Zavrieť

Porady

Darovanie/Prepis domu a pozemkou jednému z 3 deti

Dobrý deň,
Prosim Vás, môj otec je vážne chorí a chce všetky veci ohľadom dedenia vysporiadať ešte pokiaľ žije... Mám teda otázku, dom a pozemky chce prepísať na mňa, mám ešte 2 súrodencov ktorým pomohol pri kúpe bytou aj jednému aj druhému. Sestra nechce žiadne vyplatenie resp. časť, avšak brat si vyžaduje čiastku resp. pozemok. Ako by sa to dalo priešiť? Stači nam darovacia zmluva kde by otec prepisal všetko na mna? Može vyť potom problém s bratom, ktorý si nárokuje čiastku alebo vyplatenie?
Ak by stačila ta darovacia zmluva ako by mala vyzerať a kde všade by s tam trebalo zájsť.... ospravedlnujem sa vopred za pre niektorých banálne otázky ale nikdy so nič také neriešil, a otec ani sám nemôže má dosť vážnu chorobu, v podstate sa viac menej o neho staram ak niesom v práci.

dakujem!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by ste nemali čas na spísanie darovacej zmluvy a jej zavkladovanie, môže otec napísať (dať napísať) závet, v ktorom ti majetok odkáže, a zároveň v závete dá príkaz na započítanie darov aj druhému synovi a dcére.
    Potom by sa k hodnote majetku ku dňu smrti pripočítali všetky dary, vydelilo 6 (domáť sa môžu 1/2 svojho zákonného podielu) a zistilo by sa, či aspoň takej hodnoty dar dostali.
    Majetok poručiteľa sa hodnotí ku dňu smrti, hodnota darov v čase darovania - ale môže sa prepočítať (napr. za aké peniaze sa dal kúpiť byt v roku 1990 a teraz).
    Peggynka Treba počítať s odmenou pre notára za prejednanie dedičstva (nie málo) a súdny poplatok,ktorý sa odvíja od ceny domu a pozemkov.Poviem to takto;môj otec chcel prepísať rodičovský dom na brata...Zavolal nás všetkých troch a zdôvodnil svoj úmysel.Všetko OK,lenže potom sa bál (že bude bývať v podnájme,tsss...),tak to ostalo tak.Keď zomrel,rešpektovali sme jeho želanie a prenechali sme bratovi naše podiely.Myslím,že aj otec zadávateľky by mal pohovoriť so všetkými deťmi a súrodenci by ostali súrodencami aj keď otec už tu nebude.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Na nete nájdeš vzory,napr. tu:
    http://www.tlaciva-online.sk/tlacivo...ovacia-zmluva/
    To si môžeš napísať aj sama,ale otec musí podpísať pred notárom (čítaj aj dole poučenie).
    A ďalší postup:
    http://www.trh.sk/clanky/byvanie-a-r...rebne-447.html
    Naposledy upravil Peggynka : 07.08.14 at 05:40 Dôvod: doplnenie

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Čo urobí otec so svojim majetkom počas života - je jeho vec. Teda aj ti daruje dom+pozemky - spísaná darovacia zmluva - brat si múže pískať. Avšak, ak by bol i iný majetok a v prípade dedenia by sa mohol ten dar započítať a o to menší by bol tvoj dedičský podiel.
    Brat si nemá čo nárokovať na otcov majetok, pokiaľ ON ešte žije!

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    Ak ti daruje všetko, tak brat má smolu, ak ti daruje iba niečo, môže sa to zohľadniť pri dedičstve a brat dostane o to viac (ak ale bude ešte z čoho)... vzor je tu: http://opozemkoch.sk/vzory/index.php?ic=15 ale to je na podiel, treba to len upraviť na dom

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Toto je odpoveď formou otázok !

    Máš nejaký problém dať určitú (adekvátnu ) sumu bratovi ???
    Dokonca aj sestre, aj napriek tomu, že ona nechce žiadne vyplatenie ?

    Aká je približná cena domu ?
    Akou čiastkou otec zadotoval kúpu bytov ???

    P.S.:
    Ej ľudia,ľudia ... majetky a majetky nad vzťahy medzi súrodencami ?
    Za seba podotknem, ja spím kľudne...a aj môj brat....a tiež sme sa za života rodičov vysporiadali.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R ja si myslím, že otec robí múdro. Nerobí to poza chrbát - a on vie, koľko komu chce dať.
    furt je to lepšie, ako by sa mali po jeho smrti doťahovať . Najlepšie vzťahy sú - keď nieto majetku (statky-zmätky)
    pires23 Brat dostal adekvátnu sumu pri kúpe bytu, tak ako sestra + vyciciava rodičov celý čas, opovrhoval stále celou rodinou, hlavne rodičmi, využíval dobrotu rodičou či už finančne alebo materiálne. Teraz zacítil € tak to chce využiť.... Ja sa starám v podstate o oboch už pár rokov, po všetkých stránkach. Už len z morálneho hľadiska by mu ani napadanuť nemalo chcieť niečo ... nie ešte robiť sprostosti... Nemám problém s vyplatením ale nie v tomto prípade... je to ťažke vysvetliť to treba zažiť...
    Peggynka Veď v poriadku,ty by si mala vedieť,ako to je.
      zbaliť

    Darovanie/Prepis domu a pozemkou jednému z 3 deti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.