Zavrieť

Porady

Požičané peniaze bez zmluvy

Dobrý deň chcela by som vás poprosiť o radu pred štyrmi rokmi som požičala peniaze známej bola a je to dosť vysoká suma predtým to bolo cez 7000 teraz je to 6000 to mi splatila ale za posledný rok aj pol, dáva mi splátky tak zhruba po 50 až 100 eur každý druhý mesiac. Nemám žiadnu zmluvu bola to ústna dohoda, ale mám maily v ktorých mi presne odpisuje na vyučtovací mail, v ktorom jej vždy píšem sumu konečnú a novú s odrátanou čiastkou s dátumom a zostatkom a s jej odpísaním "áno viem, všetko je v poriadku pošlem ti budúci mesiac a pod" - a to by som sa vlastne chcela spýtať či takéto potvrdzujúce maily stačia ako dôkaz /mám ich asi osem a jednu platbu 100 eur s jej na moj účet/ na platobný rozkaz, lebo viem že žiadny papier mi nepodpíše určite. A ešte viem že dlhuje dvom mojim bývalým kolegyniam každej okolo 2OOO eur, ale tiež nemaju dokazy. Prečítala som si takéto témy ale nikde som nenašla že má niekto potvrdené takto maily a či by to stačilo, prípadne tá splátka je z 20.8.13. Dakujem vám veľmi pekne za rady
Zuzanka_ba Peniaze si jej poslala na účet alebo dala v hotovosti - ak bola hotovosť, máš svedkov, že ich skutočne prevzala?
Najdôležitejšie sa mi zdá dokázať, že prevzala od teba peniaze. Emaily a prevod na tvoj účet svedčia o tom, že sa jednalo o pôžičku a nie o dar. Dohodli ste sa na bezúročnosti?
Zmluva o pôžičke môže byť aj ústna, akurát že môže byť, ako vidíš, problém dokazovania pred súdom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Ak s tým pôjdeš na súd, dôkazné bremeno bude na tebe. Či budú stačiť maily - ťažko povedať. Záleží na stanovisku sudcu, či to akceptuje.
    annale áno to chápem že dôkazné bremeno je na mne, preto som chcela vedieť či by mohli stačiť maily. sú aktuálne z tohto roka. presne mám ku koncu mailu vždy napísanú otázku či jej sedia tiež zostatky a či s tým súhlasí a od nej mám mail s potvrdením že jasné súhlasí.
    Čo sa týka peňazí bolo to v hotovosti a bol tam aj môj priateľ a jej bývalý pri tom a čo sa týka účtov mám len od nej ten jeden vklad v auguste min.rok.
    Prvé dva roky ma vždy ťahala za nos potom som to chcela riešiť ale firemný právnik mi povedal že už je to premlčané tak som myslela že už je to pasé tak som bola rada nejakým splátkam a tak. Asi pred dvoma mesiacmi som stretla jednu babu kt.niečo podobné riešila a vravela že by sa to mohlo dať takýmto spôsobom tak začínam to riešiť. Najprv že vás poprosím o radu a určite si potrebujem zohnať právnika, ktorý takéto veci rieši. Ale ešte stále rozmýšľam či je lepšie ísť za ňou že nech platí lebo ju dám na súd alebo to rovno riešiť na súde.
    Píšem všetko k tomuto komentu lebo sa tu ešte neviem poriadne zorientovať. :-) Ďakujem vám všetkým
    misoft Na súde by to mohli uznať ako dôkaz, najmä ak dlžníčka potvrdzuje, že súhlasia počty dlhu - de facto tým dlh uznáva....

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    aj maily su dokaz, vypisy z banky tiez (ak to prebehlo cez ucty), aj vypovede svedkov...jednoducho je dobre si toho pred sudom zaobstarat co najviacc...mozes ist za nou s kamoskou a tak...

    Požičané peniaze bez zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.