Zavrieť

Porady

Uloženie zmluvy do zbierky listín

Viete mi prosím niekto poradiť ako postupovať v tomto prípade: s.r.o. kupuje od spoločníka majetok, keďže je v zmluve cena vyššia ako 10% ZI musí spoločnosť postupovať podľa Obchodného zákonníka § 59a ods. 1 a 2 zakotvuje, že „ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie. Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.“
1/ znalecký posudok sa vypracoval znalcom, spoločník dal vyhotoviť faktúru za posudok na s.r.o.-môže si firma dať do nákladov túto faktúru? keďže predáva spoločník a nie firma ja by som to chápala tak, že faktúru má zaplatiť predávajúci a nie kupujúci, alebo sa mýlim ?
2/ medzi FO spoločníkom a s.r.o. sa vyhotoví kúpno-predajná zmluva s cenou podľa znaleckého posudku - tu si nie som istá aký má byť dátum na zmluve (keďže účinnosť zmluvy sa nadobúda dňom vloženia do zbierky listín), ak napr. odošlem zmluvu+znal.posudok dňa 11.11.2013 poštou kedy mi nadobúda zmluva účinnosť ?
3/ keďže s.r.o. vznikla tento rok je povinnosť aby zmluvu odsúhlasilo val.zhromaždenie napriek tomu, že ide len o jednoosobovú s.r.o. ?
4/ uloženie zmluvy s posudkom je možné na OR zaslať aj poštou? je potrebný kolok?

vopred ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Uloženie zmluvy do zbierky listín

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.