Zavrieť

Porady

Možnosť dobrovoľného pripoistenia?

Dobrý deň,

som už vyše 9 rokov zamestnancom. Teraz od januára 2014 by som si mala založiť živnosť (už nebudem zamestnancom, len živnostníkom). Je dosť pravdepodobné, že na živnosti budem "fungovať " len cca pol roka alebo rok a potom sa budem musieť zaevidovať na úrad práce. Týmto prídem o odstupné u zamestnávateľa (ak budem súhlasiť so založením živnosti) a zároveň pravdepodobne aj o sociálnu podporu od úradu práce (na 6 mesiacov). Preto sa chcem dobrovoľne počas živnosti pripoistiť. Je potrebné sa na sociálke pripoistiť v celom rozsahu alebo je nejaká iná možnosť? ide o to, aby som po prípadnej skončení živností mala nárok na nejakú dávku v nezamestnanosti. Viete mi prosím niekto poradiť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Samostatné poistenie v nezamestnanosti ako SZČO môže uzatvoriť len živnostník, ktorý je povinne poistený v SP - čo nie je tvoj prípad. Musel by si uzatvoriť dobrovolné poistenie na celý balík, vrátane poistenia v nezamestnanosti.

    Ak budeš živnosť prevádzkovať len pol roka a potom sa pôjdeš zaevidovať na UP, budeš mať ešte splnenú podmienku 730 dní poistenia v nez. v posledných troch rokoch a nárok na dávku vnezamestnanosti ti vznikne z poistenia zo zamestnania.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak ti ide o dávku v nezamestnanosti .. tak aj o pol roka ešte budeš spĺňať podmienky. .. pozri zák o SP - od § 104
    .. toto platí aj pre teba http://www.porada.sk/229928-mozem-do...ml#post2452401
    Iska11 Ďakujem.
    Iska11 Ak teda dobre rátam, na živnosť by som mohla pracovať napr. aj do 01.12.2014, stále by som mala na UP nárok na podporu, ktorú by mi počítali z mojej hrubej mzdy (zamestnanca)? Ďakujem.

    Možnosť dobrovoľného pripoistenia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.