Zavrieť

Porady

Mimoriadna splátka vs. akciové fondy

Ahojte, riešim jednu otázku a zvažujem čo bude výhodnejšie. Situácia:
- akciové+zmiešané fondy, kvartálne vklady, od 04/2005, momentálne odkupná hodnota cca o 300€ menej ako vklady
-hypo 5r fix, momentálne v 4. roku

Fondy sú dosť nevyspytateľné, 2 vlny krízy ich dosť zabili, ale posledné 3 roky zatiaľ rastú. Ale je tu Krym, bitcoiny a nikto neviem kedy sa trh zblázni a zase to bude celé v...

Na hypo mám debilný úrok 4.83% ale spravil som zatiaľ zopár mimoriadnych splátok cez ČSOB SmartBanking (dá sa do 1.5% istiny každých 35 dní - bezplatne), povedzme že asi 10% istiny.

04/2015 budem mať nejaké peniaze z iného sporenia (cca 25% zostávajúcej istiny) a teraz tá finálna otázka:

1) Počkať a urobiť jeden veľký mimoriadny vklad v 04/2015 vrátane toho čo bude z akciových fondov (možno sa dostanem s odkupnou sumou aj na úroveň vkladov...) alebo
2) zrušiť akciové fondy a peniaze použiť ako mimoriadne vklady cez SmartBanking, t.j. asi na 4x, každých 35 dní.

Ide mi o to, že momentálne je ešte v splátke blbý pomer istina/úrok a mimoriadnymi splátkami by som si tento pomer zlepšil - čím skôr, tým lepšie. Podľa mňa tým "ušetrím" na úrokoch viac, ako za rok zmenším "stratu" na akciových fondoch...

Ďakujem všetkým vopred za rady!
fondy.PNG  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Richard 21.03.14 13:18 priradil do Porady
    TomasHC 21.03.14 09:07 priradil do Porady
    TomasHC 21.03.14 09:07 priradil do Porady

    Mimoriadna splátka vs. akciové fondy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.