Zavrieť

Porady

ako začať?

Ahojte poraďaci, poradíte ako začať?? Matka /poberateľ starobného dôchodku/ si otvorila živnosť od 1.1.2006, chcela by prevádzkovať menší obchod s cukrovinkami, suveníry a pod..:
-platí odvody do ZP a SP až v roku 2007 po daňovom priznaní?
-aké odvody platí? stačí len do ZP?-vymeriavací základ si môže určiť sama z min. mzdy al. ho určia z DP?
-je lepšie byť platcom DPH al. neplatcom??
-ako je najlepšie niekoho zamestnať? na skrátený prac. čas, na dohodu, al. na riadnu prac. zmluvu, ako brigádnika???
-je lepšie zamestnať dôchodcu??

a prečooooooooo????? pomôže niekto??? please....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Puuusinka je offline (nepripojený) Puuusinka

    Puuusinka
    maco55
    Ahojte poraďaci, poradíte ako začať?? Matka /poberateľ starobného dôchodku/ si otvorila živnosť od 1.1.2006, chcela by prevádzkovať menší obchod s cukrovinkami, suveníry a pod..:
    -platí odvody do ZP a SP až v roku 2007 po daňovom priznaní?
    -aké odvody platí? stačí len do ZP?-vymeriavací základ si môže určiť sama z min. mzdy al. ho určia z DP?
    Výška odvodov - zamestnanec 9,4 %
    - zamestnávateľ - 25,2 %
    - živnostník - 33,15 %
    ODVODY = nemocenské, starobné, invalidné, poistenie v nezamestnanosti
    -je lepšie byť platcom DPH al. neplatcom??//// každé jedno je o inom/ a má aj svoje pre aj svoje proti////
    -ako je najlepšie niekoho zamestnať? na skrátený prac. čas, na dohodu, al. na riadnu prac. zmluvu, ako brigádnika???
    -je lepšie zamestnať dôchodcu??
    /// pre podnikateľa je najlepšie zamestnať osobu, za ktorú bude musieť odvádzať čo najmenšie poplatky.. ale niekedy si treba klásť aj otázku, čo je dobré pre zamestnanca..///

    a prečooooooooo????? pomôže niekto??? please....
    Neviem či som ti poradila správne, ale snaha bola :p

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    maco55
    Ahojte poraďaci, poradíte ako začať?? Matka /poberateľ starobného dôchodku/ si otvorila živnosť od 1.1.2006, chcela by prevádzkovať menší obchod s cukrovinkami, suveníry a pod..:
    -platí odvody do ZP a SP až v roku 2007 po daňovom priznaní?

    Do ZP plati preddavky minimalne vo vyske 966,-
    SP platit v prvom roku zivnosti nemusi, moze ako dobrovolne poistena osoba, druh poistenia, ako i vymeriavaci zaklad si urci sama
    -aké odvody platí? stačí len do ZP?-vymeriavací základ si môže určiť sama z min. mzdy al. ho určia z DP?

    vid vyssie
    -je lepšie byť platcom DPH al. neplatcom??
    zalezi od vysky prijmov, na uvod by som skor asi odporucil byt neplatca, ak sa to rozbehne, tak platca
    -ako je najlepšie niekoho zamestnať? na skrátený prac. čas, na dohodu, al. na riadnu prac. zmluvu, ako brigádnika???


    -je lepšie zamestnať dôchodcu??

    ja by som zamestnal na DoBPS
    je to vyhodne, nakolko plati za studenta len urazove poistenie
    a prečooooooooo????? pomôže niekto??? please....
    ak mas dalsie otazky, rad pomozem

    maco55 je offline (nepripojený) maco55

    maco55
    vďaka za radu ale nie je mi jasné: počul som, že dôchodca po založení živnosti neplatí ani do ZP prvý rok, až po prvom DP, je to pravda??

    môžem niekoho zamestnať ako brigádnika /predavač/ keď pôjde o dlhodobú prácu?? nie napr. na mesiac??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.