Zavrieť

Porady

Vyúčtovanie tepla za celý rok vs. vyúčtovanie tepla za pol roka.

Zdravím,

pozerám si vyúčtovania nákladov od správcu bytu a pri položke teplo som sa trochu pozastavila.

Neviem aké sú priemerné, alebo bežné hodnoty, ale v mojom prípade mám skutočný náklad v eur pri položkách takýto

Teplo na vykurovanie 1294 eur
Teplo na prípravu TÚV 448 eur.

Byt má podlahovú plochu 85,6 m2, úžitková plocha to isté. (takto je to vo výpise od správcu, ale všimla som si že v nájomnej zmluve s majiteľom bytu máme uvedených 92 m2 podlahovej plochy, tak ťažko povedať, merať to nebudem, vychádzam teda z toho výpisu od správcu 85,6 m2).

Kedže náklady sa mi zdajú vysoké, tak som sa detailnejšie pozrela na prílohu k vyúčtovaniu a nie je mi zrejmá jedna vec.

Viem, že teplo sa rozrátava podľa podlahovej plochy bytu. Ok. Jasné.

A teraz. Rok 2013, tabuľka:

UK_fix ......... 85,6 m2 X 261,92 eur/mj X 0,02749 koef. = 616,4 €
UK_var.........85,6 m2 X 0,0582 eur/mj X 136,05 koef. = 677,8€
spolu...........1294 €

Moja otázka smeruje iba k číslu 85,6 m2. Je to predpokladám tá spomínaná podlahová plocha bytu.

Prečo teda vo vyúčtovaní za rok 2012 mám miesto tohoto údaju hodnotu 34,24m2 ? som to predelila, aby som zistila nejaký vzťah medzi týmito číslami, je to vlastne 40% z 85,6 m2. Ale prečo to tak udali? Prečo je tam 34,24m2 miesto 85,6m2? Kvôli tomu, že v roku 2012 sa vyúčtovanie týkalo len obdobia júl až december a teda nie celého roka? Alebo to má súvis s niečím úplne iným?

2012, ale iba júl až december. Predtým bol byt prázdny. Iba v júli ho majiteľ kúpil.
UK_fix ......... 34,24 m2 X 223eur/mj X 0,03 koef. = 230,01 €
UK_var..........34,24 m2 X 0,0576 eur/mj X 141,51 koef. = 279,10€
spolu.............509,10 €


Kedže ja som len nájomca, tak so mnou správca komunikovať asi nebude, preto sa skúsim spýtať tu

Vedel by mi to niekto vysvetliť? Dosť ma to zaujíma, pretože mne sa tie náklady zdajú privysoké a neviem kde hladať problém.


čo som porovnávala s predošlým bytom, kde som žila, boli náklady na teplo nižšie.


Vďaka
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Hm ... aj tak mi ten dom pripadá ako dom hrôzy. Veď to tam musí byť v noci hrozné, keď si nie je možné ani spoločné osvetlenie použiť. Tiež, že šesť poschodový dom bez výťahu by bol?
1 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

jajaalenja
no takze, keď si to mám zhrnúť...kameňom úrazu je teplo? a voda.

ale to teplo, to neovplyvním.... či?
a voda? čo sa týka tej vody, čo sa dá z toho vyvodiť? že sa u nás veľa sprchovalo? pralo? plytvalo?
veď to už ani viac obmedziť nemôžeme....a to keby sme bývali na byte naozaj všetky tri, to by bola šou... ešte si môžem povedať pánboh zaplať, mohlo to byť aj horšie :/
K vode za rok 2013 – už som písala, že ma zaujalo, že ste mali vyššiu spotrebu TÚV ako SV. Ten pomer TÚV/SV u Vás je pre mňa neobvyklý. Ak ste šetrili SV (a tomu, že ste naozaj šetrili, zodpovedá spotreba SV), ako keby ste si to kompenzovali používaním len horúcej vody tam, kde iní používajú teplú alebo vlažnú vodu (napríklad hoci pri sprchovaní). Ďalšou otázkou môže byť, či práčku nenapúšťate teplou vodou. Nevylúčila by som ani nebadaný únik TÚV, nepíšeš, aké sú v byte vodovodné batérie, len ich slzenie môže celkom slušne zvýšiť spotrebu.
Prvé, čo môžeš pozrieť, je ako sa Vám pri používaní teplej/vlažnej vody točia obidva vodomery.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

jajaalenja
...
no tak...mi to nedalo, bola som sa mrknut na vodomery.
momentalne,
teplá stav: 45,168 (13.06.2014 som kontrolovala.... 41,96. T.j. rozdiel za tri týždne 3,208)
studená stav: 549,55 (13.6.2014 ......553,275, t.j. rozdiel za 3 týždne 3,725)

takze naozaj ten pomer oboch vychadza priblizne rovnako....
Minúť za tri týždne takmer 7m3 vody (3,208 TÚV a 3,725 SV) by zodpovedalo ročnej spotrebe cca 120m3. Mne sa to nezdá ako výsledok možného šetrenia (a ešte s takým pomerom TÚV/SV), ak v byte bývajú dve osoby a tretia len semo-tamo, ak sa sprchujete raz za deň, ak byt je takmer celý deň prázdny (čím dochádza k nižšej spotrebe vody na WC+umývanie, na varenie a umývanie riadu... v porovnaní s tým, ak je v byte niekto takmer celý deň)... Aj šetriace sprchovacie hlavice dokážu dosť ušetriť, pokiaľ si niekto nezakladá na potrebe mohutného škótskeho streku.... Najmä pri takých nákladoch na prípravu TÚV, aké ste mali za rok 2013, stojí za to zamyslieť sa.
Je to však len môj názor, skúsenosti v tomto sú rôzne a názory tiež. Pre zaujímavosť si môžeš pozrieť k tomu tému http://www.porada.sk/t148141-spotreba-vody.html.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

sito
Hm ... aj tak mi ten dom pripadá ako dom hrôzy. Veď to tam musí byť v noci hrozné, keď si nie je možné ani spoločné osvetlenie použiť. Tiež, že šesť poschodový dom bez výťahu by bol?
Hm... a opäť mi nezostáva iné, len s Tebou súhlasiť.
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

sito
K tomuto by som sa vrátil.

"Takže takto,

650 x 12 = 7 800 €.
500 x 12 = 6 000 €.
150 x 12 = 1 800 €

Tvoja záloha 1 800, mínus náklady 2 446,15, nedoplatok 646,15 €. Podľa vlastníka.
Tvoja záloha 1 800, mínus náklady 2 008,25, nedoplatok 208,25 €. Podľa teba.

Najmä, že nie len tie, čo sú uvedené.

To je len za užívanie bytu. A elektrina? V tom byte nie je? Prípadne aj plyn?"

500 - 36,50 = 463,50 x 0,8 = 370,80 € čistý zisk, jeho, pravdepodobný, mesačný, že? Ale, tvoj nedoplatok 208,25 € by mohol byť vyšší o prípadne nedoplatky za elektrinu a plyn.

Pri tých však bývajú rozdiely minimálne, elektrárne a plynárne nastavujú zálohy podľa predošlého dvanásťmesačného obdobia.

Ak je toto v zmluve

V nájomnom sú zahrnuté poplatky za plnenia spojené s užívaním bytu (prevádzkové náklady), ktoré bude nájomca hradiť formou zálohových platieb vo výške 150€/mesačne. Prevádzkovými nákladmi sa rozumejú najmä náklady na teplo a jeho dodávku, náklady na prípravu teplej vody, náklady na studenú vodu potrebnú na prípravu teplej vody, náklady na studenú vodu, odvoz a likvidácia odpadu, spotreba elektrickej energie na spoločné priestory, upratovanie spoločných priestorov, elektrická energia v byte, plyn v byte. Pri zmene okolností rozhodných pre stanovenie výšky úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu je prenajímateľ oprávnený primerane zmeniť výšku týchto úhrad počínajúc prvým kalendárnym mesiacom roka, ktorý nasleduje po vzniku dôvodu pre zmenu výšky úhrad.

OZ. Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

500 + 150 = 650 €. Vy 650 vrátane 150 za služby plnenia. V konečnej sume rozdiel, nula.

A spôsob vyrovnania preddavkov na služby, plnení ako máte dohodnutý v zmluve?

Inak minimálny dôchodok, že by ma byť 300 €. Teda aj menšie sú! Preňho je to ako len vreckové, keď je v tej komisii, že?

Mladí šmejdí o... okrádajú starých ľudí a starý šmejd okráda mlade študentky ... Tak nejak je to možné vidieť, že?
Sito, samozrejme ze nezabúdam na elektrinu ani plyn... v tých 150 sú v našej zmluve zahrnuté aj poplatky a alektrinu a plyn...teda mali by byt...
Ale ---> celé to bolo takto, skúsim to stručne
1. Obdržané vyúčtovanie od správcu majiteľovi (nedoplatok 540 eur)
2. Zaslanie vyúčtovania (1) mne - s požiadavkou majiteľa, zaplatiť mu to celé.
3. Haló haló pán majiteľ, keď máme zúčtovať naše zálohové platby, zašlite nám prosím aj elektrinu a plyn. Minulý rok ste na to totiž tiež zabudli ako sa neskôr zistilo, takže preosíme si výpisy aj z elektrární a plynární.
4. Húúps, elektrina,plyn kde to čo to? nemám nič, nič neprišlo, hmmmm? Myslel som si, že faktúry Vám chodili na adresu kde bývate a že máte prehľad o platbách.
5. Haló haló pán majiteľ, žiadne faktúry Vám do našej schránky nechodia, neviete kam Vám chodí pošta a ani koľko za čo platíte? A keby aj chodili sem, myslíte si, že by sme Vám otvárali Vašu poštu?
6. hups, nejak sme na to zabudli, zariadime, všetko doložíme. Plyn bude vyúčtovaný až v auguste.
7. Ok, tak počkáme do augusta, lebo inak to ja vykalkulovať bez plynu a elektriny neviem
----
Vedela om však, že hoci v tých 150 eur by mala byť zahrnutá aj elektrina a plyn, tažko by a to zúčtovalo, lebo v zmluve sme nemali definované zálohové platby na elektrinu a plyn. TAkže som si myslela že by bolo lepsie aplikovať celých 150 eur iba na správcu ...s tým, že elektrina a plyn by boli doplatené na základe predložených faktúr - podľa spotreby.
Neviem či sa rozumieme.

Majiteľ dostal od elektrární vyúčtovanie s preplatkom, lenže on sa nazdával, že to by nám musel vracať, ale v reále, elektrinu by sme mu museli aj tak doplatiť. Pretože tie naše kvázi zálohové platby 150 sme použili v plnej výške iba na správcu. Je to tak jednoduchšie, lebo súčtoavaice obdobia sú iné jednak u správcu, jednak v elektrárˇanch a jednak v plynárňach.

Prvým ktokom k úspechu by bolo, keby sa mi podarilo s nám prejsť aspoň to vyúčtovanie od správcu, ale kedže ani k tomu sme sa nedostali, tak zatial plyn elektrinu s ním ani neriešim.

No momentálne sme vo fáze, keď si drží on odstup a mám pocit, že nechce nič. Bolo mu pohrozené totiž oficiálnym listom, s právnym stanoviskom....pýtai sme si jeho adresu na doručenie do zahraničia, jeho odpoveďou bolo, že navrhuje obmedziť našu komunikaáciu na minimum.
Ja som ho stále žiadala, aby mi predložil jeho prepočet, pretože ja síce ten svoj mám a nerobí mi problém si to vyrátať, ale schválne som bola zvedavá, čo a ako by nám predložil

Veď keď predsa chce peniaze, nech ukíže spôsob ako prišiel k výsledku, a že ak sa nejakým zázračným repočtom k tým 540 eurám dostane, tak mu ich rada zaplatím ))
Jeho odpoveď bola, ze je abytočné predkladať akékoľvek prepočty, lebo vraj ja sa s nimi neuspokojím
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

luja5
jajaalenja
no takze, keď si to mám zhrnúť...kameňom úrazu je teplo? a voda.

ale to teplo, to neovplyvním.... či?
a voda? čo sa týka tej vody, čo sa dá z toho vyvodiť? že sa u nás veľa sprchovalo? pralo? plytvalo?
veď to už ani viac obmedziť nemôžeme....a to keby sme bývali na byte naozaj všetky tri, to by bola šou... ešte si môžem povedať pánboh zaplať, mohlo to byť aj horšie :/
K vode za rok 2013 – už som písala, že ma zaujalo, že ste mali vyššiu spotrebu TÚV ako SV. Ten pomer TÚV/SV u Vás je pre mňa neobvyklý. Ak ste šetrili SV (a tomu, že ste naozaj šetrili, zodpovedá spotreba SV), ako keby ste si to kompenzovali používaním len horúcej vody tam, kde iní používajú teplú alebo vlažnú vodu (napríklad hoci pri sprchovaní). Ďalšou otázkou môže byť, či práčku nenapúšťate teplou vodou. Nevylúčila by som ani nebadaný únik TÚV, nepíšeš, aké sú v byte vodovodné batérie, len ich slzenie môže celkom slušne zvýšiť spotrebu.
Prvé, čo môžeš pozrieť, je ako sa Vám pri používaní teplej/vlažnej vody točia obidva vodomery.
ako mám vedieť akou vdou sa napúšťa práčka?
vodomery sa točia ja neviem, fakt som toto nikdy predtým nemusela riešiť, najradšej by som si sem dala zavolať nejakú osobu, ktorá tomu všetkému rozumie.
Vodomery sa točia, a to je asi tak celé čo k tomu viem povedať
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

luja5
sito
Hm ... aj tak mi ten dom pripadá ako dom hrôzy. Veď to tam musí byť v noci hrozné, keď si nie je možné ani spoločné osvetlenie použiť. Tiež, že šesť poschodový dom bez výťahu by bol?
Hm... a opäť mi nezostáva iné, len s Tebou súhlasiť.
Sito prečo myslíš? to že tie položky nie sú vo našom (majiteľovom) vyúčtovaní, neznamená, že reálne nie sú veď to bude zrejme dôsledok toho poštu osôb, nie? keby sme boli nahlásené, tak by vo vyúčtovaní boli aj odpady, aj výťah, aj osvetlenie...aj kadečo iné zrejme...
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

luja5
jajaalenja
...
no tak...mi to nedalo, bola som sa mrknut na vodomery.
momentalne,
teplá stav: 45,168 (13.06.2014 som kontrolovala.... 41,96. T.j. rozdiel za tri týždne 3,208)
studená stav: 549,55 (13.6.2014 ......553,275, t.j. rozdiel za 3 týždne 3,725)

takze naozaj ten pomer oboch vychadza priblizne rovnako....
Minúť za tri týždne takmer 7m3 vody (3,208 TÚV a 3,725 SV) by zodpovedalo ročnej spotrebe cca 120m3. Mne sa to nezdá ako výsledok možného šetrenia (a ešte s takým pomerom TÚV/SV), ak v byte bývajú dve osoby a tretia len semo-tamo, ak sa sprchujete raz za deň, ak byt je takmer celý deň prázdny (čím dochádza k nižšej spotrebe vody na WC+umývanie, na varenie a umývanie riadu... v porovnaní s tým, ak je v byte niekto takmer celý deň)... Aj šetriace sprchovacie hlavice dokážu dosť ušetriť, pokiaľ si niekto nezakladá na potrebe mohutného škótskeho streku.... Najmä pri takých nákladoch na prípravu TÚV, aké ste mali za rok 2013, stojí za to zamyslieť sa.
Je to však len môj názor, skúsenosti v tomto sú rôzne a názory tiež. Pre zaujímavosť si môžeš pozrieť k tomu tému http://www.porada.sk/t148141-spotreba-vody.html.
Luja, lenže tak to je... naozaj je byt cez deň prázdny, preto ja neviem kde môže byť kameň úrazu
na byte sme už tri v plnom počte, teakže posledné údaje čo som sem dávala, tie 3,2 a 3,7 m2 za tri týždne sú už výsledkom troch oôsob. ale naše minuloročné vyúčtovanie sa vzťahuje na tie 2,5 osoby.
0 0
dariusko dariusko

dariusko je offline (nepripojený) dariusko

luja5
Ešte sa pridám k diskusii okolo vyúčtovania od správcu a nedoplatku za rok 2013.
K vyúčtovaniu od správcu by som v súčasnej situácii pristúpila takto:
Odhadla by som, že z mesačnej zálohy 150 € bolo 120 € určených ako záloha na výdavky zúčtovávané správcom a 30 € ako záloha na EE+plyn v byte. Považovala by som to za objektívne pre daný počet osôb (na základe skúseností v našom byte), pričom by som sa oprela o zmluvu, podľa ktorej sú zálohové platby 150 € mesačne určené aj na EE+plyn v byte (zrejme v byte sú). Aj tieto zálohy musel niekto platiť a platil ich asi majiteľ bytu z tých 150 €, ktoré dostával mesačne od nájomcov.
Výsledkom by bolo, že ak na výdavky zúčtovávané správcom boli uhradené zálohy spolu 1440 € (12x120€), nedoplatok z tohto vyúčtovania pre nájomcov by vyšiel 568,25 € (1440-2008,25, ak boli skutočné náklady spojené s užívaním bytu podľa podkladu od správcu 2008,25 €).
Preplatok/nedoplatok z vyúčtovania EE+plynu v byte by bol možno minimálny pri zaplatenej zálohe 360 € (12x30€). Záležalo by od skutočných nákladov podľa skutočnej spotreby, k čomu by bolo treba dodávateľské faktúry. Myslím si, že aspoň orientačne by sa dalo odhadnúť, či sa išlo do plusu alebo do mínusu, ak by nájomcovia mali poznačenú spotrebu za rok 2013.
Ako sa mi nevidí postup prenajímateľa, tak sa mi nevidí ani postup, ak by mali byť celé zálohy uhradené zo strany nájomcov dané oproti nákladom spojeným s užívaním bytu len z vyúčtovania od správcu.
V nájomnej zmluve sú tuším zálohy na služby

preto sa možu porovnávať iba s časťou vy účtovania = za služby



teda z celého vyúčtovania spotreby odpočítať :

správu

a

FO !!!!!!!!!!!!!!



Hotovo, nebolo treba písať 7 strán
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

luja5
jajaalenja
....
nie som vyplašená z vyúčtovania len to chcem mať pekne poporiadku, ja nie som ten typ ako moje spolubývajúce, ktoré mu minulý rok zaplatili takú sumu, čo vyúčtoval správca majiteľovi...!

a ja sa rada dozviem nové veci, toto je zatiaľ pre mňa celkom užitočné... vcelku fajn skpsenosť majiteľ už stiahol chvost, len čo som spomenula právnikov... myslím, že už nechce od nás ani cent, len svätý pokoj dosť ostro sme do neho išli
Je sympatické a rozumné, že chceš vedieť, za čo máš platiť a za čo nie, čo Ti môže ovplyvniť Tvoje náklady a kde môžeš ušetriť, ako to má byť správne, na čo si dať pozor pri vyúčtovaniach... Mnohí na to prídu, až keď majú vlastnú strechu nad hlavou.
V tomto prípade však netreba hovoriť hop, kým si nepreskočila. Ak sa to náhodou majiteľovi rozleží v hlave, môže ten svoj chvost zase vytiahnuť. Lebo ja to vidím tak, že nebude v poriadku, ak už od Vás nedostane ani cent.
luja, lenže on možno zistil, že mu nestojí za to, naťahovať sa s nami kvôli prá eurám pre neho, zato dosť veľa pre nás. Férové vyúčtovanie mi nerobí problém, nazoaj uhradím čo som dlžná, ale jednak mi príde nefér, že vopred vedel, že svojimi 150 eurami nepokryjeme našu spotrebu. Za zdanlivo výhodných okolností sme s ním uzavreli zmluvu a on vedel už vtedy že bude drankať nedoplatky na nás.
Myslím, že jeho predpis voči správcovi by vyzeral hneĎ na začiatku inak, keby bol nahlásil tri osoby užívajúce byt, miesto nuly.
Vieš, a pri otázke, prečo sme neboli zahlásené, jeho odpoveď bola, že on nevedel/ zabudol/ myslel si že to urobil niekto iný/ ... tak toto nie!
0 0
dariusko dariusko

dariusko je offline (nepripojený) dariusko

luja5
jajaalenja
no takze, keď si to mám zhrnúť...kameňom úrazu je teplo? a voda.

ale to teplo, to neovplyvním.... či?
a voda? čo sa týka tej vody, čo sa dá z toho vyvodiť? že sa u nás veľa sprchovalo? pralo? plytvalo?
veď to už ani viac obmedziť nemôžeme....a to keby sme bývali na byte naozaj všetky tri, to by bola šou... ešte si môžem povedať pánboh zaplať, mohlo to byť aj horšie :/
K vode za rok 2013 – už som písala, že ma zaujalo, že ste mali vyššiu spotrebu TÚV ako SV. Ten pomer TÚV/SV u Vás je pre mňa neobvyklý. Ak ste šetrili SV (a tomu, že ste naozaj šetrili, zodpovedá spotreba SV), ako keby ste si to kompenzovali používaním len horúcej vody tam, kde iní používajú teplú alebo vlažnú vodu (napríklad hoci pri sprchovaní). Ďalšou otázkou môže byť, či práčku nenapúšťate teplou vodou. Nevylúčila by som ani nebadaný únik TÚV, nepíšeš, aké sú v byte vodovodné batérie, len ich slzenie môže celkom slušne zvýšiť spotrebu.
Prvé, čo môžeš pozrieť, je ako sa Vám pri používaní teplej/vlažnej vody točia obidva vodomery.


Prišiel ODBORNÍK



Porovnaj :

-ak otvoríš kohútik naplno, vytečie za minútu okolo 10 litrov vody

- ak kvapká kohútik (to som ešte neskúšal ) vytečie tých 10 litrov možno za 20 hodín = ročne 4 kubíky



hovadina = ani to nepozeraj
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

dariusko
luja5
jajaalenja
no takze, keď si to mám zhrnúť...kameňom úrazu je teplo? a voda.

ale to teplo, to neovplyvním.... či?
a voda? čo sa týka tej vody, čo sa dá z toho vyvodiť? že sa u nás veľa sprchovalo? pralo? plytvalo?
veď to už ani viac obmedziť nemôžeme....a to keby sme bývali na byte naozaj všetky tri, to by bola šou... ešte si môžem povedať pánboh zaplať, mohlo to byť aj horšie :/
K vode za rok 2013 – už som písala, že ma zaujalo, že ste mali vyššiu spotrebu TÚV ako SV. Ten pomer TÚV/SV u Vás je pre mňa neobvyklý. Ak ste šetrili SV (a tomu, že ste naozaj šetrili, zodpovedá spotreba SV), ako keby ste si to kompenzovali používaním len horúcej vody tam, kde iní používajú teplú alebo vlažnú vodu (napríklad hoci pri sprchovaní). Ďalšou otázkou môže byť, či práčku nenapúšťate teplou vodou. Nevylúčila by som ani nebadaný únik TÚV, nepíšeš, aké sú v byte vodovodné batérie, len ich slzenie môže celkom slušne zvýšiť spotrebu.
Prvé, čo môžeš pozrieť, je ako sa Vám pri používaní teplej/vlažnej vody točia obidva vodomery.


Prišiel ODBORNÍK



Porovnaj :

-ak otvoríš kohútik naplno, vytečie za minútu okolo 10 litrov vody

- ak kvapká kohútik (to som ešte neskúšal ) vytečie tých 10 litrov možno za 20 hodín = ročne 4 kubíky



hovadina = ani to nepozeraj
ako sa nám točia vodomery? no včera večer som sa na to pozerala, točia sa prenádherne, ale srdce ma z toho bolí neviem..ako by sa mali točiť? klasika, natočím to na video a pošlem ?

aj tak ma viac štve to teplo a kúrenie.... za kým mám zájsť, aby mi bolo aspoň z časti objasnené, čo je vo veci....?
0 0
dariusko dariusko

dariusko je offline (nepripojený) dariusko

luja5
jajaalenja
...
no tak...mi to nedalo, bola som sa mrknut na vodomery.
momentalne,
teplá stav: 45,168 (13.06.2014 som kontrolovala.... 41,96. T.j. rozdiel za tri týždne 3,208)
studená stav: 549,55 (13.6.2014 ......553,275, t.j. rozdiel za 3 týždne 3,725)

takze naozaj ten pomer oboch vychadza priblizne rovnako....
Minúť za tri týždne takmer 7m3 vody (3,208 TÚV a 3,725 SV) by zodpovedalo ročnej spotrebe cca 120m3. Mne sa to nezdá ako výsledok možného šetrenia (a ešte s takým pomerom TÚV/SV), ak v byte bývajú dve osoby a tretia len semo-tamo, ak sa sprchujete raz za deň, ak byt je takmer celý deň prázdny (čím dochádza k nižšej spotrebe vody na WC+umývanie, na varenie a umývanie riadu... v porovnaní s tým, ak je v byte niekto takmer celý deň)... Aj šetriace sprchovacie hlavice dokážu dosť ušetriť, pokiaľ si niekto nezakladá na potrebe mohutného škótskeho streku.... Najmä pri takých nákladoch na prípravu TÚV, aké ste mali za rok 2013, stojí za to zamyslieť sa.
Je to však len môj názor, skúsenosti v tomto sú rôzne a názory tiež. Pre zaujímavosť si môžeš pozrieť k tomu tému http://www.porada.sk/t148141-spotreba-vody.html.
NETREP

náklady na teplo do TUV boli OK = pod 10 evri na kubík

SV 3,7 m3 za 3 týždne / zhruba 3 osoby = je pod 22 m3 / osobu/rok = šetria



TUV 3,2 m3 detto = je 18 m3/osobu a rok = pľačkajú sa (cca nad 20% nadspotreba) - - musia priplatiť ak leží vo vani hodinu a pripúšťa si teplú vodu, aby jej onááááááá nevychladla

/neprechladla
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

dariusko
luja5
jajaalenja
...
no tak...mi to nedalo, bola som sa mrknut na vodomery.
momentalne,
teplá stav: 45,168 (13.06.2014 som kontrolovala.... 41,96. T.j. rozdiel za tri týždne 3,208)
studená stav: 549,55 (13.6.2014 ......553,275, t.j. rozdiel za 3 týždne 3,725)

takze naozaj ten pomer oboch vychadza priblizne rovnako....
Minúť za tri týždne takmer 7m3 vody (3,208 TÚV a 3,725 SV) by zodpovedalo ročnej spotrebe cca 120m3. Mne sa to nezdá ako výsledok možného šetrenia (a ešte s takým pomerom TÚV/SV), ak v byte bývajú dve osoby a tretia len semo-tamo, ak sa sprchujete raz za deň, ak byt je takmer celý deň prázdny (čím dochádza k nižšej spotrebe vody na WC+umývanie, na varenie a umývanie riadu... v porovnaní s tým, ak je v byte niekto takmer celý deň)... Aj šetriace sprchovacie hlavice dokážu dosť ušetriť, pokiaľ si niekto nezakladá na potrebe mohutného škótskeho streku.... Najmä pri takých nákladoch na prípravu TÚV, aké ste mali za rok 2013, stojí za to zamyslieť sa.
Je to však len môj názor, skúsenosti v tomto sú rôzne a názory tiež. Pre zaujímavosť si môžeš pozrieť k tomu tému http://www.porada.sk/t148141-spotreba-vody.html.
NETREP

náklady na teplo do TUV boli OK = pod 10 evri na kubík

SV 3,7 m3 za 3 týždne / zhruba 3 osoby = je pod 22 m3 / osobu/rok = šetria



TUV 3,2 m3 detto = je 18 m3/osobu a rok = pľačkajú sa (cca nad 20% nadspotreba) - - musia priplatiť ak leží vo vani hodinu a pripúšťa si teplú vodu, aby jej onááááááá nevychladla

/neprechladla
nepľačkáme sa jedna z nás sa sprchuje v studenej, otužilá to duša...druhá väčšinou večer vo fitku a ja za opláchnem, vypnem vodu, namydlím, znovu opláchnem a idem fuč. kvôli kožným veciam sa ani nemôžem dlho sprchovať...

navrhujem, prídite k nám do nášho domu hrôzy
0 0
dariusko dariusko

dariusko je offline (nepripojený) dariusko

jajaalenja
luja5
jajaalenja
....
nie som vyplašená z vyúčtovania len to chcem mať pekne poporiadku, ja nie som ten typ ako moje spolubývajúce, ktoré mu minulý rok zaplatili takú sumu, čo vyúčtoval správca majiteľovi...!

a ja sa rada dozviem nové veci, toto je zatiaľ pre mňa celkom užitočné... vcelku fajn skpsenosť majiteľ už stiahol chvost, len čo som spomenula právnikov... myslím, že už nechce od nás ani cent, len svätý pokoj dosť ostro sme do neho išli
Je sympatické a rozumné, že chceš vedieť, za čo máš platiť a za čo nie, čo Ti môže ovplyvniť Tvoje náklady a kde môžeš ušetriť, ako to má byť správne, na čo si dať pozor pri vyúčtovaniach... Mnohí na to prídu, až keď majú vlastnú strechu nad hlavou.
V tomto prípade však netreba hovoriť hop, kým si nepreskočila. Ak sa to náhodou majiteľovi rozleží v hlave, môže ten svoj chvost zase vytiahnuť. Lebo ja to vidím tak, že nebude v poriadku, ak už od Vás nedostane ani cent.
luja, lenže on možno zistil, že mu nestojí za to, naťahovať sa s nami kvôli prá eurám pre neho, zato dosť veľa pre nás. Férové vyúčtovanie mi nerobí problém, nazoaj uhradím čo som dlžná, ale jednak mi príde nefér, že vopred vedel, že svojimi 150 eurami nepokryjeme našu spotrebu. Za zdanlivo výhodných okolností sme s ním uzavreli zmluvu a on vedel už vtedy že bude drankať nedoplatky na nás.
Myslím, že jeho predpis voči správcovi by vyzeral hneĎ na začiatku inak, keby bol nahlásil tri osoby užívajúce byt, miesto nuly.
Vieš, a pri otázke, prečo sme neboli zahlásené, jeho odpoveď bola, že on nevedel/ zabudol/ myslel si že to urobil niekto iný/ ... tak toto nie!


Fakt nemožeš PRESTAŤ s tými nenahlásenými osobami ????????????????????????????????????????



Bavíme sa rádovo o 500 evri nedoplatku



a ty sem furt ťaháš osoby za nejakých 60 evri



Pozri odborný odhad :

150 € zálohy na všetko = 1800 €

plynu nebude viac ako 100 €

elektrina v byte do 300 €

z vyúčtovania 2005 (mimo posledných 3 položiek)

Spolu 2400



Máte nedoplatok (max) 600 evri spolu za byt,plyn,elektrinu

min 444 €
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

fakt nemôžem prestať lebo ja ti vravím, že priebežne by som platila viac hneď od začiatku.... miesto 150 okolo 170 - 180 mesačne... alebo si myslíš, že 3 eurá v predpise na vodu si ma nikde na konci zúčtovacieho obdobia nepočkajú?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ja tiež kvitujem - že sa zaujímaš o to, ako sa vlastne platí za byty - riadne si sa do toho pustila ...
len ak som správne pochopila (celkom všetko som nečítala) - platíš za byt 500+150.
jednoznačne je to na tú spotrebu málo (ako zálohy 150) .. a výška nájmu 500 ? - podľa mňa veľa - ale nepoznám bratislavské pomery ...
v našom baraku by bola takáto spotreba za teplo asi za 5 bytov ... takže ??? a spotreba vody je takisto nie malá ...
Ale ak je to dom hrôzy - a ešte taký drahý ? - a o majiteľovi tiež veľmi pekne nepíšeš ... už dávno si mala dať aspoň výpoveď ! (VL je trojmesačná zo zákona)
ešte si niekde písala o zdaňovaní ... tak len pre info - majiteľovi ide celá suma (650) do príjmu .. už aké má výdavky - tam je viac možností.

- a ozaj nepočítaj tie osoby - dôležité je, ako sa stanovia zálohové platby - robí sa to zväčša podľa predchádzajúcej spotreby ( už som to písala) - samozrejme, ak by majiteľ prišiel za správcom a požiadal, že chce zvýšiť zálohovú platbu napr za vodu z toho dôvodu, že tam bude bývať viac osôb, ako vlani- správca mu určite vyhovie!
0 0
dariusko dariusko

dariusko je offline (nepripojený) dariusko

jajaalenja

navrhujem, prídite k nám do nášho domu hrôzy
A kam ?
Daj adres.
Na kávu chodím do 100 km
0 0
dariusko dariusko

dariusko je offline (nepripojený) dariusko

Katy a R
ja tiež kvitujem - že sa zaujímaš o to, ako sa vlastne platí za byty - riadne si sa do toho pustila ...
len ak som správne pochopila (celkom všetko som nečítala) - platíš za byt 500+150.
jednoznačne je to na tú spotrebu málo (ako zálohy 150) .. a výška nájmu 500 ? - podľa mňa veľa - ale nepoznám bratislavské pomery ...
v našom baraku by bola takáto spotreba za teplo asi za 5 bytov ... takže ??? a spotreba vody je takisto nie malá ...
Ale ak je to dom hrôzy - a ešte taký drahý ? - a o majiteľovi tiež veľmi pekne nepíšeš ... už dávno si mala dať aspoň výpoveď ! (VL je trojmesačná zo zákona)
ešte si niekde písala o zdaňovaní ... tak len pre info - majiteľovi ide celá suma (650) do príjmu .. už aké má výdavky - tam je viac možností.

- a ozaj nepočítaj tie osoby - dôležité je, ako sa stanovia zálohové platby - robí sa to zväčša podľa predchádzajúcej spotreby ( už som to písala) - samozrejme, ak by majiteľ prišiel za správcom a požiadal, že chce zvýšiť zálohovú platbu napr za vodu z toho dôvodu, že tam bude bývať viac osôb, ako vlani- správca mu určite vyhovie!
primeranosť mesačného nájmu odhadneš takto :

cena nehnuteľnosti / 180

ak platia 500, mal by ten byt mať predajnú cenu okolo 90000 €

a za veľký panelákový byt (85 m2) sa mi to v BA nezdá prehnané



netrep

mernú spotrebu tepla majú (som vypočítal) tuším 136

zateplený BD nepojde pod 65 kWh/m2/rok



takže u vás tak 2 byty s takouto podlahou a NIE 5 !!!!!!!!!!!!! = zas sa ozval jeden "odborník" na kúrenie



vysokú majú cenu za tepelný výkon

ale asi je platné rozhodnutie URSO pekelníkmi vydokladované
0 0
jajaalenja jajaalenja

jajaalenja je offline (nepripojený) jajaalenja

- a ozaj nepočítaj tie osoby - dôležité je, ako sa stanovia zálohové platby - robí sa to zväčša podľa predchádzajúcej spotreby ( už som to písala) - samozrejme, ak by majiteľ prišiel za správcom a požiadal, že chce zvýšiť zálohovú platbu napr za vodu z toho dôvodu, že tam bude bývať viac osôb, ako vlani- správca mu určite vyhovie![/QUOTE]



veĎ práve, podľa predchádzajúcej spotreby!
v byte pred nami dlho nikto nebýval.... takže tak.... predchádzajúca spotreba môže ísť v takom prípade do...



prvý predpis bol: 154,14 eur mesačne (FO 28, teplo kúrenie 112, teplo ohrev vody 3, správa 7... ostatné pod euro)



nasledovný predpis, reálny, zohľadnujúci našu celoročnú spotrebu bol 182,32 eur. (zvyšilo sa teplo na kúrenie zo 112 na 118, teplo na ohrev vody z 3 na 18, voda na ohrev z nuly na 3, voda studená z nuly na 3, ostatné bez väščej zmeny).


takze odvtedy sme majiteľovi platili miesto 150, 178 ... tiež nám to zvýšil o tých 28 eur...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať