala som ten link, ale je tam nejaká hovadina o poľovníkoch. Na konci chýba jedna nula, našla som, ukladám. Ďakujem.
    veronikasad tu je ten správny link http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.Yms&cad=rja
    avalik hej, chybala 0 ...uz som opravila
      zbaliť

    Nedoplatok RZZP v dôsledku PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.