Zavrieť

Porady

ukončenie podnikania FO v PU - výkazy

zdravím všetkých poraďákov,
potrebovala by som pomôcť s týmto :
FO účtujúca v PU ukončila v r. 2005 činnosť. HV = strata. teraz :
viem, že všetky pohľadávky treba pripočítať a záväzky odpočítať od HV. chcem sa spýtať : robí sa to :
1. pri transformácii účtovného HV na daňový, teda cez odpočítateľné a pripočítateľné položky, tzn. v DP uvediem HV účtovný plus mínus OP a PP = hv daňový / v podstate sa môžem dostať zo straty do zisku, alebo ešte zvýšiť účtovnú stratu /
2. alebo to musím zohľadniť už v účtovnom HV, ale ako sa to účtuje ?

vopred ďakujem za všetky rady.
m.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Pohľadávky:
    Nakoľko účtujete FO v PU pri trvalom upustení od vymáhania pohľadávky zaúčtujete tieto pohľadávky na účet 546-Odpis pohľadávky.
    Z účtovného pohľadu to zvýši účtovnú stratu.
    Na rozdiel od JU v PU už z týchto pohľadávok UJ odviedla daň, v roku kedy o pohľadávke účtovala do výnosov. V daňovom priznaní FO typ B to v roku 2005 pripočíta na str.4 riadok 40.
    Záväzky:
    Podľa § 74 ods.4 postupov účtovania v PU sa zaniknuté záväzky účtujú v prospech účtu 648-Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Nakoľko tieto záväzky znížili účtovný hospodársky výsledok a daňový základ v roku kedy o nich bolo účtované, v roku 2005 budú účtovným výnosom.Prenosom z účtovného hospodárskeho výsledku sa to dostane do daňového základu. V daňovom priznaní to už nie je potrebné upravovať.

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    až teda tomu dobre rozumiem, urobím v roku 2005 tieto účtovné zápisy :
    546 / 311 napr. 300,-
    321 / 648 napr. 100,-
    dostanem účtovný HV napr. + 150,- a ten v DP upravím už len o pohľadávky, teda + 300 a daňový HV je 450,- x 19 % dane, ano ?

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ano.
    Ešte upozorňujem, že by ste mali oznámiť vašim dlžníkom, že natrvalo upúšťate od vymáhania vašich pohľadávok voči nim, aby si to upravili v ich účtovnej evidencii.
    Čo sa týka záväzkoch, tak z pohľadu obchodného práva nedochádza k ich zániku a veriteľ si ich môže uplatňovať aj naďalej.

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    ja sa asi zbláznim. fakt už neviem, čo mám robiť. práve som dostala info z DR BB, že pri ukončení živnosti SZČO v PU, táto vôbec nemusí svoj daňový základ upravovať o neuhradené pohľadávky a záväzky, že tento postup je záväzný iba pre SZČO v JU.
    prosím Vás, dajde mi niekto rovné, nie pokrútené paragrafy ....

    ukončenie podnikania FO v PU - výkazy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.