Zavrieť

Porady

Vstup do bytov pri odpisovaní meračov vody

Poraďte mi prosím čo mám robiť, keď si nechcem pustiť domovníka dobytu pri odpisovaní vodomerov.Zatiaľ som vždy pravdivo nahlásila stavy vodomerov, ale silou mocou mi chcú ísť do bytu.Viem,že ho nemusím pustiť,ale ako ho mám stále odbiť?Ďakujem.
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

GABRIELA
Plyn sa nerozpočítava na viac vlastníkov......, ale voda a teplo...áno.
Bavili sme sa predsa o odpisoch spotreby týchto komodít.

A kto skontroluje spotrebu vody tým, kto ju odpisuje? U nás je to vždy niekto iný, kto ide skontrolovať a odpísať vodu do daných bytov. Teplo si odpisuje firma, ktorá nám namontovala merače tepla.
Plne súhlasím, nakoľko plyn si platí každý za seba, podľa stavu na plynomere. Ale pri vode sú bytové merače považované za pomerové a pri zistených rozdieloch s meračom na vstupe sa používa koeficient. U nás je to koeficientovanie po vstup do domu, nakoľko fakturačný merač je pri kotolni pre 3 bytovky-to znamená 1xkoeficient a rozdiel merač na vstupe do domu s bytovými merčami znova koeficient/. Keď som zhruba rátala na náš dom to je približne 80000,-. Na byt skoro 2000,-. Kto a ako môže požiadať o skontrolavanie dodávateľa stav potrubia? Neviem o nikom, takže aj toto platia odberatelia. Plyn si každý zaplatí podľa svojho plynomeru, ale keby bol tiež nejaký vymyslený na vstupe do domu bolo by to o tom istom. Len to musí zostať medzi nami, aby nám aj tam nejaký nenamontovali.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Elena Navrátilová
Kto je majiteľom bytu? Ten pán alebo jeho mama? Ak jeho mama a on sa nevie zorientovať v ktorom je storočí hovorí to o jeho inteligencii. Stále platí neznalosť neospravedlňuje.
V tom bol ten fór- majiteľ bytu bol on a jeho mamička bývala vo svojom.
0 0
bryan bryan

bryan je offline (nepripojený) bryan

... nevadi, ale nepochopil si presne:
Novostavby a prerabky sa uz takmer vylucne robia tak, aby meracie zariadenia boli pristupne mimo privatu. Cize trend, nove ponimanie sukromia a podobne.
Okrem toho, elektronicky zber takychto udajov je tiez realny ... urcite coskoro -tak do 20-50 rokov
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás odpočet robíme tak, že mesačne ho odpisujeme, odsúhlasili sme to na schôdzi. Tie mesačné odpočty hlásia ľudia sami, ale na konci roku to odpisujem osobne, kde si všetko skontrolujem.
Ono je to vidieť, že tá spotreba je skoro rovnaká za rovnaké obdobie u rovnakých rodín. Je to však rôzne u rôznych rodín. Tie mesačné odpočty mi slúžia len na porovnanie, či vodomer funguje. Keďže všetci vedia, že to na konci budem kontrolovať osobne, nemajú dôvod mi nahlasovať iné údaje než sú natočené. Pretože ak by mi zle nanahlásili spotrebu 2x za sebou, (napríklad nič) tak im idem skontrolovať osobne vodomer aj s pustením vody, či sa točí. Chodíme tam dvaja aj s vchodovým dôverníkom. Ak sa zistí závada vymeníme vodomer a dopočítame ten rozdiel podľa ich priemernej spotreby. Na druhej strane sme tiež takto zistili nadspotrebu (tečenie vodovodu do WC). Keď sme majiteľa upozornili na to, že za dva mesiace mal spotrebu ako pred tým za dva roky a že to bude musieť zaplatiť hneď si dal vymeniť ventily na vodovodoch.
Treraz chcem navrhnúť aj sankcie ak niekto bude mať pokazený vodomer bude to vedieť a nenahlási to. Ešte síce neviem aké ale na schôdzi o tom budeme jednať. Oni si na seba sami niečo vymyslia.
Naposledy upravil Orim : 31.03.06 at 00:52
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Dobré účty robia dobrých priateľov. Je predsa v mojom záujme platiť čo najmenej a kontrola tomu napomôže, tak aký problém?
0 0
menem menem

menem je offline (nepripojený) menem

Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

menem
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.

Tak toto by som ti neradila, zákon jasne hovorí aj o povinnostiach vlastníkov bytov. A potom pri vyúčtovaní môžeš mať ohromné problémy, pretože správca, prípadne zástupca spoločenstva bude argumentovať týmto paragrafom. § 11 ods. 3 zák. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov:
(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt.
A v tomto prípade žiadne nadiktované hodnoty od teba nemusí akceptovať, kým mu neumožníš overiť si ich. Nejde tu totižto len o odpísanie hodnôt, ale aj o kontrolu meračov (čislo, stav a pod.). Pozor na to, pokuty bývajú nemalé.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

menem
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.
Pokiaľ máš rodinný dom, tak vstup do neho pre cudzie osoby je obmezenejší, ale aj tak si myslím povinná vpustiť odborného pracovníka aspoň napr. na revíziu plynových spotrebičov. Odpočet neviem, lebo ten je vo väčšine rodinných domov riešený meračni mimo domu.

Pokiaľ však ide o byt v bytovom dome, tak si vedľa, lebo v zmluve o výkone správy máš ustanovenie, že si povinná umožniť vstup správcovi na vykonanie potrebnej údržy a nevyhnutných opráv. Medzi údržbu patrí aj odpočet energií. To, že niektorí to robia len tak, ža si nechajú nahlásiť stav medzi dverami, je ich dobrá vôľa (a uľahčenie práce), ale ak by mal správca pochybnosti o správnosti údaju, môže požadovať umožnenie vstupu a skontrolovať merač.

To že si majiteľom bytu este neznamená, že si neobmedzeným majiteľom, ktorý nemá žiadne povinnosti.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

menem
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.
Nakoľko sa stretávam aj s takýmto názorom v rozpore so zákonom akosi pričasto, je v záujme každého člena SVB sa oboznámiť aj so znením zákona. Povinnosť členov SVB a vlastníkov bytu plynie tak zo zákona ako aj v dodatku, resp. v zmluve o SVB. K tejto zmluve v zmysle zákona pritúpil prvý člen /vlastník bytu/, ktorý ho kupoval a nástupníctvo je určené a plynie zo zákona o SVB. Pokiaľ by nejaký vlastník nechcel sprístupniť priestory za účelom odpisu stavu meracieho zariadenia, z ktorých sa uskutočňujú výpočty za služby spojené s užívaním bytu na zhromaždení sa môžu ostatní členovia dohodnúť na riešení tohoto problému. Vlastník bytu, ktorý nie je prístupný na sprístupnenie bytu zaplatí priemer spotreby za službu. Každý čo robí vyúčtovanie, vie ako sa preplácajú stavy na meračoch vody koeficientovaním. Takže všetci budú aj tak podozrievať práve takých čo nie sú ochotní na sprístupnenie bytu. Veď SVB má prednostné právo na byt aj pri exekúciách.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

menem
Nech je to ktokolvek,ale do baraku mi nikto vstupovat nebude,ani nejaky odpisovac meracov.V mojom byte nema kto co hladat.moze stat pekne na schodoch kym mu to nenadiktujem.
Ach jaj to tu mame zase niekoho vymudrovaneho. Barak ako barak, ale tento asi nieje tvoj cely ! - to si možeš hovoriť na rodinnom dome, tu si v nejakom spoločenstve ludi, kde ti prinaleži iba nejaka čast z toho "baraku"
- takže sa tak aj spravaj!
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Margita1
Poraďte mi prosím čo mám robiť, keď si nechcem pustiť domovníka dobytu pri odpisovaní vodomerov.Zatiaľ som vždy pravdivo nahlásila stavy vodomerov, ale silou mocou mi chcú ísť do bytu.Viem,že ho nemusím pustiť,ale ako ho mám stále odbiť?Ďakujem.
Kde si zobrala, že ho nemusíš vpustiť? Ak je poverený odpisom vodomeru, vpustiť ho musíš. Nestačí, že si vodomer odpíšeš sama. Musíš umožniť vstup do bytu, či rodinného domu pracovníkom, ktorí sú na to poverení. Inak ti môžu odstaviť dodávku vody. Vieš si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby si to každý nahlasoval napr. pri zdražení cien energií? Taktiež musíš vpustiť dnu pracovníka elektrární, plynární. Musíš im umožniť vstup za účelom odpisu meracích zariadení.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Je to veľký problém, veď sme kadejakí. Jeden spolubývajúci mal na vodomeroch namontovaný elektromagnet, preto nikdy nepustil odpisujúceho do bytu. Nahlásil si spotrebu, ktorú mu ukazoval vodomer. Tak mal 4 kubíky teplej vody za rok. Keď sa ho domovník pýtal, čo to má za blbosť, povedal že sú otužilci. Potom sme jeho skutočnú spotrebu zaplatili ostatní nájomníci. Tak sme si na schôdzi odsúhlasili, že budú chodiť neohlásení kontrolovať funkčnosť vodomerov.
Ja nemám čo schovávať. To čo som spotrebovala chcem aj zaplatiť
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Logicky ten, čo má čisté svedomie nemá problém dať si odpísať stav vodomerov od oprávnenej (cudzej) osoby. Takémuto človeku to nemusí prikazovať ani zákon. Len tí, čo majú za ušami obyčajne špekulujú, ako sa vyhnúť tomu, aby im na to niekto prišiel. Paradoxne dobre vedia, čo by ich postihlo, to si vedia prečítať ale o svojej povinnosti sa akosi nemôžu nikde dočítať
Ja ako predseda alebo správca domu by som apelovala prostredníctvom schôdze na ostatných vlastníkov bytov, neustále by som im opakovala, aké rozdiely sú medzi fakturačným a pomerovým meračom, že ten rozdiel prostredníctvom koeficientu zaplatia všetci a verte mi, toto ľudí vyprovokuje k tomu, aby trvali na tom, že kontroly sa budú robiť častejšie a ľuďmi, ktorí budú na toto určení. Všetko to treba vyjadriť konkrétnymi sumami, lebo ľudí zaujíma hlavne to, čo zaplatia a čo by nemuseli zaplatiť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Nejako mám pocit, že sa to tu v niektorých prípadoch zvrhlo na to, či rešpektovať zákon alebo nie. K tomu nemám čo dodať.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Orim
Nejako mám pocit, že sa to tu v niektorých prípadoch zvrhlo na to, či rešpektovať zákon alebo nie. K tomu nemám čo dodať.
Orim úplne s tebou súhlasím, zákon by mal byť pre každého alfa omega a hľadať riešenia, ako ho obísť, to je fakt na zamyslenie. Každopádne v niektorých prípadoch presvedčiť ľudí o ich povinnostiach býva ťažké, aj keď im pred nosom mávaš zákonom. Niektoré príspevky to potvrdzujú.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Vidím, že ti ktorí rebelovali sa viac neozvali a tak sme si len overili, že vieme o čom hovoríme a myslím, že je zbytočne odpovedat ludom, ktorí tu hodia takuto temu a viac nereaguju. Je to zbytočna strata času... Prajem Vam milí SVBčkari, že by sme museli riešit "LEN" taketo problemy.. Prajem pekny den všetkým.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať