Zavrieť

Porady

Odvody SP - dobrovoľné a povinné poistenie

Milí poraďáci, prosím Vás o nasledovnú radu :

kde je v legislatíve upravená povinnosť predkladať sociálnej poisťovni dve PN- ky , keď je poistenec SZCO dobrovoľne aj povinne poistený v SP?

Mám totiž takýto problém : Poistenec SZCO bol od 7.2.2004 do 6.2.2005 práceneschopný. SP mu vyplácala nemocenské počas celej práceneschopnosti. SP chce dokladovať práceneschopnosť SZČO v dobe od 1.7.2004 do 6.2.2005 ďalšou PN-kou , nakoľko vraj bol poistenec poistený aj povinne ( od 1.7.2004 do 30.6.2005 ) aj dobrovoľne ( od 1.7.2003 ...) . POistenec si myslel, že vznikom povinného poistenia dobrovoľné poistenie automaticky zaniká . POisťovňa vyrubila nedoplatky (až teraz!!! a to dosť vysoké ) nakoľko nepredložil druhú PN-ku hoci z predloženej PNky je jasné, že bol práceneschopný a teda nemohol vykonávať podnikateľsku činnosť. Po predložení PN aj spätne SP nebude vymáhať nedoplatok. Lekár však odmieta spätne vystaviť druhú PNku.
Naposledy upravil Rena : 03.04.06 at 13:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    [quote=Rena]Milí poraďáci, prosím Vás o nasledovnú radu :

    kde je v legislatíve upravená povinnosť predkladať sociálnej poisťovni dve PN- ky , keď je poistenec SZCO dobrovoľne aj povinne poistený v SP?

    Poznám niekoľko prípadov,keď SZČO sa neodhlásili z dobrovoľného
    poistenia, pri vzniku povinného a skutočne museli odviesť dosť
    veľké sumy. Nepotešila som Ťa.

    To, že mu prac. SP poradili ďalšiu PN v zákone som nenašla,pretože
    je to tak trochu obchádzanie zákona. Ale to je len môj názor,ktorý
    nemusí byť správny.
    Aj tak si neviem predstaviť,ako môžem byť dvojnásobne PN?!

    Rena je offline (nepripojený) Rena

    Rena
    Veď práve, SP mu neporadila, len povedali, že má nedoplatky na poistení za 1.7.04 až 6.2.2005 lebo neplatil povinné poistenie. Hoci od 7.2.2004 do 6.2.2005 bol PN . Mesačne predkladal pokračovanie nemoci ale to platilo len z titulu dobrovoľného poistenia. Ak nechce zaplatiť nedoplatky, tak vraj ma predložiť ďalšiu PN pre dokladovanie povinného poistenia.
    Veď v zákone je jasne povedané, že SZCO počas PN príspevky na poistenie platiť nemusí a keďže bolo jasné že bol nemocný, tak nevidím dôvod na predloženie ďalšej PN-ky. Ale uradníci sú úradníci, takže neviem ako to dopadne.

    Odvody SP - dobrovoľné a povinné poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.