Zavrieť

Porady

paušál autora

prosim vas, ma autor - vyvojar software bez zivnostenskeho opravnenia pri podavani dp narok na 25% nakladov z celkovych prijmov?
dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bes je offline (nepripojený) bes

    bes
    Ide o prijem podla par.6 (2) písm. a) a k tomu následne podľa odseku (10) si môžeš uplatniť 25% výdavky z úhrnu príjmov, pokiaľ nie si platiteľom DPH, alebo si platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia. Zrazený odvod do umeleckých fondov je pokrytý v 25% výdavkoch. Pri vývoji software samozrejme umelecke fondy neplatíš.
    Mám následujúcu informáciu:
    Na tvorbu programov sa vzťahuje autorský zákon - je to definované v § 7 ods.1a ako "dielo".
    Do sociálnej poisťovne nemusí platiť odvody - z príjmov podľa autorského zákona sa neplatia odvody.
    Do zdravotnej poisťovne musí platiť. Nie však preddavky, tie sú len dobrovoľné. Potom si to ale zráta v RZZP.

    Má k tomu niekto niečo iné alebo upresňujúce s ohľadom na zaregistrovanú osobu na živnostenskom úrade?

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    A. Autor ma narok nie ja 25 % ale na 40 % pausalne vydavky. Podmienkou je aby viedol jednoduche uctovnictvo a nesmie byt platca DPH.

    B. Autor je povinny platit odvody do cosialnej poistovne a to od 1.7. roka nasledujuceho po ruku v ktorom dosiahol jeho prijem hranicu aspon 12 nasobku minimalnej mzdy. Kym nedosiahne tuto hranicu, odvody do sicialnej poistovne moze platit ako dobrovolne poistena osoba, avsak nie je povinny. Samozrejme vzdy k 30.6. musi podavat vypis z danoveho priznania..

    C. Autor je povinny platit preddavky na zdravotne poistenie a podavat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. V pripade ak jeho prijem nepresiahol v predoslom roku minimalny vymeriavaci zaklad, bude platit preddavky z minimalneho vymerievacieho zakladu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.