Zavrieť

Porady

Dedicsky podiel po mame - ako s nim nalozit - dedi otec, brat a ja

Dobry den,
caka ma dedicskeho konanie po mame. Dedit budeme 3 - otec, brat a ja. Uplne obycajna dedicska situacia, nic mimoriadne, ziadne zvlastnosti, ziadne dlhy atd. ako v inych debatach, ktore som tu preluskala, preto som zalozila novu. Len si potrebujem ujasnit ako najvhodnejsie pri dedeni postupovat, pretoze sa musime dohodnut pred dediskym konanim, co spravime.

Ide hlavne o dedenie bytu, kde by nam kazdemu mala pripadnut tretina z polovice po mame. Dedi sa aj auto, ale to kludne napiseme cele na otca.

Otcovi niekto poradil, ze bude financne vyhodnejsie i jednoduchsie, ak sa s bratom vzdame svojich podielov na byte v jeho prospech, ako hlavny dovod uvadza, ze to pre nas bude lacnejsie a ze sa da nejako osetrit, ze on byt, ktory by tym padom bol vylucne v jeho vlastnictve, nemoze predat.

Vztahy mame dobre, ale jeden nikdy nevie, otec vie byt obcas nevyzpytatelny, tiez je mozne, ze si do bytu privedie novu druzku a tej by predpokladam tiez mohol vzniknut narok po jeho smrti.
Navrhla som mu, aby sa vzdal svojej tretiny po mame v nas prospech, tym by sme s bratom kazdy maly stvrtinu, dokopy polovicu bytu a on by nadalej vlastnil svoju polovicu a pri dedicskom konani po jeho smrti by sa platilo uz len z polovice bytu, cim by sa usetrilo, to sa mu nepozdava.

Chcem sa spytat, co by pre nas s bratom znamenalo vzdat sa nasich podielov v jeho prospech, je skutocne mozne nejako osetrit, aby s bytom nemohol manipulovat bez nasho vedomia, aj ked by bol plnym vlastnikom len on?

Ako je to s poplatkami, ked budeme dedit vsetci 3 a my s bratom sa nevzdame svojich podielov v prospech otca, plati sa potom 3krat ta ista suma, kazdy zvlast, alebo sa celkova suma len rozdeli medzi 3?

Ak by sme si s bratom ponechali tretiny podla dedicskeho prava, ci sa pripadne dohodli s otcom na stvrtinach, co to pre nas znamena v zmysle starostlivosti o vlastneny podiel na nehnutelnosti, v com by spocivali nase naklady a povinnosti?
dane, byt je riadeny spolocenstvom vlastnikov bytov, atd.

Tiez sa chcem spytat kvoli otcovi a jeho obavam, ak by sme s bratom vlastnili polovicu, je mozne, aby sme ho nejako pripravili o tu jeho, vyhodili ho z bytu atd. ? Nemame to v plane, len si myslim, ze sa toho obava, spocital si asi, ze cim vacsi podiel vlastnime, tym su mozne vacsie naroky z nasej strany.

Dakujem predom za radu, su to osemetne situacie, clovek musi byt opatrny, aby sa druheho nedotkol, uz aj tak sme sa, ked sme automaticky nesuhlasili s jeho navrhom, nech prepiseme svoje tretiny na neho, zostal zaskoceny.

m
Naposledy upravil matilduska : 01.03.14 at 21:42 Dôvod: doplnenie
Usporiadat
AmmiS AmmiS

AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

Ak sa váš otec stane výlučným vlastníkom bytu v podiele 1/1 nie je nič, čo by mu bránilo v predaji tohto bytu. Môžte sa na dedičskom konaní dohodnúť, že sa vzdáte podielov v jeho prospech ak vám hodnotu vášho podielu vyplatí. Tak ste chránená vy s bratom.

Ak by sa on vzdal svojho podielu v prospech vás a vášho brata, navrhnite mu zriadenie vecného bremena vo forme doživotného bývania. Tým je chránený on.
DOPĹŇAM: Myslela som to tak, keby aj on svoju polovicu daroval deťom (čo je bežná prax, aby sa vyhli notárskemu poplatku v dedičskom konaní). Tým pádom by bola celá nehnuteľnosť vo vlastníctve detí v podiele 1/2 a 1/2. Vtedy vecné bremeno v prospech otca.
Naposledy upravil AmmiS : 02.03.14 at 08:57
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak sa vzdáš svojho podielu na byte v prospech otca, bude to znamenať jedno ...
ked sa pominie otec budete platiť 2x notársky poplatok za ten istý majetok.

Čo sa týka poplatkov, každý platí za seba z výšky svojho dedičského podielu.
Podla mna by bolo ideálnejšie keby sa otec dedičstva po manželke vzdal myslím bytu .. a ty s bratom by ste dedili sami dvaja 1/2 bytu .. čiže 1/4 ty a 1/4 brat ...

Ammis, zadávateľka nepotrebuje zapisovať vecné bremeno lebo otec bude stále vlastníkom svojej polovice bytu.
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ak sa teraz vzdáte podielov v prospech otca, tak zrejme on zaplatí poplatky notárovi z polovice bytu. A ked raz budete dedit po nom, tak miesto poplatkov z polovice, respektíve 4/6 bytu zaplatíte zase poplatky z hodnoty celého bytu.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Je to naozaj ošemetná vec a v tomto prípade je ťažko radiť. Ale človek nikdy nevie, čo urobí dobre. Nemôžeš tlačiť na otca, aby sa vzdal podielu po mame. A ani otec si nemôže vynucovať, aby ste sa vzdali podielov po mame. Je to o dohode.
Ja by som sa svojho podielu nevzdala. Môj názor.
1 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Nič nerieš,život prináša niekedy veľké prekvapenia...Pre pár desiatok € v rámci poplatkov môžete prísť o podiel po matke.Platí sa jedna suma spolu+poplatok na súde (to zaplatíte pri vydaní správoplatnenia Rozhodnutia o dedičstve).Čo sa týka povinností,predpokladám,že otec tam býva teraz sám,vy ste povinní prispievať na náklady,no na druhej strane by on mal vám platiť nájom za užívanie vášho majetku (ale to je už o vyhrotených vzťahoch,nepredpokladám,že by k tomu došlo).Nedopusťte,aby vás to rozdelilo,právo a peniaze sú jedna vec a dobré rodinné vzťahy druhá (dôležitejšia).Čítaj aj toto:
http://www.porada.sk/t231487-aky-je-...ml#post2494480
A počítaj s tým,že rokmi bude otec ešte nevyspytateľnejší...
Naposledy upravil Peggynka : 02.03.14 at 07:04
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

My sme sa podielu po otcovi zriekli v prospech mamky. Ved to vsetko nadobudli oni, pocas ich manzelstva. Ani nas nenapadlo, aby sme vsetko nenechali mamke.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Každé rozhodnutie závisí od veku dedičov a od stupňa ich osamostatnenia. čo je dnes v poriadku, zajtra môže byť pod vplyvom nových okolností neprekonateľná prekážka a blokácia prístupu k vlastnému majetkovému podielu. najčistejšie je zdediť to čo prináleží a po dedičstve sa vyrovnať(sám za seba, nie kolektívne) s ďalšími podielnikmi na majetku buď darovaním, kúpou alebo odpredajom. Lebo za pár rokov začne aj v tých najlepších vzťahoch hryzkať červíček , a je po bratstve na večné časy a ani otcovi neprídete na meno.
0 0
meha meha

meha je offline (nepripojený) meha

Stále je dobre,ak sa dediči dohodnú vopred.Ak je hoci aj mala pochybnosť zo strany čo i len jedného dediča,radšej sa bytu nevzdávajte.Otec získaním celého dedičského podielu sa stane jediným vlastníkom bytu,teda bude na jeho zvážení ako bude s bytom nakladať.Platíte poplatok,ale každý len do výšky svojho dedičského podielu.Suma je vyčíslená podľa celkovej hodnoty dedičstva po mame.
Naposledy upravil meha : 02.03.14 at 08:34
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Ja len k tomu podielu: byt bol vylucne vo vlastnictve matky?
Lebo ak bol v spolocnom vlastnictve oboch rodicov, nededite 1/3 bytu kazdy.
Najskor sa z BSM oddeli otcova 1/2 a potom tu matkinu polovicu dedite rovnakym podielom, teda na 1/3.
Po skonceni dedicskeho konania v takomto pripade bude otec vlastnit 4/6 bytu a vy z bratom po 1/6.

Kazdopadne by som nemenila dedicske podiely ziadnym vzdanim sa. Otcovi nic nebude branit zit v byte, aj ked nebude jeho vylucnym vlastnikom.
Naopak, ako tu uz zaznelo, platili by ste pri dedicstve po otcovi znovu za ten isty majetok dedicske poplatky.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

My, ked sme sa vzdali dedictva po otcovi v prospech matky, nic sme neplatili, ona ako univerzalna dedicka platila sama. Len pozeram, ako sa k danej veci kazdy stavia racionalne. A kde je ludskost, laska k rodicovi. Smutne citanie. Emocie uz fakt neletia, ani v takomto blizkom pribuzenskom zvazku.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

alaya1
My, ked sme sa vzdali dedictva po otcovi v prospech matky, nic sme neplatili, ona ako univerzalna dedicka platila sama. Len pozeram, ako sa k danej veci kazdy stavia racionalne. A kde je ludskost, laska k rodicovi. Smutne citanie. Emocie uz fakt neletia, ani v takomto blizkom pribuzenskom zvazku.
divíš sa? príklady z lampárne, reportérov, a spústa nezverejnených hovorí za všetko, keď zrazu prestanú platiť normálne ľudské dohovory kvôli majetku za pár €. poznám prípad "dochováš a pochováš matku a za to ti necháme jej dom" a po pohrebe to už neplatilo celkom(lebo stará barabizňa mala inú hodnotu) a pri dedičskom konaní vôbec a z navzájom milujúcich sa súrodencov ostali vlci. Preto je rozhodujúci vek lebo inak sa delia ak má rodič 50 a inak ak má 100 rokov a deti adekvátny vek.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

alaya1
My, ked sme sa vzdali dedictva po otcovi v prospech matky, nic sme neplatili, ona ako univerzalna dedicka platila sama. Len pozeram, ako sa k danej veci kazdy stavia racionalne. A kde je ludskost, laska k rodicovi. Smutne citanie. Emocie uz fakt neletia, ani v takomto blizkom pribuzenskom zvazku.
Nerozumiem, preco sa do cisto racionalnej temy snazis natlacit emocie a vzbudit poocit viny, ak niekto nekona tak ako ste konali vy - teda nevzda sa dedicstva v prospech zijuceho rodica.

Vies, na jednej strane je to krasne gesto, vzdat sa dedicstva v prospech rodica, ale na druhej strane, kolko je pribehov, ze osamely rodic sa opat ozenil alebo ho "priatel/priatelka" v starobe pripravili o cely majetok? Pripadne jeden zo surodencov "prehovoril" rodica, aby bez vedomia ostatnych majetok prepisal na neho? Alebo o byt starsieho cloveka pripravili spekulanti s bytmi? .....

Dohadovat sa v rodine o majetku moze sakra zhorsit akekolvek predtym dobre rodinne vztahy. Preto je rozhodne lepsie nechat to na zakon - ako nezavisle riesenie..
Naposledy upravil ivka70 : 02.03.14 at 14:07
5 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať