Zavrieť

Porady

UPSVAR, vyradenie z evidencie a vrátenie príspevku

1. Bol som evidovaný na UPSVAR, vyradili ma ich rozhodnutím, avšak procesne sa mi nezdá ich postup. Nemusia ma pred vydaním takéhoto rozhodnutia písomne vyzvať a informovať o začiatku konania resp. o možnosti vyjadriť sa k spisu pred vydaním ich rozhodnutia v zmysle zákona o správnom konani?
2. Ak som počas obdobia, čo som bol evidovaný na úrade práce dosiahol z dohod príjem vyšší ako ustanovuje zákon, oni ma následne vyradili, avšak v dalšom mesiaci som nezarobil na dohodach viac ako ustanovuje zákon, mohol som sa opatovne zaevidovat?
3. Ak sa UPSVAR dozvie o dovode na vyradenie z evidencie, do kolkych dni musi vydat rzohodnutie o vyradeni?
Zuzanka_ba Podal si odvolanie na rozhodnutie o vyradení? Poškodilo ťa nejak, že im dlho trvalo vydať rozhodnutie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    2. Áno, mohol si sa znovu zaevidovať

    1. a 3.

    Dôvody na vyradenie sú v § 36 zákona o službách zamestnanosti 5/2004, sú tam termíny, ku ktorému dňu majú vyradiť, nie je dané dokedy tak majú učiniť.

    Ďalšie z tohto zákona:

    - Na ktoré konania sa vzťahuje zákon o správnom konaní?

    § 70
    (1) Na konanie poda § 12 písm. l), s) a ab) a § 13 ods. 1 písm. e) sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.63)


    - Zákon o správnom konaní sa vzťahuje na konanie o vyradení uchádzača. Bonus info: odvolanie nemá odkladný účinok.
    § 13
    (1) Do pôsobnosti úradu patrí
    e) rozhodovať o
    1. zaradení a nezaradení uchádzačov o zamestnanie do evidencie uchádzačov o
    zamestnanie a o ich vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie okrem vyradenia
    podľa § 36 ods. 1 písm. h),

    ...
    (3) Odkladný účinok nemá odvolanie proti rozhodnutiu o
    a) nezaradení a vyradení občana z evidencie uchádzačov o zamestnanie,



    A čo som našla v zákone o správnom konaní?

    - Hneď na začiatku zákona sa dozvieme, že účastníci by mali mať príležitosť účinne obhajovať svoje práva.

    Oddiel 2, Základné pravidlá konania, § 3
    (2) Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu.


    - O začatí konania si mal byť informovaný. Ak však prvým a jediným úkonom bolo samotné vyradenie, asi ti nemali čo poslať, okrem samotného rozhodnutia
    § 18
    Začatie konania
    (1) Konanie sa začína na návrh účastníka konania alebo na podnet správneho orgánu.
    (2) Konanie je začaté dňom, keď podanie účastníka konania došlo správnemu orgánu príslušnému vo veci rozhodnúť. Pokiaľ sa konanie začína na podnet správneho orgánu, je konanie začaté dňom, keď tento orgán urobil voči účastníkovi konania prvý úkon.
    (3) O začatí konania správny orgán upovedomí všetkých známych účastníkov konania; ak mu účastníci konania alebo ich pobyt nie sú známi, alebo pokiaľ to ustanovuje osobitný zákon, upovedomí ich o začatí konania verejnou vyhláškou.

    - Lehoty:

    § 27

    Lehoty
    (1) Ak je to potrebné, správny orgán určí na vykonanie úkonu v konaní primeranú lehotu, pokiaľ ju neustanovuje tento zákon alebo osobitný zákon.


    Koment: pozerám, že píšem horibilne dlhé príspevky. Zákon som odlišovala kurzívou, snáď je to prehľadné.
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 14.07.14 at 18:51

    UPSVAR, vyradenie z evidencie a vrátenie príspevku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.