Zavrieť

Porady

Jediný príjem zo zahranicia, obcan SR

Ako som pochopil z diskusie, ak mam trvaly pobyt v SR (mam slovensky pas, obciansky preukaz...), som povinny podat danove priznanie na Slovensku aj vtedy, ak mam jediny prijem z trvaleho zamestnania v zahranici (CR), kde mam dlhodoby pobyt. Danovy urad v SR poziadam o odklad podania danoveho priznania podla §49 ods. 3 zakona 595/2003 Z.z.... V zahranici podam danove priznanie a zaplatim dan (resp. mi ju uz strhli cez zamestnavatela). Potom poziadam o vratenie dane. Ked mi peniaze vratia, z celeho zahranicneho prijmu podam danove priznanie na Slovensku, do ktoreho uvediem okrem ineho aj odpis zo zivotneho poistenia. Teoreticky by som mal ziskat, pretoze v SR je dan 19% a v CR mam cca 38% dan. Vsetko to musim stihnut do septembra 2006.
Otazka znie
- je tato uvaha spravna?
- vie niekto, koho mam poziadat v CR o vratenie dane?
- ziadost o odklad danoveho priznania musi byt do 31.3.2006 odoslana (doporucene) alebo dorucena na Danovy urad?
Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    1./ Daň z príjmov z ČR si mal požiadať zamestnávateľa žiadosťou o ročné zúčtovanie. Ak si tak neurobil a vychádza Ti preplatok na dani, musíš podať v ČR daňové priznanie na Finanční úřad a k nemu priložiť Potvrdenie o príjme ..., ktoré Ti vydal zamestnávateľ. Keď Ti preplatok na dani vrátia, požiadaš FÚ o potvrdenie o odvedenej dani. T.z. ak si odviedol za r.2005 napr. 5000 Kč a vrátia Ti 500 Kč, na potvrdení bude suma 4500 Kč a tú uvedieš do DP podávaného v SR prepočítanú podľa § 31 Zák. 595/2003 Z.z. a n.p.(Prepočítací kurz).
    2./ Získať zo štátneho rozpočtu SR nemôžeš nič, pretože si daň z príjmov odvádzal do štátneho rozpočtu iného štátu(ČR). Náš štát Ti nemôže vrátiť to, čo si zaplatil v inom štáte. Riešením je viď predchádzajúci odstavec.
    Okrem životného poistenia uvedieš aj nezdaniteľnú čiastku na daňovníka t. z. 87936 Sk a to v prípade, ak si k 1.1.2005 nepoberal starobný alebo výsluhový dôchodok.
    3./ Je najvyšší čas podať žiadosť o odklad podania DP. Aj keď DÚ vyhovie tejto žiadosti, termín na podanie DP je 31.3. a je predpoklad, že do tohto termínu odpoveď nedostaneš. Ako uvádzaš, najneskorší termín na odklad podania DP za r. 2005 je 30.9.2006.

    Tiboter je offline (nepripojený) Tiboter

    Tiboter
    Mám podobný problém: Dcéra ako študentka mala v Čechách v júli - sept. 2005 jediný príjem z brigády - 20 217,-CZK, z toho 2 529,-CZK úhrn poistného a zrazenú daň v Čechách 1245,-CZK. Na Slovensku príjem nemala. T.č. stále študuje v Prahe. Má podať v Čechách daňové priznanie, aby si mohla nárokovať vrátenie dane? A má podať daňové priznanie aj na Slovensku? Aj keď po odrátaní nezdaniteľnej časti vlastne daň na Slovensku bude nulová?
    A ešte prosím jednu radu: S Ceskou republikou sa uplatňuje metóda započítavania dane / nie metóda vyňatia príjmov/. Treba potom vyplňať v DP na Slovensku riadky 42, 43. Dá sa to všetko ešte stihnúť do 31.3.2006?

    vrskod je offline (nepripojený) vrskod

    vrskod
    Dakujem a vcelku chapem.
    Rozumiem, ze SR mi nemoze vratit peniaze za dane, ktore som odviedol v CR. To je pochopitelne.
    Dan v CR (bez odpocitania zivotneho poistenia dohodnuteho u slovenskej firmy) vybavi zamestnavatel v CR. To som stihol. Sucasne som pisomne (doporucenym listom) poziadal o odklad podania danoveho priznania a platenia dane v SR z titulu zahranicneho prijmu - dnes alebo zajtra by to malo byt dorucene na Danovy urad. .
    Niekde v diskusii na tychto strankach je vsak uvedene, ze obcan SR moze poziadat ceske organy (Financny urad) o vratenie zaplatenej dane (odvedenych preddavkov dane z prijmu). Po jej vrateni potom musi cely svoj zahranicny prijem priznat v danovom priznani v SR a nechat si ho zdanit v SR. Vzhladom k podstatnemu rozdielu vo vyske dane v SR (19%) a CR (cca 38%) by to mohlo znamenat nejake tie korunky navyse.
    Udajne to ceske organy robia.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    vrskod
    Dakujem a vcelku chapem.
    Rozumiem, ze SR mi nemoze vratit peniaze za dane, ktore som odviedol v CR. To je pochopitelne.
    Dan v CR (bez odpocitania zivotneho poistenia dohodnuteho u slovenskej firmy) vybavi zamestnavatel v CR. To som stihol. Sucasne som pisomne (doporucenym listom) poziadal o odklad podania danoveho priznania a platenia dane v SR z titulu zahranicneho prijmu - dnes alebo zajtra by to malo byt dorucene na Danovy urad. .
    Niekde v diskusii na tychto strankach je vsak uvedene, ze obcan SR moze poziadat ceske organy (Financny urad) o vratenie zaplatenej dane (odvedenych preddavkov dane z prijmu). Po jej vrateni potom musi cely svoj zahranicny prijem priznat v danovom priznani v SR a nechat si ho zdanit v SR. Vzhladom k podstatnemu rozdielu vo vyske dane v SR (19%) a CR (cca 38%) by to mohlo znamenat nejake tie korunky navyse.
    Udajne to ceske organy robia.
    Ak tomu dobre rozumiem, tak si zamestnávateľa požiadal o ročné zúčtovanie dane. Ak Ti vyšiel preplatok, tak Ti ho zúčtuje cez mzdy Tvoj zamestnávateľ a vtedy nepotrebuješ na FÚ podať daňové priznanie. To znamená, že sú len 2 možnosti, ktoré nemôžeš použiť súčasne.
    1./ Buď požiadaš zamestnávateľa o ročné zúčtovanie
    2./ Ak si ho nepožiadal o RZ, podáš si na FÚ DP.
    Z toho, že znova porovnávaš daň 19%(SR) a cca 38%(ČR) mi zas vychádza, že predpokladáš vrátenie preplatku dane v SR. V prvej vete Tvojho príspevku však tvrdíš, že rozumieš ...
    Naposledy upravil Marína : 27.03.06 at 17:37

    vrskod je offline (nepripojený) vrskod

    vrskod
    Ďakujem a konečne tomu začinam rozumieť.
    Vrátenie dane v SR som nepredpokladal, z diskusií som však vyrozumel, že je možné požiadať o vrátenie stiahnutých preddavkov dane v ČR a celú daň priznať a zaplatiť v SR. Asi to ale nie je pravda - český FU vráti iba preplatok dane či po daňovom priznaní alebo zúčtovaní dane zamestnávateľom. Aj keď v jednom príspevku sa hovorí o vrátení stiahnutej dane dokonca s poznámkou, že české úrady to kupodivu robia.
    Navyše, po odpočítaní odvodov na poistné nevychádza rozdiel zaplatenej dane až tak dramaticky, takže to asi nie je podstatné.
    Ešte raz ďakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Tak ako píšeš. Predpokladala som, že ak vzniká preplatok, tak nebude nejaký dramatický. Vyšší by vznikol iba vtedy, keby si si počas roka neuplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka, manželku, atd. a na konci roka by si využil možnosť ich uplatnenia.

    Jediný príjem zo zahranicia, obcan SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.