Zavrieť

Porady

Môže dať zamestnávatľ výpoveď z dôvodu, že zamestnanec nemá adekvátne vzdelanie, hoci prácu vykonáva už vyše 10 rokov?

Mám otázku ohadom bypovede zamestnanca, ktoremu bol ako jej dovod uvedene, ze nema dostatocne vzdelanie na vykon rpace, hoci tuto konal 10 rokov. Nezmenilo sanic, okrem vedenia, ktore takymito tahmi postupne vypoveda pracovny pomer mnohym zamestnancom a planuje nasadit "mladych" .
Pricom zo strany zamestnanca nedoslo k poruseniu discipliny a ulohy plni dosledne.
ma zamestnavatel na toto pravo?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tento paragraf Zakonnika prace nehovori nic o dlzke trvania PP pred vypovedou z dovodu nedostatocnej kvalifikacie:

    § 63
    Výpoveď daná zamestnávateľom
    ...
    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
    ...
    d) zamestnanec

    1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
    ...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zu_Zie No tiež si myslím, hlavne ked viem, že zo zákona má osoba ktorá pracuje nad 10 rokov u toho zamestnavatela nárok na odstupné. Dostala 3.... Ako s branit?
    Tweety A akú výpoveď dáva zamestnávateľ?
    kn-alka Máte kolektívnu zmluvu, v ktorej máte takéto podmienky odstupného? Lebo v zákone je len 3 mesiace:
    § 76
    Odstupné

    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    Zu_Zie vypoved z dovodu nedostatocneho vzdelania
    veronikasad O akú prácu ide ?
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nedostatočné vzdelanie nie je dôvodom pre výpoveď. Nespadá to pod §63 ods.1 písm.a (a §42 sa nedá uplatniť, pretože asi nebol v riadiacej funkcii).
    Celá táto výpoveď sa mi zdá neplatná pre tento uvedený dôvod (ktorý ani v zákonníku nemá oporu!)
    Ja by som odporúčal obrátiť sa na IP a na súd so žalobou o neplatnosti výpovede.

    dodo1001 je offline (nepripojený) dodo1001

    dodo1001
    V zmysle zákona č. 317/2009 Z.z. §61 ods. 3 u pedagogických zamestnancov to nie je len jeho právo, ale je to jeho povinnosťou k 31.12.2013.
    kopretinka ako vieš,že je to pedagogický zamestnanec
    dodo1001 Otázka znela či môže dať zamestnávateľ výpoveď ... a ja som len uviedol, že v niektorých prípadoch musí.

    Môže dať zamestnávatľ výpoveď z dôvodu, že zamestnanec nemá adekvátne vzdelanie, hoci prácu vykonáva už vyše 10 rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.