Zavrieť

Porady

Dátum obstarania majetku a dátum zaradenia nehnuteľnosti do užívania

Kúpila som byt na úver. Úhrada kúpnej ceny bytu bankou prebehla dňa 12.3. 2013 ako čerpanie úveru a pripísaním na účet predávajúceho. Kúpna zmluva bola podpísaná 6.3. Vklad na kataster bol doručený dňa 11.3. Byt mi bol odovzdaný 13.3. V rozhodnutí z katastra je uvedené, že vklad povolený 10.4. a právne účinky vkladu nastávajú dňa 10.4. Byt bol prenajatý od 13.4. / dovtedy od prevzatia bytu tam prebiehali rôzne opravy./ Ktorý dátum je rozhodujúci ako deň obstarania a ktorý ako deň zaradenia nehnuteľnosti do obchodného majetku?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nie som na to odborník, ale podľa logiky:
    Kúpila som byt na úver. Úhrada kúpnej ceny bytu bankou prebehla dňa 12.3. 2013 ako čerpanie úveru a pripísaním na účet predávajúceho. Kúpna zmluva bola podpísaná 6.3. = obstaranie na základe KZ a vyplatenia kúpnej ceny. Majetok je tvoj na základe tejto KZ. Vklad na kataster bol doručený dňa 11.3. Byt mi bol odovzdaný 13.3. V rozhodnutí z katastra je uvedené, že vklad povolený 10.4. a právne účinky vkladu nastávajú dňa 10.4. Zaradený - je to oficiálne a právne tvoj majetok, potvrdený LV. Byt bol prenajatý od 13.4. / dovtedy od prevzatia bytu tam prebiehali rôzne opravy./ Ktorý dátum je rozhodujúci ako deň obstarania a ktorý ako deň zaradenia nehnuteľnosti do obchodného majetku?
    Ďakujem za odpovede.
    tictac7 nie si odborník? Ale super odborná odpoveď!

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    doplním odpoveď od misofta - náklady na opravy, kolky a pod. sú súčasťou obstarávacej ceny bytu.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alenka57 ale su to opravy, nie je to rekonštrukcia ani technické zhodnotenie, tak to by nemalo ist do obstarávacej ceny bytu, ale do nakladov roka v plnej výške. Alebo sa mýlim?
    tictac7 kým niečo nie je v používaní - teda nie je zaradené - všetky výdavky vstupujú do obstarávacej ceny. Nemôžeš opravovať niečo, čo nie je Tvojim majetkom. Taký istý príklad 1.auto - kúpim 10.2., hneď zaradím, 15.2. prihlásim na značky - všetky poplatky na DI sú bežné výdavky. 2. auto - kúpim 10.2., dám ho na značky 15.2. a až vtedy zaradím - do obstarávacej ceny mi idú aj poplatky na DI. 3. auto kúpim 10.2. v DE, doveziem na SK 11.2. a hneď ho zaradím, prihlásim na DI 15.2. Do obstarávacej ceny mi vstupujú aj všetky výdavky v súvislosti s dovozom na SK - ak ide po vlastnej osi, tak PHM a dialničné známky. Poplatky na DI sú bežné výdavky, tak ako pri aute 1., ak by som zaradila až dňom prihlásenia, tak by aj tieto, tak ako pri aute 2., vstupovali do obstarávacej ceny.
    sito Aďka, si tu!
    tictac7 hmmm, som
    alenka57 Faktúra za opravy bola vystavená 13.4., a vklad na katastri povoleny 10.4. Tak to by mohlo byt uz po zaradení nehnutelnosti do OM, ak ho zaradim 10.4. ?
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Postupy JU § 10
    (24) Ako dlhodobý majetok sa účtuje majetok, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo. Dlhodobý majetok v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo, sa účtuje, ak ide o

    b) dlhodobý nehnuteľný majetok obstaraný na základe písomnej zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva účtovná jednotka nehnuteľnosť užíva,

    Zákon o dani z príjmov
    §24
    (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

    b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
    Naposledy upravil marjankaj : 22.02.14 at 22:16

    Dátum obstarania majetku a dátum zaradenia nehnuteľnosti do užívania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.