Zavrieť

Porady

Ako zabezpečiť rodiča v nehnuteľnosti proti dedičom. ???

Dobrý deň,
Žijem v dome s mojou mamou (len my dvaja) a vlatníkom tejto nehnuteľnosti som len ja. V prípade keby sa stalo,že by som umrel skôr ako mama akým spôsobom zabezpečím aby moje deti ju v rámci dedičského konania z domu nevyhodili dožiť niekam do starobinca alebo nepýtali peniaze za svoje podiely atd.. Ako sa to dá ošetriť,že mama bude mať istotu, že môže v domčeku v kľude dožiť.

Ďakujem za odpoveď.
marjankaj Ty máš deti? A nežijú s tebou?
bijo Ano presne tak.Sú už veľké a majú svoj život..Ale nie raz som počul a aj videl v tv,že v takýchto prípadoch idú aj najbližší bez chrbtovej kosti cez mŕtvoly.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by si prepísal dom na mamu, po nej by si dedil ty (ak nemáš viac súrodencov). Ak by si v prospech mamy zriadil závet na polovicu domu, pri dvoch dospelých deťoch by nemohli závet napadnúť, mohli by sa však dožadovať vyplatenia podielov.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    marjankaj, Peggynka, alla66, Žabinka, Anik, arizona
    6
    Peggynka Tomuto jazyku nerozumiem:závet nemôžu napadnúť,ale môžu sa dožadovať vyplatenia podielu...Uspeli by ?
    Mária27 Závet by bol platný, lebo im ako dospelým by ponechal polovicu ich podielov. Ak by sa potom dožaldovali vyplatenia z domu (zrušenie spoluvlastníctva), mohli by mať úspech, lebo každý má právo užívať si svoj majetok, a to hneď.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Poznám zapísanie vecného bremena - matky, dom je prepísaný na deti v častiach s tým, že matka má právo užívať nehnuteľnosť bezodplatne až do smrti. A výhradne sama. Bez jej súhlasu tam nemôže prísť bývať nikto.
    Stretli ste sa s tým?
    Mária27 Môže mať presne toľko práv k cudzej nehnuteľnosti, koľko sa dohodne - aj v takom znení. Ak užíva celú nehnuteľnosť, hovorí sa tomu "holé vlastníctvo".
    Peggynka Vďaka,čím ďalej,tým zaujímavejšie...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Celkom jednoducho ...

    Zriadením vecného bremena na doživotné užívacie právo nehnuteľnosti v prospech mamy ...

    No zdanlivo jednoduché riešenie nemusí zostať bez komplikácií. Tou najčastejšou bývajú vzťahy v rodine a obavy, že sa dotknutá strana urazí - čiže deti .
    Najlepšie by bolo aj to oznámenie o zamýšľanom kroku všetkých zúčastnených .

    Ale na druhej strane mama by nemala iba tie práva , ale aj povinnosti ...napríklad znášať prípadné náklady na prevádzku domu a podobne ...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bijo Ďakujem za odpoveď..Ale ešte jedna otázočka.
    Dalo by sa to poriešiť aj takým spôsobom,že by som mamu dopísal na list vlastníctva ???
    arizona ano, ak si vlastnik, mozes
    Peggynka Čo to znamená:dopísať mamu na list vlastníctva?Stane sa spolumajiteľkou?
    Katy a R tak "len dopísať" sa nedá .. ale napr darovať by mohol
    buchač Dopísanie sa dá urobiť darovacou zmluvou ...
    Zúčastnení sa proste nemôžu len tak jednoducho ( ústne ) dohodnúť na určitých podmienkach ohľadom nehnuteľnosti . To sa musí dať na papier a aj zaevidovať na Katastralnom úrade .

    Tiež je to jednoduchá záležitosť ...na nete vzorov plno , akurát je potrebné dať si pozor na uvedenie všetkých a správnych údajov .
    Peggynka Preto som položila otázku;aby bolo jasné,že by sa musela stať spoluvlastníčkou.Ale zadávateľovi asi ide o iný spôsob zabezpečenia (vecné bremeno).Čudnú dobu žijeme,keď musíme takto rozmýšľať,aby sme ubránili svojich rodičov pred svojimi deťmi.Ale príklady z okolia sú dostatočnou výstrahou a oceňujem zadávateľov záujem.
      zbaliť

    Ako zabezpečiť rodiča v nehnuteľnosti proti dedičom. ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.