Zavrieť

Porady

Kto môže nahliadnuť alebo dať urobiť odpis osvedčenia o dedičstve na okresnom súde?

Riešim vysporiadanie dedičských vzťahov starému otcovi po poručiteľke, sestre môjho starého otca. Nemala deti, manžela, rodičov. V prípade dedenia zo zákona mal byť starý otec oprávneným dedičom. Na dedičské konanie nebol prizvaný, nakoľko dedila iná osoba podľa údajného závetu. Nebol som oprávneným dedičom.

Dôvodom nahliadnutia je fakt, že existuje novoobjavené dedičstvo po nebohej (je stále zapísaná na LV), z tohto hľadiska je dôležité, či bol tento majetok predmetom dedičského konania a zároveň verifikovať spomínaný závet pre potreby požiadania o obnovenie dedičského konania v prípade novoobjavené dedičstva.

Môžem nahliadnuť do osvedčení na okresnom súde alebo dať si urobiť odpis? Prípadne, aké sú podmienky nahliadnutia? Ako sa dostať k spomínanému závetu pre overenie predchádzajúceho dedičského konania, na základe ktorého bol starý otec vylúčený ako dedič zo zákona?

Vopred ďakujem za každú radu a prajem príjemný deň :-)
Naposledy upravil IamMartin : 15.04.14 at 06:42 Dôvod: Upresnenie vzťahu k poručiteľovi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Nerozumiem prvej vete. "Riešim vysporiadanie dedičských vzťahov starým rodičom po pozostalom." Ale: Nemôžeš nahliadnuť do dedičského konania, ani ti neurobia odpis, ak si nebol účastníkom konania. - Pozostalý je ten, ktorý zostal žiť. Poručiteľ je ten, ktorý zomrel. Starý rodičia dedili?
    IamMartin Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a upozornenie na chybu v texte, ktorú som opravil v samotné zadanie zároveň upresnil. Starý otec mal byť dedič zo zákona, ale nededil, nakoľko dedila iná osoba podľa závetu.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Myslím si, že ak Ťa starý otec splnomocní, mali by ti vyhotoviť opis dedičského rozhodnutia, nakoľko starý otec je dedičom zo zákona a je možné, že závet sa netýkal všetkého majetku, ktorý poručiteľka vlastnila. Takže by som išiel na dedičské oddelenie resp. informačné centrum a požiadal by som o zhotovenie odpisu resp. nahliadnutie do spisu.

    Kto môže nahliadnuť alebo dať urobiť odpis osvedčenia o dedičstve na okresnom súde?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.