Zavrieť

Porady

Chobot Síce ti neviem poradiť, ale zaujímalo by ma, za aký trestný čin si bol odsúdený - keďže chceš ísť za policajta.

Keď spravodlivosť majú obhajovať takí ľudia, ktorí sami páchali trestnú činnosť ...
mateko Bolo to ešte ked som nebol plnoletý a neúmyselne. Pri nahánačke som sotil chlapca ktorý si následne zlomil nohu a jeho "múdry" rodičia to dali na políciu. Neviem už presne, ale mysíim si, že to je neumyslené ubliženie na zdravý.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Podľa § 14 ods. 1 písm a) z.č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície

    Policajtom môže byť štátny občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov, ktorý o prijatie písomne požiada, a
    a) je bezúhonný,
    ...
    Podľa § 14 ods. 2
    (2) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje občan, ktorý bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo bol právoplatne odsúdený na nepodmienečný trest odňatia slobody. Bezúhonnosť sa v prijímacom konaní preukazuje odpisom z registra trestov.

    Zahladenie odsúdenie hmotnoprávne upravuje § 92 a nasl. Trestného zákona
    § 92
    (1) Súd môže zahladiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej
    a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov,
    b) päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,
    c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok.
    (2) Ak ide o odsúdenie na tresty uvedené v § 32 písm. b) až l), k zahladeniu dochádza ich vykonaním.
    (3) Ak odsúdený preukázal po výkone alebo odpustení trestu alebo premlčaní jeho výkonu svojím vzorným správaním, že sa napravil, môže súd zahladiť odsúdenie na žiadosť odsúdeného i pred uplynutím doby uvedenej v odseku 1.
    (4) Doba uvedená v odseku 1 sa v prípade, že sa u podmienečne prepusteného a podmienečne prepusteného s dohľadom má za to, že trest bol vykonaný dňom, keď odsúdený bol podmienečne prepustený, spravuje dĺžkou skutočného výkonu trestu. Ak bol trest zmiernený rozhodnutím prezidenta Slovenskej republiky, spravuje sa dĺžkou trestu takto zmierneného.
    (5) Odsúdenie sa zahladzuje, ak to nariadi prezident Slovenskej republiky na základe svojho práva zahládzať odsúdenie formou milosti alebo amnestie.

    § 93
    (1) Ak bolo odsúdenie zahladené, hľadí sa na páchateľa, ako keby nebol odsúdený.
    (2) Ak sa páchateľovi uložilo viac trestov popri sebe, nemožno odsúdenie zahladiť, kým neuplynie doba na zahladenie trestu odňatia slobody podľa § 92 ods. 1, ak bol uložený.
    Zahladenie odsúdenia procesnoprávne upravuje Trestný poriadok nasledovne:
    §469
    O zahladení odsúdenia rozhoduje súd na žiadosť odsúdeného, osôb, ktoré by mohli v prospech odsúdeného podať odvolanie, alebo na návrh záujmového združenia občanov uvedeného v § 4 ods. 2; pred uplynutím doby uvedenej v § 92 ods. 1 Trestného zákona môže podať žiadosť o zahladenie odsúdenia len odsúdený. O zahladení odsúdenia mladistvého rozhodne súd aj bez návrhu alebo žiadosti.
    § 470
    (1) O zahladení odsúdenia rozhoduje predseda senátu okresného súdu, v ktorého obvode odsúdený v čase podania návrhu má bydlisko alebo kde naposledy mal bydlisko.
    (2) Predseda senátu okresného súdu uvedeného v odseku 1 rozhoduje aj o zahladení odsúdenia cudzozemským súdom, ktoré je zaznamenané v evidencii registra trestov, s výnimkou odsúdenia súdom iného členského štátu Európskej únie účinky v cudzine môže takéto rozhodnutie mať len vtedy, ak tak ustanovuje medzinárodná zmluva.
    (3) O zahladení odsúdenia mladistvého rozhodne predseda senátu súdu, ktorý rozhodoval vo veci v prvom stupni.
    (4) Proti rozhodnutiu o zahladení odsúdenia je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok.
    § 471
    (1) Len čo rozhodnutie o zahladení odsúdenia nadobudlo právoplatnosť, predseda senátu o tom upovedomí odsúdeného, navrhovateľa a orgán, ktorý vedie register trestov.
    (2) Ak bola žiadosť o zahladenie odsúdenia zamietnutá, možno ju znovu podať až po uplynutí jedného roka, okrem prípadu, ak by bola zamietnutá len preto, že doteraz neuplynula doba zákonom ustanovená na zahladenie. Žiadosť podanú napriek tomu zamietne súd bez preskúmania.

    A ešte niečo z judikatúry: NSSR 5Tdo 3/2013
    Zahladenie odsúdenia spojené so zákonnou fikciou neodsúdenia, znamená, okrem iných dôsledkov spojených s bezúhonnosťou určitej osoby, že vo výpise z registra trestov sa jej zahladené odsúdenie už neuvádza. V oblasti trestno-právnej zanikajú nepriaznivé následky spojené s odsúdením páchateľa. Treba vychádzať z toho, že neexistuje odsúdenie, ktoré by bolo dôvodom priťažujúcej okolnosti alebo recidívy trestnej činnosti. Zahladením odsúdenia s fikciou neodsúdenia môže taká osoba preukazovať stav svojej bezúhonnosti.
    Nie je už povinná pri rôznych príležitostiach, napr. pri prijímaní do zamestnania,
    pri žiadostiach o niektoré povolenia, oprávnenia a pod. uvádzať odsúdenie, ktoré bolo zahladené. Platí to aj obrátene zo strany iných subjektov vo vzťahu k tejto osobe. Odpadnutie prekážky odsúdenia teda môže viesť k vzniku alebo k obnoveniu takých právnych vzťahov, ktoré občan nemohol nadobudnúť alebo sa ich nemohol dožadovať, pokým existovala prekážka odsúdenia páchateľa.

    Keďže v dôsledku toho, že odsúdenie bolo zahladené, môžu vznikať nové právne
    vzťahy, ktoré by inak nemohli nastať, ak aby neexistovala podmienka bezúhonnosti, potom by bolo vážnym zásahom d..........
    mateko Vyčerpávajúca odpoveď. Ďakujem.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ale našiel som pre teba toto (je to o prijímaní do zboru ZVJS):

    Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje občan, ktorý bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo bol právoplatne odsúdený na nepodmienečný trest odňatia slobody. Bezúhonnosť sa v prijímacom konaní preukazuje odpisom z registra trestov.

    Ak máš záujem o vstup do ZVJS, tak si to už mal mať dávno preštudované:

    http://www.zvjs.sk/?podmienky-prijatia
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mateko Po 1. :Toto som si už aj dávno preštudoval.
    Po 2. Ten môj tresný čin nebol úmyselný.
    A po 3. : Bol som odsúdený podmienečne.
    Prave toto neviem ako to je v mojom prípade či sa mi oplati dávať si žiadost?
    Chobot Tak prečo to potom nenapíšeš hneď? Odkiaľ máme vedieť, za čo si bol odsúdený a či to nebol úmyselný TČ?

    Ak píšeš pravdu, tak spĺňaš podmienky. Ten trest asi budeš mať uvedený v odpise z registra. A akú máš šancu - však uvidíš. Tu ti to nikto nepovie.
    Ferdosondo Ak sa nemýlim, tak Ťa budú skúšať aj z pravopisu. A tam to vidím veľmi biedne.
    mateko Pokiaľ viem pýtal som sa na podmienky prijatia atď. Nie na môj pravopYs.
      zbaliť

    Mám šancu dostať sa do ZJVS ak som bol v minulosti podmienečne odsúdený (Podmienka 18 mesiacov) Táto podmienka mi už skončila. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.