Zavrieť

Porady

moze bratranec a sesternica predat svoj podiel na dome ci sa mozem branit na sude?

Zdravim vas poradaci.viete mi niekto poradit ohladom dedicstva?moj stary otec zanechal majetok teda dom mojmu otcovi a jeho bratovi na polovicu t.j.50percent kazdemu avsak v zavete uviedol dozivotne pravo dozitia mojej starkej nakolko ju chcel zabezpecit pred tym aby nezostala na ulici a aj koli tomu ze vlastnila cast pozemku pod domom.otec a moj krstny sa ustne dohodli ze ak by sa jednemu nieco stalo tak ten druhy sa postara o starku a odkupi polovicu domu za maximalnu sumu 200 000Sk to je okolo 6700eur.avsak krstny otec zomrel na rakovinu a jeho syn a dcera zdedili polovicu domu v podiele 1/4 pre kazdeho.a moj otec 1/2.avsak starka spadla a zlomila si bedrovu kost a uz siesty rok sa o nu starame u nas doma..za ten cas sme nemohli ist nikam na dovolenku ani prec z domu nakolko vzdy musel jeden zostat s nou.moj bratranec a sesternica ju boli pozriet asi dva razi a nejavia o nu ani zaujem.aj ked bratranec byva 17 km od nas.jedine co ich zaujima je dedicstvo.avsak stala sa taka vec ze starka napisala svoj podiel na pozemku na mojho otca a on daroval majetok mne.takze teraz ja vlastnim 3/4 pozemku pod domom a oni ten zvysok. dom vlastnime ja 1/2 a oni po 1/4 kazdy.no problem je v tom ze oni si dali ohodnotit dom na sumu 20000 eur.to zmamena ze kazdemu by som mal zaplatit po 5000 euro.ale ja im tuto sumu nemienim zaplatit uz len koli tomu ako sa zachovali k starkej a koli tomu ze vsetko na tom dome robim ja.ci uz oprava strechy rekonstrukcia kupelne a wc.cez zimu kurenie aby cely dom nezvlhol.a nepopraskali radiatori.pri pripomienke ze treba cez zimu kurit mi bolo bratrancom povedane ze mam naliat nemrznucu zmes do radiatorov. a ked bolo treba kosit tak mi povedal ze treba postriekat zahradu postrekom proti burine.poradte mi da sa nejak branit na sude aby som im nemusel zaplatit 10000 euro za nieco co si ani nezasluzia a na com nepohli ani prstom.poradte mi.
marjankaj Máš doklady koľko si do domu investoval?
miroslav korim nie nemam vsetko som robil preto aby som aspon nieco zachranil na tom dome.wc som opravil preto lebo bolo prasknute a tiekla voda a tym vlhli muri.strechu som opravil preto lebo bola zhnita a aby cez zimu nespadla ked na nu napadne sneh a aj ostatne veci.vsetko som robil s kamaratmi a neratal som s tym ze moj bratranec a sesternica su take hyeny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Majú právo predať svoj podiel aj cudziemu, ak nevyužijete svoje predkupné právo spoluvlastníka.
    Vložené investície máš právo požadovať (1/2) pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva. O to by sa mohol znížiť jeho odhad sumy.
    Nevyhnutné náklady na údržbu sa premlčujú po troch rokoch. Keď v dome bývaš sám, náklady na bývanie platíš sám.
    Súdnou cestou sa môžeš svojho práva domáhať, Na druhej strane, on sa môže na súde domáhať od teba uhradiť obohatenie z toho, že doteraz využívaš sám aj jeho podiel.
    Doživotné bývanie babky nie je povinnosť zaopatrenia.
    miroslav korim ale mozu ho predat aj ked vlastnim 3/4 pozemku pod domom?a ja ten dom nevyuzivam akurat sa staram o to aby bol spon v nejakom stave a len tam chovam na dvore psi nejaku hydinu a zajace.este tam nebyvam ale chcel by som ale len pod tou podmienkou,ze nebudu pozadovat 10 000euro.
    Mária27 Stavba je samostatná nehnuteľnosť, môže sa predávať aj bez pozemku. Pri spoluvlastníctve tiež platí, že objekt (aj pozemok) môže každý využívať celý, síce vo výške svojho podielu, ale ten sa oddeliť či určiť jednoducho nedá.
    Myslím, že ti to nestojí za 3300 eur, súdy môžu zhltnúť viac.

    Bigfisher je offline (nepripojený) Bigfisher

    Bigfisher
    Ahoj. Mal som podobný prípad, že dvaja bratranci vlastnili spolu 1/4 podielu domu s pozemkom a ja 3/4. Nebolo možné sa s nimi dohodnúť na rozumnej cene na odkúpenie ich podielu, samozrejme požadovali 2-násobok trhovej ceny podľa znal. posudku. O babku sme sa stari výlučne my a práce okolo domu taktiež ako v Tvojom prípade (ale to nikoho nezaujíma, vlastníctvo je vlastníctvo). Tak som to riešil cez komerčného právnika tak, že sme podali na súd žalobu o zrušenie spoluvlastníctva. Oni si najali tiež právničku a čuduj sa svete, došlo pred vytýčením pojednávania k mimosúdnej dohode - naši právnici sa dohodli na vyplatení 1/4 trhovej ceny, ktorú som nechal vhotovosti v depozite u môjho právnika, milí bratranci podpísali kúpnu zmluvu a mali vyplatené, toľko koľko bola skutočná trhová cena ich podielu - takže ja mám čisté svedomie, že som nikoho neukrátil. Toto všetko sa udialo bez toho aby som bratrancov videl a musel sa s nimi doťahovať. Je to smutné, ale rodinné väzby odvtedy sú minulosťou a o bratrancoch som nepočul dobrých 8-9 rokov. Toho by som sa neobával, že svoj podiel predajú tretej osobe. Len to treba vyriešiť čím skôr. Keď nepríde k mimosúdnej dohode, treba podať na súd žalobu o zrušenie spoluvlastníctva a súd bude postupovať tak, že prikáže spraviť nový znal. posudok so všeobecnou (trhovou) cenou a prikáže vyplatiť 1/4 ceny a vlastníctvo im zruší.
    miroslav korim dakujem aj tebe aj marii za rady.porozpravam sa s nejakym pravnikom a potom dam vediet.dik

    moze bratranec a sesternica predat svoj podiel na dome ci sa mozem branit na sude?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.