Zavrieť

Porady

Zmluva o výkone správy

komunikatívna
Dobry den poradaci.
Mam otazocku, rodicia maju v dome spravcu nie su spolocenstvo. Su to tri brany dokopy a platby chodia na jeden ucet v banke. otazka 1.: mozu mat tri brany vedeny jeden ucet v banke? otazka .:z tych troch bran v dvoch su neplatici uz od roku 2004, spravca to nijako od nich nevymaha, nedoplatok presahuje uz 500.000,- Sk a nasa brana kde vsetci poctivo platia tym trpi. Mozem na porade navrhnut podanie na exekuciu alebo splatkovy kalendar, kedze sa spravca nema k cinu alebo argumenotovat nejakym zakonom, ktory by mu prikazoval ako nasmu spravcovi nedoplatky zacat vyberat?
Dakujem za odpovede.
Usporiadat
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ahoj Danus, najskôr sa chcem spýtať, čo myslíš tým 3 brány. Tu ide o to, či sa jedná o jeden bytový dom, ktorý má tri vchody a v tom prípade je možné, že tento dom spravuje 1 správca. Samozrejme, že aj v tomto prípade, ak sa Váš vchod rozhodne pre zmenu správy, môžete si utvoriť spoločenstvo (potrebujete 2/3 na súhlas). Ak je každý vchod v podstate jeden dom, je to ešte lepšie, lebo môžete sa po rozhodnutí buď spravovať sami, alebo nájsť si iného správcu. Čiže ak máte 1 bytový dom, 3 vchody, v tom prípade môže byť vedený 1 účet. Ak máte 3 bytové domy vedľa seba, t.j. 3 vchody, správca je povinný zo zákona viesť pre každý bytový dom účet osobitne. Čo sa týka tých nedoplatkov. Tiež by bolo vhodné, aby ste spísali vlastníci bytov žiadosť (alebo niečo ako petíciu), aby správca v prípade neplatičov okamžite postupoval a aby dal návrh na vymáhanie nedoplatkov na súd, alebo zahájil exekučné konanie. Ak to dostane písomne, musí konať, pretože vy rozhodujete a on vás spravuje na základe vašich rozhodnutí. Neviem, či som to správne popísala, čo som myslela, možno niekto ešte pomôže. Asi by bolo vhodné smerovať túto otázku na mieste - neziskové organizácie - spoločenstvo vlastníkov bytov, tam je viac skúsenejších.
GabiZ
P.S. Už si dotaz presmerovala, takže možno viac hláv, viac rozumu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

.....Ano myslim tym 3 brany, dom ma asi 10 bran z toho 3 spravuje jeden spravca a ostatne brany spravuje iny, no a tieto 3 brany maju jeden ucet. Budem apelovat na vlastnikov nech spiseme navrh na exekuciu.....
Dana


Keďže máte vcelku 10 brán a z toho 3 sú v správe jedného a ostatné v správe druhého správcu, nevidím problém, aby ste sa oddelili aj ako samostatná brána (vchod) a spravovali si to buď sami, alebo si našli niekoho iného. Z právneho a účtovného hľadiska to nie je problém, problém by mohol byť z technického hľadiska, ak by sa na dome niečo robilo a ak je každý vchod pod iným správcom a bolo by treba niečo komplexne riešiť, no neviem. Ale každopádne návrh na súd alebo zahájenie exekúcie podajte, pretože tie nedoplatky ste v podstate uhradili vy všetci, z niečoho sa faktúry platiť museli, takže máte právo na to, aby sa tieto pohľadávky voči vám splnili.
Navrhujem pokračovať pod témou Spoločenstvo vlastníkov bytov - Zmluva o výkone správy. Tam presuniem tento môj príspevok a tam môžeme pokračovať v diskusii. Aby sme nerozoberali 1 tému v dvoch príspevkoch.
GabiZ
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Podame navrh pre spravcu aby zacal konat, len sa obavam toho ako postupovat, ked mi povie ze v roku 2004 ked zacali nedoplatky sme boli vedeny v inej spravcovskej spolocnosti a teraz sme u neho a dlhy sa presunuli. Podla mna ked preberal spravcovstvo musel preberat aj dlhy, ktore by mal vymahat ak dobre uvazujem. Cize jedine tlacit nanho aby konal.
O oddelenie uctu mi ide z dovodu neplaticov, jednak neplatia ani teraz a vlastne vsetky sluzby ktore sa mesacne uhradzaju z nasich penazi, platia za nich vlastnici ktori poctivo platia, je to nefer, ja by som ich dala okamzite delozovat.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

DANUS
Podame navrh pre spravcu aby zacal konat, len sa obavam toho ako postupovat, ked mi povie ze v roku 2004 ked zacali nedoplatky sme boli vedeny v inej spravcovskej spolocnosti a teraz sme u neho a dlhy sa presunuli. Podla mna ked preberal spravcovstvo musel preberat aj dlhy, ktore by mal vymahat ak dobre uvazujem. Cize jedine tlacit nanho aby konal.
O oddelenie uctu mi ide z dovodu neplaticov, jednak neplatia ani teraz a vlastne vsetky sluzby ktore sa mesacne uhradzaju z nasich penazi, platia za nich vlastnici ktori poctivo platia, je to nefer, ja by som ich dala okamzite delozovat.
Áno, keďže prebral správu aj s dlhmi, mal začať konať proti týmto neplatičom. Ale zaujímalo by ma, ako spravil vyúčtovanie ten bývalý správca? My keď sme končili u nášho správcu, dlhy, ktoré mal voči týmto ľuďom si uplatnil na súde, pretože nám to chcel zobrať z fondu opráv a s tým sme nesúhlasili. No neviem, to by stálo za trvalejšiu úvahu, prípadne doklady, ktoré o tom existujú. Každopádne trvajte na tom, aby to začali okamžite riešiť, lebo sú to v podstate vaše peniaze, z ktorých ste živili aj neplatičov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Milá Danus, celkom nezvyčajná situácia. Síce možno pre takýchto správcov vlastná. Aj u nás sme s tým mali problém, lebo ľudia, ktorí mali zvyk neplatiť si na to zvykli a problém pretrváva. Dnes som bola kvôli tomu na dražobnej spoločnosti. Teraz platí dobrý exekučný zákon na takété elementy. Ak môžem poradím nasledujúci spôsob: daj podnet správcovi na zvolanie schôdze, s tým že ho vyzuvete aby Vám predložil účtovníctvo. Na to máte nárok zo zákona. Určite s ním máte spísanú nejakú zmluvu /buď o výkone správy alebo zmluvu o spoločenstve/. V tejto zmluve je určite podchytený postup aj v tomto prípade. My sme mali tiež v zmluve s bývalým správcom penalizáciu pre neplatičov, ale vôbec ju neúčtovali. Dokonca pani zo správcovskej spoločnosti povedala-citujem: Ale oni nemajú peniaze." Tak toto sa už dá veľmi ťažko okomentovať slušne. V zmylse zákona o SVB je správca povinný sledovať úhrady a vymáhať vzniknuté nedoplatkyaj zvolávať schôdzu najmenej raz do roka, aj predkladať k nahliadnutiu účtovníctvo.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Elenka, vidíš, lepšie by som to nevedela podať. Takto som to presne myslela.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
[quote=GabiZ]Áno, keďže prebral správu aj s dlhmi, mal začať konať proti týmto neplatičom. Ale zaujímalo by ma, ako spravil vyúčtovanie ten bývalý správca? My keď sme končili u nášho správcu, dlhy, ktoré mal voči týmto ľuďom si uplatnil na súde, pretože nám to chcel zobrať z fondu opráv a s tým sme nesúhlasili. No neviem, to by stálo za trvalejšiu úvahu, prípadne doklady, ktoré o tom existujú. Každopádne trvajte na tom, aby to začali okamžite riešiť, lebo sú to v podstate vaše peniaze, z ktorých ste živili aj neplatičov.

Cize mala by som si zistit ako vobec prebral dlhy od byvalej spravcovskej spolocnosti. Moze to byt nakoniec aj tak ze to zaplatil s nasich penazi, dnes mame poradu preto mi to tak suri, nech konecne zacnem jednat. Nahodou sa mi dostalo do ruk vyuctovanie za najomne od ludi a tam som videla ze su nedoplatky, cize urcite ani ludia v dome nevedia ze take nedoplatky na najomnom vobec su, je to hrozne.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
[quote=Elena Navrátilová]Milá Danus, celkom nezvyčajná situácia. Síce možno pre takýchto správcov vlastná. Aj u nás sme s tým mali problém, lebo ľudia, ktorí mali zvyk neplatiť si na to zvykli a problém pretrváva. Dnes som bola kvôli tomu na dražobnej spoločnosti. Teraz platí dobrý exekučný zákon na takété elementy. Ak môžem poradím nasledujúci spôsob: daj podnet správcovi na zvolanie schôdze, s tým že ho vyzuvete aby Vám predložil účtovníctvo. Na to máte nárok zo zákona. Určite s ním máte spísanú nejakú zmluvu /buď o výkone správy alebo zmluvu o spoločenstve/. V tejto zmluve je určite podchytený postup aj v tomto prípade. My sme mali tiež v zmluve s bývalým správcom penalizáciu pre neplatičov, ale vôbec ju neúčtovali. Dokonca pani zo správcovskej spoločnosti povedala-citujem: Ale oni nemajú peniaze." Tak toto sa už dá veľmi ťažko okomentovať slušne. V zmylse zákona o SVB je správca povinný sledovať úhrady a vymáhať vzniknuté nedoplatkyaj zvolávať schôdzu najmenej raz do roka, aj predkladať k nahliadnutiu účtovníctvo.

Ako som uz pisala dnes mame poradu cize chcem dnes vsetko vytiahnut aby sa zacalo jednat. V zmluve o vykone spravy ma ze ma vymahat nedoplatky, ale urcite ich nevymaha kedze sa to taha uz od roku 2004.
Mozem podat pripadne podnet aj ja ako vlastnicka na sud alebo navrh na sud na spravcu ze nevymaha vzniknute nedoplatky?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

.....Cize mala by som si zistit ako vobec prebral dlhy od byvalej spravcovskej spolocnosti. Moze to byt nakoniec aj tak ze to zaplatil s nasich penazi, dnes mame poradu preto mi to tak suri, nech konecne zacnem jednat. Nahodou sa mi dostalo do ruk vyuctovanie za najomne od ludi a tam som videla ze su nedoplatky, cize urcite ani ludia v dome nevedia ze take nedoplatky na najomnom vobec su, je to hrozne......

Určite ste to zaplatili vy, a predpokladám, že ak nebolo dostatok peňazí na službách, keďže ste mali neplatičov, tak vám to rozpočítali všetkým. Takže tie nedoplatky je možné, že platíte stále vy. Preto by bolo potrebné zistiť, ako to riešili, keď sa platili faktúry a nebolo dostatok peňazí z dôvodu neplatičov, z akých peňazí to správca hradil. A tu vysvitne, že ste to v podstate platili všetci ostatní. Aspoň predpokladám, lebo u nás to bolo podobné a keď sme menili správu, zrazu bolo potrebné zo strany správcu dať veci do poriadku a chceli nám to strhnúť z fondu opráv, čo bolo protizákonné a dali sme to na prokuratúru. Potom sme sa nakoniec dohodli, že oni si tieto pohľadávky budú vymáhať súdnou cestou od každého jednotlivca, lebo bolo ich povinnosťou to riešiť okamžite, nie po niekoľkých rokoch. Samozrejme, že nemali problém, lebo kým nás spravovali, tak vždy tie peniaze z našich poctivo platiacich mali a prekrývali z roka na rok tieto nedoplatky. Takže treba zistiť, z akých peňazí sa čo hradilo. Ako spomínala Elenka, najlepšie by bolo nahliadnuť do účtovníctva, na čo máte ako vlastníci právo. Treba dať len dohromady ľudí, ktorí sa tomu trochu rozumejú a ísť za správcom tieto veci prekonzultovať. Je ťažko v tomto radiť, lebo pokiaľ nemáte na stole potrebné papiere, nemôžete zaujať stanovisko.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Takze dnes sa spojim s vlastnikmi co sa rozumeju a dam podnet spravcovi a vypytam doklady od roku 2004 na prekontrolovanie. A uvidim co z toho vznikne. Dakujem Vam za Vase rady, uvidim ako dnes dopadnem. Dam vediet.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Odporúčam konať rýchlo, beží Vám premlčacia lehota!!!
To, že nemajú peniaze, nech Vás vôbec netrápi, majú nehnuteľnosť-byt.
Podľa zákona touto nehnuteľnosťou ručia v prípade neplatenia v prospech ostatných vlastníkov bytov.
Je potrebné podaľ návrh na súd na vydanie platobného rozkazu a okamžite osloviť exekútora. Konajte, premlčacia lehota sú 3 roky! Aby ste ju nepremeškali.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

vieroslava
Odporúčam konať rýchlo, beží Vám premlčacia lehota!!!
To, že nemajú peniaze, nech Vás vôbec netrápi, majú nehnuteľnosť-byt.
Podľa zákona touto nehnuteľnosťou ručia v prípade neplatenia v prospech ostatných vlastníkov bytov.
Je potrebné podaľ návrh na súd na vydanie platobného rozkazu a okamžite osloviť exekútora. Konajte, premlčacia lehota sú 3 roky! Aby ste ju nepremeškali.
Spoločenstvo vlastníkov bytov má prednostný nárok po dražbe.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
[quote=vieroslava]Odporúčam konať rýchlo, beží Vám premlčacia lehota!!!
To, že nemajú peniaze, nech Vás vôbec netrápi, majú nehnuteľnosť-byt.
Podľa zákona touto nehnuteľnosťou ručia v prípade neplatenia v prospech ostatných vlastníkov bytov.
Je potrebné podaľ návrh na súd na vydanie platobného rozkazu a okamžite osloviť exekútora. Konajte, premlčacia lehota sú 3 roky! Aby ste ju nepremeškali.

Chcela by som sa informovat premlcacia doba na nedoplatky je 3 roky? Chapem tomu tak, ze ked mi nezaplati do troch rokov ma to odpustene?
Je mozne mi prilepit citovanie zo zakona?
Naposledy upravil DANUS : 28.03.06 at 15:36
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Občiansky zákonník § 101 a nasl.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Hlavne si prečítaj zmluvu o výkone správy, či náhodou správca nemá za vás vymáhať túto škodu. Obyčajne to tak je, že správca. Ale keď ho nikto nekontroluje, zanedbá to. Doporučujem osloviť právnika.
0 0
DANUS DANUS

DANUS je offline (nepripojený) DANUS

komunikatívna
Na porade konanej vcera som sa pytala spravcu ako je to s neplaticmi a povedal mi ze maju dane splatkove kalendare ktore raz platia raz nie. Domahala som sa aby podal na sud exekuciu resp. platobny rozkaz a on mi povedal ze za 25.000,- Sk mi nedaju platobny rozkaz, zasnem akeho mame spravcu ked mi toto povie, co mam robit proti nemu?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Splátkový kalendár je len taká finta na dalšie neplatenie. Zaplatí jednu splátku a zasa sa nič nedeje. Neplatičov netreba dávať na súd a požadovať platobné rozkazy. Existuje totiž niekoľko spoločností, ktoré vybavia exekúciu priamo. My sme mali taký 1 prípad ( pred 3 rokmi) , keď dlh bol cca 30,000,- Sk. Stačilo dotyčným ukázať pripravený list adresovaný jednej košickej exekučnej spločnosti a v momente bol dlh zaplatený. Od tej doby dlhy neevidujeme. Uvedomili si to aj ostaní majitelia bytov, že ľahko pre pár tisíc môžu prísť o byt.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

DANUS
Na porade konanej vcera som sa pytala spravcu ako je to s neplaticmi a povedal mi ze maju dane splatkove kalendare ktore raz platia raz nie. Domáhala som sa aby podal na sud exekuciu resp. platobny rozkaz a on mi povedal ze za 25.000,- Sk mi nedaju platobny rozkaz, zasnem akeho mame spravcu ked mi toto povie, co mam robit proti nemu?
Nepochopím ako toto mohol povedať správca, keď za 250000,- Vám ten byt do dražby dá aj dražobná spoločnosť. A bez problémov. Danus skús sa dostať k zmluve o spoločenstve. Nech ti ju správca dá k prečítaniu. Ak to tam nemáte citované /čomu neverím/ nech na zhromaždení sa odsúhlasím úprava, resp. dodatok k zmluve o spoločenstve. Obzrite sa v okolí po slušnom správcovi, ktorý robí všetko pre spoločenstvo a členov spoločenstva a nie to čo on uzná vôbec za hodné urobiť sa čo nie. Na zhromaždení to treba predniesť a ľuďom v skratke povedať o čo tu beží a že Vás správca vlastne poškodzuje. Nech všetci teraz neplatia do výšky aspoň 25000,- a som zvedavá z čoho potom bude uhrádzať faktúry.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

svojar
Splátkový kalendár je len taká finta na dalšie neplatenie. Zaplatí jednu splátku a zasa sa nič nedeje. Neplatičov netreba dávať na súd a požadovať platobné rozkazy. Existuje totiž niekoľko spoločností, ktoré vybavia exekúciu priamo. My sme mali taký 1 prípad ( pred 3 rokmi) , keď dlh bol cca 30,000,- Sk. Stačilo dotyčným ukázať pripravený list adresovaný jednej košickej exekučnej spločnosti a v momente bol dlh zaplatený. Od tej doby dlhy neevidujeme. Uvedomili si to aj ostaní majitelia bytov, že ľahko pre pár tisíc môžu prísť o byt.
Presne tak, takéto veci treba riešiť okamžite a najlepšie exekúciou. Oni presne vedia ako na to, aby nedoplatok vymohli. A ak budú mať veľmi krátku lehotu na zaplatenie, ináč prídu o byt, uvidíš, ako rýchlo nájdu spôsob, ako nájsť peniaze!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Danus na mňa pôsobíš razantne a energicky, tak to využi a spolu s ostatnými členmi tlačte na správcu, aby oslovil dražobnú. Oni to pekne a elegantne vyriešia k Vašej spokojnosti. Neplatič namiesto 25000,-zaplatí minimálne 50000,-. Bude aj vlk sýty aj ovca celá a pochybujem že Vám to ešte niekto urobí. Ja som pri tvorbe novej zmluvy o spoločenstve dala návrh na zvýšenie penále z minimálneho 0,05 na 2,5%. Nakoniec sa schválila 3% penalizácia. Ale všetko len preto, aby sa ľudia naučili platiť načas. Tieto problémy nemuselibyť, keby predchádzajúci správca nepodceňoval tento problém.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať