Zavrieť

Porady

Nezdanený preplatok zdravotného poistenia zahrnutý do príjmov

Dobrý deň,
Chcela by som požiadať radu na uvedený problém.
V roku 2012 platil daňovník s príjmom podľa § 6-2 sprostredkovanie uzatvorenia poistných zmluv (v kombinácii s §5) odvody na zdravotné poistenie vyššie ako mal.
Zdravotná poisťovňa mu vrátila preplatok za rok 2012 v 1/2013 (nie v rámci ročného zúčtovania ZP). Pri vypracovaní daňového priznania DP typ B bol podaný dopyt na DRSR ohľadom toho, či si môže daňovník zahrnúť tieto vyššie odvody do daňových výdavkov. Dostali sme kladnú odpoved (zahrnuli sme celú výšku zaplateného poistného v r. 2012 do daňových výdavkov za rok 2012).
DRSR v odpovedi zároveň uviedlo, že máme vrátený preplatok zahrnúť v r. 2013 do príjmov.
Otázky:
1. o aký druh príjmu ide? Podla § 6 – ods. 2 alebo § 8
2. môže si uplatniť paušálne výdavky, ak ide o príjem podľa § 6-2? (uplatnuje si paušálne výdavky v DP.)

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    V priebehu roka riešila by som to mínusovým zápisom v kolónky Platby do fondov za podnikateľa. Ale po preklenutí do ďalšieho zd.obdobia ako zd príjem podľa § 6. Preplatok súvisí s podnikaním, viaže sa na zd.obdobie 2013.
    Mirkaska napísala som na FR, napísali príjem §6-2, môže si uplatniť paušálne výdavky.

    Nezdanený preplatok zdravotného poistenia zahrnutý do príjmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.